TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET Mİ?

TÜRKİYE BÜYÜK DEVLET Mİ?

Böyle bir soru ile karşılaşsanız nasıl cevaplarsınız. Mesela AKP’liler “Türkiye büyük devlet. Tayyip Erdoğan’da Dünya lideri” derler.

Tarih kitaplarına bakın. Tarihte Türklerin kurduğu büyük devletler olmuştur. Hunlar,Harzemşahlar,Uygurlar,Göktürkler,Osmanlılar…

Bu ve bunun gibi tarihte kurulmuş Türk devletleri; dönemlerinde hem iktisadiden, hem de sosyal yönden çok güçlü idiler. Devirlerinde dünyayı yönetiyorlar ,liderleri de “Dünya lideri” sayılıyordu.

Osmanlı devleti 600 yıl üç kıtaya hakim oldu. İçte yaşayan ahalisi seferler hariç bir tehlike ile karşılaşmadı.Güllük gülistanlık bir yaşam sürdü.

Osmanlı akıncıları Viyana’nın batısında bulunan, Osmanlıya komşu olan; Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda gibi devletlerin içlerine akınlar yapıyor. Oraları karıştırıyor.Bugünkü manada anarşi ve terör estiriyordu.Akıncılarla uğraşamayan bu ülkeler yıllardır belini doğrultup, asıl rakipleri olan Osmanlı’yla muhatap olamıyordu.Yani ana gövde olan Osmanlı Devleti yüzyıllardır bu sayede rahat ve huzur içinde “ebedi müddet” yaşıyordu. Akıncıların ana gövdeyi koruma ve kollama kalkanı son yüzyıla kadar devam etti.Bu sayede Osmanlı 550 yıl dünya liderliğini yaptı.

Osmanlı’nın yaptığı taktiklerin aynısını günümüzde ABD, Rusya gibi büyük düşünen, büyük oynayan devletler yapıyor. Ancak bu ülkeleri Osmanlıdan ayıran tek husus. Onlar akıncıları ile bir ülkenin içine dalıp “içini dışına çevirmiyor”

Büyüklerin yaltakçısı çok olur.ABD karıştıracağı bölgelere bizzat CİA tarafından kurdurup yönlendirdiği,PKK,IŞİD,PYD,DHKPC, gibi örgütlerle hakim oluyor.Maşa varken elini ateşe sokmuyor.O örgütler bağlı olduğu ağa babalarının adına sabotaj,terör,iç savaş çıkarıp o ülkeleri yakıp yıkarken,talan ederken; ABD devlet olarak,vatandaşları ile birlikte ülke içinde kayıp vermeden gül gibi yaşayıp gidiyorlar.

Aynı taktikleri Rusya, Fransa İngiltere gibi büyük devletlerde yapıyor. Halkının huzur içinde yaşaması için emeklemekte olan,kalkınmakta bulunan ülkelerde bölücü ve yıkıcı örgütlerini kurarak o ülkeleri harap ediyorlar.Libya,Irak,Tunus,Mısır, Afkanistan,Ukrayna,Gürcistan örneklerinde olduğu gibi.

Doğruda yapıyorlar.Bu yüzyılda ülkeni ve milletini beladan koruyacaksan,rakip bellediğin ülkelerin içini karıştıracaksın.Cepheyi ve savunma hatlarını oralarda kurmaya çalışacaksın.Oralarda mezhep,statü,soy farlılıkları oluşturup iç çatışma çıkaracaksın.Bu ülkeler isterse binlerce kilometre uzaklarda olsun.

Ama uzaklarda savunma yapabilmek, oralarda iç kargaşa çıkarabilmek için modern ve güçlü hava ve deniz gücün olacak. Ekonomik sıkıntın olmayacak. Sana bağlı hainleri her daim besleyeceksin.

Türkiye 70 yıl böyle bir iddianın içine giremedi,.Atatürk’ten sonra kabuğuna çekilip,içtiği afyonla uyumayı tercih etti.

Son yıllarda Tayibin Türkiye’si bu yarışa girdi diyorlar. Başta yazdığım gibi “Biz büyük ülkeyiz.Tayyip Dünya lideri” diyorlar.

,Daha bize 150 kilometre Irak içindeki Başika üssünde konuşlanmış birliğimizi koruyamıyoruz.Savaş uçaklarımız Suriye’de uçuşa izin verilmediğinden uçamıyor.PYD nin ABD ile kurduğu şer ittifakını dağıtamıyoruz.Kırım Türklerine yardım edemiyoruz.Halep Türkmenlerine el uzatamıyoruz.Çoğu Türkmen olan Musul ve Kerkük hakkında bir söz edemiyoruz.Azerileri koruyamıyoruz.Kısaca yanı başımızda ve komşularımızda hiç bir fonksiyonumuz yok.Üçe beşe bölünmüş Irak Başbakanı bize hakaret ediyor; dersini veremiyoruz.Suriye ona bölünmüş,bir parçasına bile hakim olamıyoruz.Büyük devletler binlerce mil mesafeden gelmiş burnumuzun dibinde otağını kurmuş, keyfini çıkarıyor mani olamıyoruz.El oğlu petrol ve madenleri tanker tanker ülkesine taşıyor. Engelleyemiyoruz.

Yani biz ŞİMDİ neyin büyük ülkesiyiz.Liderimiz,başkanımız Sayın Erdoğan nasıl bir Dünyanın lideri oluyor.

O halde anlatın biz çok büyük ne oluyoruz…!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?