U M R E  İ B A D E T İ   ( 3 )

U M R E  İ B A D E T İ   ( 3 )

S O H B E T

Umre yolculuğundan dönünceye kadar sağlığa, temizliğe ve çevreyi korumaya dikkat etmelidir. Zaruri değilse güneş altında fazla dolaşmamalı, ağır yiyeceklerden kaçınmalı, bol bol zemzem içilmeli, her gün yıkanılmalıdır. Uyuyanlar rahatsız edilmemeli, tavaf ve say’da kimse incitilmemeli, para ve kıymetli eşyalara dikkat edilmeli, görevlilere itaat etmelidir.

Küfürlü ve müstehcen söz konuşmamalı,  muziplik için dahi söylenmemelidir. Güzel şeyler anlatılmalı, kötü olanlar unutulmalıdır. Lüzumsuz eşya alıp yük etmemeli, zamanı boşa geçirmemeli, namazları mescidi haram ile mescidi nebevi’de kılmalı, tavaf yaparak, kur’an, zikir, dua, tesbihat ve salâvat okuyarak vakti değerlendirmelidir.

Bu kutsal umre yolculuğunda binlerce  kilometre aşılarak, başta nefis ve şeytan olmak üzere pek çok şeyle mücadele ederek, Kâbe’de Allah’ın misafiri olmak şerefine eriliyor. Pek tabii davet edilmiş misafir sevdiği kişiye eli boş gitmez. Ancak biz asi ve günahkâr kullar hiçbir şeye ihtiyacı olmayan Allah’a ne götürebiliriz? Tahiru’l Mevlevi şiirinde bunu çok güzel ifade ederek şöyle demiştir:

Eli boş varılmaz gidilen yere.

Rabbim boş gelmedim ben suç getirdim.

Dağlar çekemezken o ağır yükü.

İki kat sırtımla pek güç getirdim.

Bizler de peygamberimizin; “günahına pişman olup tövbe eden, onu işlememiş gibidir.” Hadis-i şerifinden cesaret alarak yüce rabbimize:

Ümitsiz değiliz, günahkâr olsak da.

Affına geldik ya Rab bizi affeyle.

Huzurunda melül ve mahzun olsak da,

Affına geldik ya Rab bizi affeyle.

Gafletten buyruğunu tutamadık biz.

Şu nefsi içimizden atamadık biz.

Rahmet deryalarına batamadık biz.

Affına geldik ya Rab bizi affeyle.  Diyelim.

Umre ibadetinin sona ermesi ve geriye dönüş yolculuğunun başlaması üzüntülü olur. Çünkü kısa sürede bu kutsal mekânlara alışılır. Kâbe’ye, Mescid-i harama, tavafa, mescid-i nebeviye ve diğer mekânlara doyamadan ayrılmak kolay olmaz. Dönüş cesareti ise dua, gözyaşı ve buralara belki bir daha gelebilme ümidinden alınır.

Rabbim rızası için yapılan umreleri kolaylaştırsın ve kabul buyursun. 

Kıymetli Okurlarım,

Allah nasip ederse, önceki yıllarda olduğu gibi 2017 Şubat ayında da üç haftalığına grup olarak umre’ye gideceğiz. Ekibimizde 8-9 kişilik özel gruplarda tecrübeli bay ve bayan rehberlerimiz bulunmaktadır.

Gurup olarak gelenlere özel indirim yapılacak, ihlaslı ve huzurlu bir umre için fedakâr refakatçılarımız eşliğinde inşallah her umrecimize birebir yardımcı olunacaktır.

Bizimle umreye gideceklerin gecikmeden ( 0 533 577 13 75 ) no’lu telefonu aramaları gerekmektedir. Hemen kayıtları yapılıp pasaport ve vize işlemleri yapılacaktır.

Allah izin verirse yılbaşından önce pasaport müracaatını yapmayı, ocak ayında da vizelerimizi almayı planlıyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?