TURİZM SEFERBERLİĞİ

TURİZM SEFERBERLİĞİ

İl Turizm İcra ve Yönetim Kurulu’nun 2019 yılı ikinci toplantısı, Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında gerçekleştirildi.
Giresun Ramada Otelde, 07 Ekim Pazartesi günü saat 19:30’de gerçekleştirilen toplantıda; Turizm Koordinasyon Kurulu çalışmaları hakkında genel bilgilendirme yapılırken, 2019 yılının ilk toplantısında alınan kararlar ve 2019 Yılı Eylem Planı’nın içeriği ile Fuar ve Tanıtım Günleri Eylem Planı gözden geçirilerek, tanıtım faaliyetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde ger-çekleştirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alındı.
Toplantıda yaptığı konuşmasında, ilimizin; doğası, yaylası, mineralli suları, dağları, gastronomisi, tarihi ve kültürel dokusuyla zengin bir yapıya sahip bulunduğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, “Geçtiğimiz ay içinde yapılan Giresun Gastronomi Günleri ile ülkenin önemli gastronomi otoriteleri tarafından gastronomi zenginliğimiz ortaya çıkarılmıştır. İlimizin vejetaryen mutfağının çok önemli olduğu yazılı ve görsel basında paylaşılmıştır. Turizm Eylem Planını hayata geçirerek, bu plan çerçevesinde; Turizm Koordinasyon Kurulu’nu, Turizm Yönetim İcra Kurulu’nu, Sektörel İzleme Kurulu’nu ve çalışma gruplarını faaliyete geçirdik. Kamu kurum ve kuruluşları bu oluşuma çok önemli destek sağladılar. Böylelikle ‘Turizm Eylem Planı’ rehberliğinde daha hızlı hareket etme olanağı bulunmuş oldu” dedi.
Turizmle ilgili ilimizde yapılan ve yapılacak alt yapı çalışmalarına da değinen Vali Sarıfakıoğulları, “Altyapı çalışmaları olarak tarihi Zeytinlik Mahallesi’nde kamulaştırmalara başlayacağız. Zeytinlik Mahallesini bir merkez haline getirmek için bir meydan oluşturmayı planlıyoruz. Halen bina onarımlarına ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarına devam edilmektedir. Zeytinlik Mahallesinde ki çalışmalarda iyi noktada bulunmaktayız. Yayla ve tabiat parklarında gelişme planları onay aşamasındadır. 2020 yılında yaylalardan altyapı eksikliklerini gidermek için yatırım çalışmalarına başlanacaktır. Özellikle WC ve lavabo sorunlarını gidermek için kiralama ve hizmet alımı yoluyla sürekliliği sağlayacak çalışmalar yapılacaktır. Kerasus olarak adlandırılan alan 5 yıldızlı otel yapılması için ihaleye çıkarılarak, ihaleyle ilgili sözleşme içerikleri bütün grup ve zincir otellere gönderilmiştir. Amacımız ilimizde bir tane 5 yıldızlı otel olmasıdır.
Yaylalarda turizm yatırımlarının önünü açmak ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için yıkımlar yaptık. Ancak bu yıkımlarla ilgili kamuoyundan gerekli desteği göremedik. Bu konuda kamuoyundan gerekli desteği bekliyoruz. Fuarlara; kamu ve özel sektörlerle katılmak istiyoruz. Özellikle Göbeklitepe Fuarına mutlaka katılım sağlamalıyız. Turizm Koordinasyon Kurulu ile Turizm Eylem Planı çerçevesinde, kamu ve özel sektörün turizm alanında tek çatı altında bir araya gelmesi sağlanmıştır. Turizm sektörünün Giresun Üniversitesi’nin desteğiyle eğitim programına alınması, sektörün gelişmesi için çok önemli olacaktır” açıklamalarında bulundu.
Toplantıda; Turizm Koordinasyon Kurulu çalışmaları, 2019 yılı 1.Toplantısında alınan kararlar ve 2019 yılı Eylem Planının içeriği, Fuar ve Tanıtım Günleri Eylem Planı ve tanıtım çalışmaları ile ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci tarafından katılımcılara yönelik sunum yapıldı.
Toplantıya katılan; Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ve sektör temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, turizmin Giresun için en önemli sektör olduğunu belirterek, birlikte hareket edileceğine vurgu yaptılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar