U M R E  İ B A D E T İ   ( 2 )

U M R E  İ B A D E T İ   ( 2 )

 

 

Mekke ve Medine’de, Kâbe ve ravza’nın komşuları ile ziyaretçilerine hürmet göstermek, onlara saygılı davranmak ziyaretin adabıdır. Esasen bir Müslüman, dünyanın her yerinde insanların haklarını gözetmeli ve onlara güzel davranmalıdır. Haremi şerifte ise daha hassas ve daha dikkatli olmaya çalışmalıdır. Çünkü Kâbe Allah’ın evi, onun ziyaretçileri de Allah’ın misafirleridir. Yüce Allah hac ve umre ibadeti esnasında her çeşit tartışma, kin ve kavgayı yasaklamıştır. Bu mekânlarda hiç kimseyi incitmemeli, el, dil ve kalbi korumalı, alçak gönüllü ve hoşgörülü olmalıdır.

            Ülkemizden umre ibadeti için gitmenin önemli miktarda maddi bedeli bulunmaktadır. Ömürden de belirli bir zaman tüketilip bu zaman içinde yolculuğun her türlü meşakkati ve yorgunluğu yaşanmaktadır. O halde umre için yapılan yolculuk ve ziyareti boşa çıkarmamalı, Allah katında makbul ve kabul olacak umre’yi yapmalıdır. Hac ve umre ibadetine başlamanın şartı ihrama girmektir. İhramın farzları ise niyet edip telbiye söylemektir. Telbiye’nin önemiyle ilgili Rasulullah (sav) şöyle bildirmiştir:

            -Telbiye’de bulunan hiçbir Müslüman yoktur ki, onun sağ ve solundaki taş, ağaç ve toprak onunla telbiye getirmesin. Bu durum sağ ve solundan yeryüzünün son hududuna kadar devam eder. ( Tirmizi, Hac,14.)

            Telbiye sözü ve anlamı şudur:

            -Lebbeyk allahümme lebbeyk. Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel hamde venni’mete leke vel mülk. La şerike lek.

            Buyur Allahım buyur. Buyur senin ortağın yoktur, buyur. Hamd sanadır, nimet senden, mülk senin. Senin ortağın yoktur.

Umre ibadetine karar verip yola çıkanlar  makbul bir umre yapabilmek için çok dikkatli olmalıdır. Umre’nin zahmet ve meşakkatleri olduğundan bu zorluklara Allah rızası, sevap kazanılması, günahların bağışlanması ve yapılan Umre’nin kabul olması için sabır ve tahammül göstermelidir. Evden çıkış ölüm yolculuğuna, binilen vasıtalar tabuta, giyilen ihram elbisesi de kefene benzetilmelidir. Hiç günah işlenmemeli, kimseye haksızlık ve yanlışlık yapılmamalı, herkese iyi davranılmalıdır. Kötülükten kaçınıp iyilik için yarışmada umreciler birbirine destek ve yardımcı olmalıdır. Umre yolunda umrecilere hizmette bulunmalı, iyi geçinilmeli, kusur ve hataları affetmeli, tevazu ve hoşgörü göstermeli, kimseye yük olmamalıdır.

           

Kıymetli Okurlarım,

Allah nasip ederse, önceki yıllarda olduğu gibi 2017 Şubat ayında da üç haftalığına grup olarak umre’ye gideceğiz. Ekibimizde 8-9 kişilik özel gruplarda tecrübeli bay ve bayan rehberlerimiz bulunmaktadır.

Gurup olarak gelenlere özel indirim yapılacak, ihlaslı ve huzurlu bir umre için fedakâr refakatçılarımız eşliğinde inşallah her umrecimize birebir yardımcı olunacaktır.

Bizimle umreye gideceklerin gecikmeden ( 0 533 577 13 75 ) no’lu telefonu aramaları gerekmektedir. Hemen kayıtları yapılıp pasaport ve vize işlemleri yapılacaktır.

Allah izin verirse yılbaşından önce pasaport müracaatını yapmayı, ocak ayında da vizelerimizi almayı planlıyoruz. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?