Turan Devreye Girdi TRT Geri Adım Attı

Turan Devreye Girdi TRT Geri Adım Attı

Pirazizli hemşerimiz  İstanbul Milletvekili Turan, Osman Ağa’ya bir kez daha sahip çıktı ve son noktayı koydu

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Pirazizli Hemşerimiz Hasan Turan,Osman Ağa konusunda tartışma yaratan belgeseli TRT arşivlerinden kaldırttıklarını açıkladı.Afyon’a  Giresun şehitliği kazandırmak için uğraş verdikleri bir ortamda TRT’de yayınlanan belgesel ile ilgili hoş olmayan bir gündem oluştuğunu ifade eden Turan”Olaya anında müdahale ettik.TRT yetkilileri ile bizzat görüştüm.Daha önce bu belgesel 9 defa yayınlanmış.Kimse fark edememiş.Biz durumu izah edince arşivlerden çıkardılar.Boş zamanlar da eski belgeselleri tekrar tekrar yayına verirlermiş.Asla art niyete izin vermeyiz.Bizim milli kahramanlar konusunda neler yaptığımız ortada”diye konuştu

Turan şöyle devam etti: “Afyonkarahisar’daki Giresunlular şehitliğimiz için güzel hizmetlerine şahitlik ettiğimiz İscehisar Kaymakamı Ali Altınkaynak ‘ın, son kaymakamlar kararnamesi ile görevini devralan yeni İscehisar kaymakamı Muhammed Öztabak ,AK Parti İlçe Başkanı Murat Dikmen ve Belediye Başkanı Mustafa Çibik bizleri milletin meclisinde ziyaret ederek mutlu ettiler.

Kaymakamımız Muhammed Öztabak ile; Türkiye’de bir şehrin başka bir şehirde bulunan tek şehitliği olan Giresunlular Şehitliğimizde geçmişten günümüze yapılanları, son durumu ve bundan sonraki yapacağımız çalışmaları müşavere ettik.

Milli Mücadele döneminde kendi toprakları işgal edilmemesine rağmen iki gönüllü alay kurarak, vatan sevgisi yüreklerinde aşka dönüşen ve yurt toprakları için kahramanca aziz canlarını feda eden 42 ve 47. Gönüllü Alayın Giresun Uşaklarını ve Komutanları Osman Ağa ve Binbaşı Hüseyin Avni Alparslanı bir kez daha rahmet ve minnetle yad ettik. Onlar ülkemizin gururu ve mücevherleridir, aziz hatıraları için ne yapsak azdır.

Yeni atanan kaymakamımızın da; ” sizi hamimiz görüyoruz, şehitlikte çok güzel işler yapılmış, bu çalışmalara yine sizlerle birlikte hız kesmeden devam etmek istiyoruz” demeleri bizleri mutlu etmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Atalarımızın geçmişteki vatan mücadelesinden aldığımız ilhamla, şehitliğimizi yeni bir boyuta taşımaya; Ağustos ayında yapılan törenlerin geniş toplum kitleleri tarafından sahiplenilmesine ve İstiklal Şairimizin veciz ifadesiyle,

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı,

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı…” düsturuyla istiklal ruhunun daha canlı yaşatılmasına vesile olmak için ; Afyonkarahisar’daki Giresunlular Şehitliği’mizin çevre düzenlemesi kapsamında her geçen gün önemli merhaleler kat etmeye ve yeni bir ilhamla takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Yol genişletilmesi ve asfaltlanması su, elektrik, otopark tuvalet,şadırvan, mescit gibi ihtiyaçlarını şehitliğimize yakışır şekilde bitirdik.Şimdi de Şehitliğimizin alanını “milli parklar” kapsamına aldırmış bulunuyoruz. İnşallah devam eden çalışmayla da zamanın ve savaşın ruhu çok boyutlu temalarla ( mevzi, siperler, asker figürleri,gösteri alanları vs ) şehitliğimiz zenginleştirilerek gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılacaktır.

Yapımı tamamlanmakta olan dolma takas Giresun Kültür Evinin (Müze ve Misafirhane) yakında inşallah açılışını yapacağız. Şehitliğimizi küçük bir Çanakkale Şehitliği yapmanın gayreti ve heyecanı içerisindeyiz. Osman Ağa’yı ve tarihe altın harflerle yazılmış gönüllü alaylarımızı anlamak ve anlatmanın gayreti içerisindeyiz. Bu bizim tarihe ve kahraman ecdada karşı sorumluluğumuzdur. Herkes şapkasını önüne koyup bu kahramanlarımızı gelecek kuşaklara tanıtma adına neler yaptığını bir daha gözden geçirmelidir.

Bu vesileyle yaklaşık iki yıl önce yaptırılan ve maalesef bundan önce yedi kez hiç gündem olmadan gösterildiğini öğrendiğimiz malum belgesel üzerinden yürütülen tartışmaların özellikle bu günlere denk gelmesini de son derece manidar buluyoruz.

Kaldıki canımızı sıkan bu TRT belgeselini de TRT yöneticileriyle görüşmelerimizle TRT arşivlerinden kaldırttık.Ayrıca İlgililere hemşehrilerimiz adına hassasiyetlerimizi de ifade ettik.

Bizler laf üstüne laf değil taş üstüne taş koymanın derdiyle,

Şehitlerimizin hatıralarına daima sahip çıkacağız.Osman Ağa filminin yapıldığı süreçte de bu duruş ve kararlılıkla hareket ettik. Federasyon başkanlığım döneminde de film ekibini İstanbul’da ağırlayarak filmi maddi ve manevi anlamda sahiplendiğimizi vicdan sahibi cümle alem bilir.Buradaki amacımız da,

milli mücadele ruhunu yaymak ve

onların şahsında temsil ettikleri değerleri toplumda yaymaya çalışmaktı.Bizler ecdadımızın hatıratına daima iş yaparak sahip çıkmaya çalışıyoruz. Film ekibinin; “Giresun’a gittik,sizlerinde desteğini almak üzere bizi size gönderdiler, bu filmi yaparsak hemşerilerinizin yürüyüşü değişecek, bize yardımcı olun” dediklerinde hiç düşünmeden filmin yapılmasına start verdik. Tüm imkanlarımızla desteklediğimiz adeta imece usulüyle yapılan bu filmle Osman Ağa ve Giresun Uşakları dünyaya tanıtılmaya çalışıldı.Vatanımızın birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bu günlerde değerlerimize yönelik kabul edilemez ifadeler ve onlar üzerinde kahraman ecdadımızın alet edildiği yakışıksız ve suni gündemlere savrulmanın hemşerilerimiz başta olmak üzere ülkemiz ve milletimize hiç bir faydası yoktur.

Vatanımızın bütünlüğü, devletimizin bekası, aziz milletimizin varlığı ve birliği için Giresun Uşakları emir ve işaret beklemeden her daim sahada olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bunun bir örneğini 15 Temmuz hain darbe girişiminde de gördük. Herkes kimin ne olduğunu çok iyi biliyor, rahat olun. Bizlerin yapacağı Şehitlerimizin aziz hatıraları için daha neler yaparız düşünmek olmalıdır.

Laftan çok icraata odaklanıp; Ağustos ayındaki anma programına Giresun başta olmak üzere Yurdun her bir yanından Afyonkarahisar’a daha fazla otobüs kaldırıp daha çok gencimizle atalarımızı buluşturabiliyor muyuz, asıl buralara odaklanmalıyız. Milletimiz her şeyi görüyor ve biliyor. Asıl olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir, gerisi lafügüzaf.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?