TÜRKİYE SUSTU, ATTAR KONUŞTU

TÜRKİYE SUSTU, ATTAR KONUŞTU

 

Rektörlük seçimleri öncesinde AKP’de iki ayrı görüş olduğu artık kendini hissettiriyor..Akit Gazetesi’nden sonra TV-24  de, seçim öncesi ikinci kez Attar’ı konuk edip, tavrını netleştirdi..

Rektör Attar,ulusal medyada ilgi odağı olmayı sürdürüyor.. Giresunlu Profesör Mustafa Öztürk’ün de program yaptığı TV 24 ,bu defa Giresun Üniversitesi’nin Rektörü ile yaklaşık 1,5 saat söyleyişi de bulundu..Bu arada TV 24’e yakınlığı ile tanınan Akit’in ,iki yazarı merhum Hasan Karakaya ile Serdar Arseven de Attar’a açık destek olmuşlardı.. Rektörlük seçimleri öncesi ,AKP’ye yakınlığı ile tanınan gazete ve televizyonların,Attar’a özel ilgi göstermelerinin ,YÖK ve Erdoğan üzerinde nasıl bir etki yaratacağı bilinmiyor..O kadar tarihçi profesör dururken,TV 24’ün seçim öncesi ikinci kez Attar’ı konuk etmesinin ,AKP kurmayları arasında ciddi fikir ayrılığı oluşturacağı tahmin ediliyor..Erdoğan’ın yerel basındaki yazılara mı yoksa Karakaya ve Arseven gibi isimlere mi itibar edeceğini zaman gösterecek..AKP ulusal medyasının Attar’a giderek daha sıkı sarılmasının seçim sonuçlarına nasıl etki edeceği de ayrıca merak ediliyor

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün ATTAR, Ersoy DEDE’yle ‘Akşam Haberleri’ programına canlı yayın konuğu olarak, Suriye Krizi ve İran Faktörü konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Ersoy DEDE’nin sorularını cevaplayan Sayın Rektör, Türkiye’nin bölge için tarihsel önemi ve rolüne dikkat çekerek, Suriye ve İran coğrafyasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Rektör ATTAR,  bölgede yaşanan gelişmelerin Rus uçağının düşürülmesinden sonra zirveye çıktığını, arka planda kırana bir enerji savaşının yaşandığını söyleyerek, doğalgaz ve petrol varlıklarının tüm dünyanın iştahını kabarttığını belirtti.

Suriye krizinin ardından yaşanan gelişmelerle İran’a uygulanan ambargonun kaldırılmasının arkasında da, İran’ın nükleer programının kontrol altına alınmak istenmesi ve ekonomik fayda sağlamak olduğuna dikkat çeken Sayın Rektörümüz, ambargonun kaldırılmasının hemen ardından Fransa dondurulan 114 Airbus uçağı siparişinin yeniden canlandırıldığını ve İtalya’nın ekonomik bağlantılarla durumdan fayda sağladığını söyledi.

Rektör ATTAR; “Yaşanan gelişmeler sonucunda Türkiye-İran ilişkilerinde duyulan endişeyi ise yersiz bulduğunu belirterek, Türkiye-İran’la ilişkilerini her zaman sürdürmüştür. İran’ın bölgedeki önemi büyüktür ve İran’a bakarken; tarihsel, sosyo, kültürel yapıya da bakmak gerekir. İran da ki en kalabalık nüfus varlığı Türk nüfusudur ve İran’da Türkiye’yi seven büyük bir halk topluluğu vardır. O yüzden İran’da dahil olmak üzere, Türkiye bölgede tarihten gelen bir öneme ve ağırlığa her zaman sahiptir, sahip olmaya da devam edecektir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?