ÜÇ AYLAR VE REGAİB

ÜÇ AYLAR VE REGAİB

Hicri yılın Recep, Şaban ve Ramazan aylarına, bu aylara manevi değer kazandıran hususiyetlerden dolayı üç aylar denilmektedir. Üç aylarda:

—Kuran-ı Kerim levhi mahfuz’dan dünya semasına ve yeryüzüne indirilmiştir. Günde beş vakit namazın kılınması ile ramazan orucunun tutulması emredilmiştir. İbadetlerin sevaplarının arttırılacağı ve duaların kabul edileceği bildirilmiştir. Kandil gecelerinden dört tanesi de üç aylar içinde yer almıştır. Allah’ü Teâlâ’nın:

—Ey peygamber biz seni hakikaten bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı, Allah’ın izniyle bir davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik.(1) buyurduğu, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e peygamberlik görevi de üç aylar içinde verilmiştir. Sevgili peygamberimiz bir duasında:

—Allahım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizleri hayırlısıyla ramazan ayına da kavuştur.(2) demişlerdir.

Kandiller geçidi üç aylardan Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib kandilidir. Receb’in yirmi yedinci gecesi de Miraç kandilidir. Üç aylardan Şaban ayının onbeşinci gecesi ise Berat kandilidir. İçinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi ise; Üç ayların, müminler için en önemli ayı olan Ramazan ayının yirmi yedisinde, ya da son on gecesi içindedir.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) kandil gecelerinin gündüzlerini oruç tutmuş, gecelerini de ibadetle geçirmiştir. Allah’ın ayı’dır dediği Recep ayında oruçlu olduğu gün sayısını arttırmıştır. Benim ayımdır dediği Şaban ayının çoğunu ya da tamamını oruçlu geçirmiştir.

Sevgili peygamberimiz Kur’an ayı ve ümmetimin ayı dediği Ramazan ayındaki oruç ve ibadetlerinde adeta melekleşmiş bir hal ile Rabbine yönelerek, son on gününü geceleriyle beraber camide ibadetle (itikâfta) geçirmiştir. Mübarek üç aylar ve içindeki kandil gecelerinin önemini, biz ümmetine de tavsiye etmiştir.

Perşembe akşamı, Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib kandilidir. Regaib gecesi, kendisine rağbet edilip hürmet gösterilen bir gece demektir. Bu gecede Allah’ın rahmet ve bağışı bol bol tecelli eder. İçtenlikle yapılan dualar, niyazlar ve tevbe istiğfarlar kabul olunur.

O halde bizler, Peygamberimizin İslami yaşantısını kendimize örnek alalım. Mübarek üç ayları, kandil gecelerini ve önümüzdeki Regaib kandilini en iyi bir şekilde değerlendirelim. Kandil gecemizde Rabbimiz için namaz kılmak, kuran okumak, dua, istiğfar ve tesbihatlarda bulunmak özverilerini gösterelim. Kandilin gündüzünde de oruçlu olmaya çalışalım.

Bu günlerimizi, ibadet şuurumuz ve huzurumuz için kendimize fırsat günleri edinelim. Namazlarımızı düzenli kılalım. Oruç, zekât ve sadakamızı aksatmayalım.

Kur’an ve İslami kaynak kitaplardan okuyalım. Dini sohbet toplantılarına katılalım. Haramlardan ve mekruhlardan sakınalım. Tevbe istiğfar, dua ve tesbihatlarda bulunalım.

Anne, baba, akraba ve komşu haklarını gözetelim. Fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım edip sevindirelim.

Sohbetimizi ayetlerle tamamlayalım:

-Ayetlerimize inanan Müslümanlar Allah’ın azabından korkup rahmetini ümit ederek, rablerine ibadet etmek için gece yataklarından kalkarlar. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden de Allah için harcarlar. Onların yaptıkları ibadetlere karşılık, onlar için hazırlanan ve hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın duymadığı, hiçbir insanın gönlünden dahi geçirmediği göz aydınlığı nimetleri hiç kimse bilemez. (3)

Bu duygularla ibadet ve rahmet mevsimi üç ayların hakkımızda hayırlı ve mübarek olmasını diler, Regaib kandilinizi tebrik ederim.

———————————–

1)Ahzab Suresi: 45 – 46. Ayetler.

2)Ahmet B. Hambel, 1–259.

3) Secde Suresi: 16 – 17. Ayetler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?