TSO’dan Acil Kredi Talebi

TSO’dan Acil Kredi Talebi

Aylık olağan meclis toplantısında dolardaki artış ve piyasalardaki gelişmeler ele alındı. Başkan Çakırmelikoğlu, “Esnafımız adına devletimizden uzun vadeli, teşvik destekli düşük faizli acil kredi beklentisi içindeyiz. Döviz kurundan dolayı da ihracatçımıza yönelik Eximbank finansal destek adına kredi oranlarının artırılmasını talep ediyoruz.”diye konuştu.

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Kasım ayı olağan meclis toplantısı 37 meclis üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Fikret Günaydın başkanlığında toplanan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi gündem maddelerinin ardından söz alan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, dalgalı bir seyir izleyen AB süreci ile döviz kurunun ekonomiye yansımalarını değerlendirdi.

GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;” Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye-AB müzakerelerini dondurmaya yönelik kararını hepimiz biliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz. AP’nin aldığı bu kararda temel sebebin terörle mücadele olduğunu, dolayısıyla bu karar terörizm ile mücadelede Türkiye’yi yalnız bırakmaktan başka bir şey değildir. Müttefiklerimizin bu zamana kadarki kararlarını mantık dışında duygusal aldıklarını görmekteyiz.AB,Türkiye karşıtlığını hükümet karşıtlığı gibi göstererek tepkileri minimize etmeye çalışıyor.Müttefiklerimiz ülkemiz üzerine yapılan kalkışımda başarılı olamadıkları gibi şimdi ise bir başka senaryoyu ’ekonomik kriz geliyor’ yaygaracılığını devreye sokarak,ekonomik darbe yapma amacında olduklarını görüyoruz.Şu iyi bilinmelidir ki,dış güçlerin ekonomimize darbe yapmaya gücü yetmez,yeter ki bizler vatana bağlılığımızı bozmadan birlik beraberlik içinde yaşamaya devam edelim.”dedi.

Merkez Bankası’nın küçük bir faiz artışını, doların ateşini söndürmesi adına doğru bulduklarını ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu;”ABD’de seçimi Trump’ın kazanmasıyla Dünya genelinde dolarda bir artış gözlendi, tabi ki bu ülkemizi de bir miktar daha fazla etkilediği, bu dalgalanmanın Ocak 2017 ile düzeleceğine inanıyorum. Dış ve  iç etkenlerin tetiklemesiyle doların yukarı yönlü hareketi, halkımızda ister istemez bir tedirginlik,akabinde kendini tasarruf moduna almaya ittiğini görmekteyiz.Esnafımız bu nedenden dolayı sorun yaşamakta ve çalışanların maaşları ve diğer giderleri karşılamakta zorlanmaktadırlar.Dolayısıyla esnafımız adına devletimizden uzun vadeli,teşvik destekli düşük faizli acil kredi beklentisi içindeyiz.Döviz kurundan dolayı da ihracatçımıza yönelik Eximbank finansal destek adına kredi oranlarının artırılmasını talep ediyoruz.”diye konuştu.

Diğer yandan Giresun Küçük Sanayi Sitesi sorunlarını değerlendiren meclis üyesi Muammer Usta;”Küçük Sanayi Sitesi çıkışında OSB yolunda otopark olarak planlanan bölge şuan işgal edilmek istenmektedir.Konuyu yetkililerle görüşerek çözmeye çalışmak istiyoruz ancak bu güne kadar henüz bir somut adım atamadık.Sorunu en sonunda mahkemeye taşıyacağız,sanayi sitesine ait bir alanın ranta dönüştürülmesi düşündürücüdür.Ayrıca Giresun Küçük Sanayi Sitesi sadece otomotiv sektörüne hizmet etmelidir,mobilya gibi diğer sektörler için ihtisas alanları oluşturulmalıdır.”dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu,” Giresun Eğitim ve Kültür Vakfı genel kurulunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik.Bu Vakfımızın yaklaşık 6 dönümlük bir arazisi mevcut,bu arazinin üniversiteye devredilmesi söz konusu.Hepimizin bildiği gibi zamanında başkanımız Hasan Beyin girişimleriyle alınan bu arazi,bugün üniversitemizin bir fakültesinin gelişmesinde kullanılması söz konusudur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?