Zeki AL
Zeki AL
zekial@giresungundem.com
TOPAL OSMAN İLE ŞEBİNKARAHİSAR’IN KADERİ AYNI
  • 0
  • 765
  • 06 Mayıs 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Şebinkarahisarlı onca Ak Partili Bakan, Milletvekilleri, Brokrat, Siyasetçi, STK yönetimleri, Vakıf yönetimleri, Akademisyenler, Belediye Başkanları, Ak Parti İlçe Başkanları Şebikarahisar’ın il olması gündemlerinde olmaz..
Kulakları çınlasın 2016 yılında CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu’nun konuyu yüce meclise taşıması da ilçe halkı tarafından memnuniyetle karşılanmıştı..
Nerde Şebinkarahisar’lı, Alucralı vekillerin?
Topal Osman’da aynı.
O kadar milletvekili geldi geçti. Topal Osman’in heykelinin ya da posterinin yanında poz vererek, Giresunlulardan oy istediiler. Mecliste bir tanesi çıkıp iade-i itibardan soz edemedi.
40 yıldır Şebinkarahisar seçmeninden oy isteyenler, isteğine kavuştu..Yüce meclise uçtu..Seçmenin isteği olan ve verilen il olma sözü bir türlü seçmenin istediği gibi olamadı..Hep verilen sözde kaldı..
Adını Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği Şebinkarahisar, 1923 yılında il olup, 1933 yılında Giresun’a bağlandı. İlçe halkı; 87 yıldır Şebinkarahisar’ın il olmasının yolunu gözlüyor..
İçlerinde, zamanın liderlerinden Süleyman Demirel, Ecevit, Mesut Yılmaz ve yöreden siyaset adına oy talep eden tüm vekil adayları, Şebinkarahisar’a il olma sözü verdikleri halde, bu güzide ilçenin il olmasını başaramadılar..
Hatta işi daha da ileri götürerek, Şebinkarahisar il plakası takarak, törenler bile düzenlediler..
Hatta; damat rahmetli Ecevit’in Başbakan olduğu ve eşi Rahşan hanım en şaşalı döneminde Şebinkarahisar il olamadı..
Şebinkarahisar’ın en şanslı olduğu 2000 yılında Ecevit, Bahçeli, M.Yılmaz Koalisyonu Hükümeti’nde ilçe 50 bin nüfusa ulaştı..Bu dönemde ilçenin il olması için yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı..
Umutlar tükenince, Ak Parti döneminde 29 bin nüfus ilçe dışına çıktı..
Bugün toplam 21 bin nüfusa sahip ilçede, merkez nüfusu 11 bini gösteriyor..Kışın bu sayı daha da azalıyor..
Şebinkarahisar seçmeninden oy isteyenler yine ilçenin il olma sözünü her defasında verdiler..Siyasiler istedikleri oyu alıp meclise girdiler..Ancak Şebinkarahisar insanı ilçelerinin il olmasını göremediler..
Yıl 2016; gelinen noktada CHP’li Milletvekili Bektaşoğlu, ilçe halkının bitmeyen bu isteğine umut verme yerine, Giresunlu olarak ağabeyliğini gösterip, 53 Milletvekilinin imzasıyla konuyu Yüce Meclise taşıdı..Bektaşoğlu konuyu meclise taşımakla kalmadı, geçmiş süreci değerlendirdi. Günümüzdeki Şebinkarahisarlı siyasileri de Şebinkarahisar il olması için desteğe çağırdı..
Yöre evladı ve her seçim döneminde Şebinkarahisar’a il olma sözü veren Devlet Bakanı Başbakan Yardımcılığı da yapan Sn.Nurettin Canikli başta olmak üzere, yine Şebinkarahisarlı Sağlık Bakanı Yardımcılığı yapan Ahmet Baha Öğütgen, Şebinkarahisarlı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Şebinkarahisarlı bürokrat, STK başkan ve yönetimleri, 2 dönem İstanbul’da Ak Parti Milletvekillerinden Şebinkarahisarlı Ünal Kaçır, yine İstanbul ilçelerinde Ak Parti ilçe Başkanlığı yapan Şebinkarahisarlı bürokratların da bu taşın altına elini sokması gerekiyordu.
İlçenizin il olmasını istiyorsanız, hem Sn.Bektaşoğlu’nun çağrısına, hem Şebinkarahisar insanının isteğine destek olma zamanıydı. Bunların hiç biri olmadı. Kendilerini gosterip, bu hayırlı işi sonlandıramadılar. Kelkit vadi halkı bu desteği göremedi. Verilen sözler karşısında seçmen de kaldırıldı.
Ancak;
1-Şebinkarahisar il olsun mu? Olmasın mı?..
2-Şebinkarahisarlı ve Kelkit Vadisi’nin diğer ilçe ile yöre siyasileri, Şebinkarahisar’ın il olmasını ne kadar istiyor?
3-Olursa Şebinkarahisar nasıl il olur?..
Bu sorularında cevabını bulması lazım..
Ya da Şebinkarahisar’ın il olma umudu yoksa, siyasilerin seçmenlere hayal üretme ve umut verme alışkanlığını da sonlandırması gerekiyor..!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM