TÜRK DÜNYASI VE NAZARBAYEV

TÜRK DÜNYASI VE NAZARBAYEV

Türk dünyasının dört önemli ülkesinin kabulü ile NURSULTAN NAZARBAYEV, ‘Türk Konseyinin ömür Boyu Onursal Başkanı’ ilan edildi. T.C. Cumhur Başkanı Erdoğan’ın önerisi ile Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın kabulü ile Türk Konseyine Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı NURSULTAN NAZARBAYEV Türk Konseyinin Onursal Başkanı oldu. Türk dünyasının birlik ve beraberliğini isteyen, Türkiye bu bağlamda Türk coğrafyasındaki ülkelerin birbiriyle ilişkilerinin gelişmesinin yanı sıra Türk Konseyinin diğer ülke ve uluslararası örgütlerle iş birliğinin güçlendirmesine de önem veriyor. Bölgenin önemli ekonomi, ulaştırma ve enerji merkezlerinden biri haline gelen Kazakistan da Türk dünyasının kendi içinde ve dünya sahnesinde gelişmesi için çaba sarf eden ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. İlerleyen zaman içerisinde Özbekistan ve Türkmenistan’ında üyelikleri gerçekleşmesi ve zaman içerisinde Kuzey KIBRISIN TÜRK Dünyası tarafından tanınması ile Ülke sayısı yediye çıkmış olur. Nazarbayev liderliğinde Kazakistan, komşuları ve bölge ülkeleriyle barış içinde yaşama anlayışını pekiştirerek uluslararası alanda ağırlığını artırmayı hedefleyen faaliyetlerde bulundu. Bu süreçte sosyal ve kültürel uyumda artışın yanı sıra ekonomisi de gelişen Kazakistan, Rusya ve Çin denkleminde kendini kabul ettiren ülke oldu.
Nazarbayev’in önerisiyle Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) süreci hayata geçirildi. Kazakistan hâlihazır da Türk Akademisine ev sahipliği yapıyor ve Türk dünyası içindeki tarihi ve kültürel projelerin hayata geçirilmesinde öncü rol üstlenmeye devam ediyor. Sadece Kazakistan’ın değil, Türk dünyasının da lideri olarak görülen Nazarbayev, Türk dünyasını birleştirmek için önemli girişimlerde bulundu. “Türk dünyasının Aksakalı” olarak görülen Nazarbayev’in liderliği gerek Türkiye’nin Kazakistan’la ikili ilişkilerin geliştirilmesinde gerek Türk Konseyinin kurulup gelişmesinde büyük rol oynadı. Türk Konseyinin fikir babası olan Nazarbayev, 1992’den bu yana 15 defa düzenlenen Türk Devlet Başkanları Zirvesinin tümüne katıldı ve Türk Konseyinin pek çok projesinde öncü oldu. Nazarbayev, akademik ve entelektüel çalışmalarıyla da öne çıkıyor. Nazarbayev, Kazakistan’ın tarihi, Türk halklarının yaşadıkları büyük bozkırlar ve insanlığın ortak mirasına yaptıkları katkılardan bahsettiği “Büyük Bozkırın Yedi Özelliği” başlıklı bir makale yayımladı. Nazarbayev, öte yandan Türk devletleri arasındaki etkileşime katkı sağlaması amacıyla ülkesinin Latin alfabesine geçişinde de önemli rol oynadı.
Bütün bunlar ışığında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Türk Konseyi Genel Sekreteri BAĞDAD AMREYEVİ kabulünde, Nazarbayev’in değerli görüşlerine ve derin tecrübesine ileriki dönemlerde de ihtiyaç duyacaklarını açıkladı. Erdoğan, “Bu anlayışla Nazarbayev’in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önerdim. Teklifimizin tüm üye ülkelerden kabul gördüğünü büyük bir memnuniyetle öğrendim. Türk Dünyası 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılda tüm Türk halkları için kullanılan coğrafi ve kültürel bir kavram. Türk Dünyası Orta Asya’ya ek olarak Türkiye Avrupa Kafkasya Çin ve Rusya Federasyonu içindeki Türki bölgeler ile Türk Diasporasını kapsar. Türkeli dışında tüm Türk coğrafyasına Turan ya da farsça isimi ile Türkistan (Türklerin ülkesi) de denir. Türkeli kelimesi özellikle 19’ncu yüzyılın ortalarında meşrutiyet kazanan Türkçülük ile Türkiye de ve Rusya Türklerince kullanılmaya başlanmıştır.
1930’larda MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Türkeli kavramını şöyle açıklamaktadır: “Türk Milleti Asya’nın garbında ve Avrupa’nın şarkında olmak üzere kara ve deniz sınırlarıyla ayırt edilmiş dünyaca tanınmış büyük bir yurtta yaşar… Onun adına Türkeli derler… Türk yurdu daha çok büyüktür… Bütün dünyada Asya Avrupa Afrika Türk atalarına yurt olmuştur… Bu hakikatler eski ve hususiyle yeni tarih vesikalarıyla malûmdur. Türk’e karın ağrısı olan Yunan, Bulgar, Rum, Türklere “Müslüman azınlık” diyor. Bulgaristan Türkleri geliyor gelen Türkler Kapıkule’de toprağı öpüyor. Rahmetli Denktaş, Sadık Ahmet direniyor sahip çıkılmıyor, buda Ülkeyi o dönem idare edenlerin yanlış Dış politikasıdır! Türkiye’de moda! “Müslüman Halk,” Allah’ı bir, Millet bir Türkiye dünyanın en büyük Türk ülkesidir, Kıyamete kadar hep öyle kalacak. Bedeli ödenmiş emanet edilmiş daha çok bedel ödememiz gerekirse yine öderiz ama bütün hesapları çöpe atar boşa çıkarırız bu biline! Yeryüzünde farklı coğrafyalarda yaşayan Türklerin kalbi Türkiye, başkenti Ankara’dır! Bunu öyle “halklar” edebiyatı ile SAROS vakıfları desteği ile federasyon sürecine sokamaz. Dünya durdukça nerede Türk varsa yanında arkasında bugünkü demografik etnik zenginliğimiz olacak. Türk milletine etnik dille eğitim dayatan ABD ve AB da hangisi ülke kendi dilinde eğitim yapmaya izin veriyor…
Türk Konseyinden Flaş karar! Ortak Türk televizyonu kuruluyor 27 Haziran 2019 Perşembe Türk Konseyi Genel Sekreteri BAĞDAD AMREYEV, “Medya alanında yaptığımız toplantıda çok önemli bir karar aldık. Ortak Türk televizyonu kuracağız. Yeni kurulacak kanal özellikle Türk Konseyi’nin amaçları doğrultusunda yayın yapacak” dedi. BAĞDAD AMREYEV, burada yaptığı konuşmada, 10 yıldır faaliyet gösteren konseyin Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından devletlerarası bir örgüt olarak kurulduğunu hatırlattı. BAĞDAD AMREYEV, bu ülkelerin yanı sıra Özbekistan ve Türkmenistan’ın da zirvelere katıldığını ifade etti. Türk Konseyi’nin temel amaçlarına değinen BAĞDAD AMREYEV bunların, dış politika, ekonomi, ulaşım, gümrükler, turizm, eğitim, medya, gençlik ve sporun değişik alanlarda üye ülkeler arasında iş birliğini geliştirmek olduğunu anlattı. BAĞDAD AMREYEV, Dış politikasında Türk Konseyi, çalışmalarını bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesine, iş birliğinin arttırılmasına ve ortak kalkınma potansiyelinin ortaya çıkarılmasına adıyor, ifadelerini kullandı. Ekonomik iş birliğinin üye ülkeler arasında güçlendirilmesinin de temel hedefleri arasında olduğunu ifade eden BAĞDAD AMREYEV , “Bölgesel ve küresel olumsuzluklara rağmen ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliği olumlu bir çizgide ilerliyor.
Yıllar içinde Türk Konseyinin ortak çalışmaları Sanayi, Ticaret Odası ve Türk Yatırım Fonu’nu kurmak bunun için, gerekli çalışmalar yapılıyor. Fon, kısa süre içinde faaliyete geçecek. Başlangıçta 500-600 milyon dolarlık bir fon olacak. Üye ülkeler arasında ticaretin arttığı kaydedilmektedir, 2015 yılında gerçekleştirilen Astana Zirvesin den bugüne Türk Konseyi üye ülkeleri arasındaki ticaret yüzde 22 oranında artışla yaklaşık 10 milyar dolara ulaştı. Buna Özbekistan ve Türkmenistan’ı da dâhil ettiğimizde toplam ticaret rakamı 16-17 milyar doları buluyor. Yeni kurulacak kanal özellikle Türk Konseyi’nin amaçları doğrultusunda yayın yapacak. Bu televizyon kanalında ortak bir dil olmayacak, televizyonun yayınları zaman dilimlerine ayrılacak, mesela Türkmen dili, Azerbaycan dili gibi. Bu televizyon kanalı için müzakereler yapılıyor, teknik konular konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde Özbekistan’ı, Türkmenistan’ı ve Kuzey Kıbrıs’ı Türk Konseyi’nin birer parçası olarak görmeyi temenni ediyorum. Ayrıca 7. zirveden önce de Türk Konseyi Avrupa Ofisi’ni gözlemci üyemiz olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de açacağız.” 7. Türk Konseyi Zirvesi’nin 15 Ekim 2019’da Bakü’de gerçekleşecek, bu zirvenin temasının ‘Ülkelerimizin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerinin (KOBİ) Geliştirilmesi’ olacak. Bu işbirliği sayesinde AR GE araştırmaları artacak ve TÜRK Ülkeleri kendi kendine yeter hale gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?