TÜRKİYE, GİRESUNLU AYŞEGÜL YILMAZ VE ÖĞRENCİLERİNİ KONUŞUYOR

TÜRKİYE, GİRESUNLU AYŞEGÜL YILMAZ VE ÖĞRENCİLERİNİ KONUŞUYOR

Ankara’nın en köklü eğitim kurumlarından Ankara Atatürk Lisesi’nde görev yapmakta olan hemşehrimiz Ayşegül YILMAZ ve öğrencileri önemli bir başarıya imza attı.

9 öğrenci ve proje danışmanı Ayşegül YILMAZ’dan oluşan ATAROKET takımı, TEKNOFEST 2022 Roket Yarışması Lise Kategorisinde mücadele ediyor. Yarışma kapsamında, takımların 5000 feet irtifaya ulaştıktan sonra taşıdığı faydalı yükü ve roket ana gövdesini güvenli ve hasarsız bir şekilde iniş yapabilen ve tekrar kullanılabilen bir roket tasarlaması bekleniyor.

Bu yıl kurulan ve ilk defa bir roket yarışmasına katılan ekip üyelerinden oluşan ATAROKET takımı,

Türkiye çapında 250′ den fazla proje takımının mücadele ettiği yarışmada ilk yılında iki önemli aşamayı geçmeyi başardı. Hava aracı tasarım sürecinin temel taşları olan Ön Tasarım Raporu ve Kritik Tasarım Raporu aşamalarında, roketin üç boyutlu tasarımı, aerodinamik simülasyon doğrulamaları, aviyonik bileşenlerin telemetri işlemleri ve üretim/montaj stratejilerini içeren kapsamlı bir tasarım vb. test süreci yürütüldü.

Gerçekleştirdikleri tasarım ve testlerin hakem değerlendirmeleri sonucunda, ATAROKET takımı 250 den  fazla takım arasından birinci olarak TEKNOFEST finaline kalmaya hak kazandı. Şu sıralarda, okullarında teşkil ettikleri havacılık atölyesinde roketlerini atışa hazırlamakla meşgul olan ekibe başarılar diliyor ve finalde de aynı performansı göstereceklerine inanıyoruz..Haber:Hakan Çelebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?