TUNAHAN’DAN SOSYALLEŞME

TUNAHAN’DAN SOSYALLEŞME

Sosyal olmak: Bir bireyin ahlak, görgü ve hukuk kuralları çerçevesinde insanlarla iletişimi kuvvetli ve aktif girişimci olmasına denmektedir.

Eğitim ise insanların doğdukları andan itibaren önce ailede sonra ise okulda aldıkları temel ve önemli bilgiler bütününe verilen addır. Eğitim insan için nasıl vazgeçilmez temel bir ihtiyaç ise sosyal olmakta bir bireyin en temel ihtiyaçlarındandır. Çünkü insan kendini geliştirmede, ailesiyle ve çevresiyle olan iletişimin sağlıklı ve doğru şekilde olmasında, iş hayatında ve günlük hayatta çoğu kez kendini ifade edememe ve olumsuz sonuçlar ile karşılaşmaktadır.

Sosyal olmak hayatın bir parçası olduğu gibi eğitime de çok büyük etkisi vardır . Üniversiteler bireyin iş hayatına hazırlamada rol oynamaktadır fakat eğitimin olduğu yerde sosyallik olmaz ise o sonuç negatif eğimler doğurabilir. Kendimden örnek vermek istiyorum: Üniversiteye başladığım andan itibaren bütün her şeyin notlardan ibaret olduğunu düşünmüştüm oysa ki bu düşüncem sayın Yrd.Doç. Osman Sirkeci hocamızı tanıyana kadardı. Bize her şeyin birer zincir gibi bütünleştiğini bir halka olmaz ise diğer halkaların bütünleşemeyeceğini söyledi . İnsanın kendini geliştirmesinin çok önemli bir faktör olduğunu ve geliştirirken birey sosyallikten hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiği düşüncesini bana aşıladı. Sonra girişimci öğrenci topluluğu ile tanıştım. Konferanslara gittim, bildiriler yazdım ve kısa zamanda kendimi geliştirmeye bunun yanında sosyal bir birey olmaya başladım. Eğitimde sosyal olmak yaptığımız iş ile harman olup birbirinden  ayrılamaz bir bütün olduğunu fark ettim. Sonrasında hayatımda ki gidişatın olumlu sonuçlar doğurduğunu gördüm. Kısacası sosyal olmak eğitimle bir bütünlük içerisindedir ve hiçbir zaman tek kanatlı kuş asla uçamaz .

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?