ÜLKEMİZDE TÜRK SOLU

ÜLKEMİZDE TÜRK SOLU

Siyaset belli bir topluma hitap etmek değil Ülkenin tamamını kapsamasıdır. Nedense bizim siyasilerimiz küçük olsun bizim olsun mantığı ile hareket ediyorlar bu tutumları Ülkemizde yaşayan etnik guruplar arasında bölünmeye ve ayrışmaya neden oluyor. Millet toplulukların birleşmesi ile meydana gelir, bahse konu topluluklar farklı etnik kökenlerden olur. Dünya geneline baktığımız zaman gelişen ülkeler etnik sorununu çözen Ülkeler olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde siyasi oy dağılımı Sağ oylar 0/065 sol oylar ise 0/035dir, bu dağılım hiç değişmedi ama ilerleyen yıllarda değişikliğe uğrayacağı inancındayım.

Türk solunun en büyük hatası kapitalizmin ne olduğunu bilmemek, ne olduğunu bilmedikleri için; kapitalizmle savaşamıyorlar. Bu meret artık sürekli kendini güncelliyor, modernleşiyor, modernize etmek için fikir üretiyor. Sayın okuyucularım yani feodalizmin yapamadığını yapıyor, tıbbın gelişmediği çağları düşünün bir insan ne yaparsa yapsın çok uzun yaşayamazdı, işte kapitalizm de Din, bilim ve teknoloji sayesinde ömrünü uzatıyor. Bunu sol düşünceyi kötülemek anlamında değil ne istediğini açık, teorik olarak bilmek ve onun gereği gibi hareket etmek lazım. Bakın işçi patron ayrımı gibi basit düzeylerde düşünmek değil artık, sömürü sen evde televizyon izlerken beyni yıkanan bir varlıksın. Neden devrim olmuyormuş, muş sen neyle savaştığını bilmiyorsun artık neyin kapitalist neyin olmadığını bilmiyorken devrim yapacaksın öyle mi? oldu… Sınıf denen farklılığın artık çok fazla kompleks bir kavram haline geldiğini bilmeli 21. yy kapitalizmin ne olduğunu anlamalıdır. Türk solu sade sol olarak kalabilseydi elbette çoğunluğu yakalayabilirdi. Bu topraklar da sağ el ile her işe başlanırken, sol el ile sadece popo yıkanıyor en büyük sorun bu. Kapitalist bunun dahi propagandasını yapıyor ve sosyalistleri yıpratmayı başarıyor.

Çok sevgi ve saygı duyduğum sosyalist bir arkadaşımın cenaze töreni vardı, Meydan camisinde tabi son görevimi yapmak üzere törene katıldım.  Öğlen namazını takiben kılınacak cenaze namazından sonra kaldırılacaktı onun için; vakit namazını kıldık ve cenaze namazı için bahçede saf tuttuk istem dışı bahçe duvarının dışına baktım bayağı kalabalık tanıdıklar var sigara içiyorlar hoca cenaze için helallik aldı ve namaza durduk. Dışarda bulunan topluluktan namaz bitince içeri girip cenaze tabutuna omuz verdiler böylece son görevlerini yaptıklarına inandılar. Ben yadırgamadım ama cenaze namazını kılan kişilerden farklı sesler duydum vatandaşın bir tanesi şöyle serzenişte bulundu. Bunların dirisi camiye girmiyor ama ölüsü giriyor diye söylendi. Bu tür hareketler bence 0/0 65 inançlı olan bir toplumda yadırganır. Bu hareketler toplumda bölünmeyi, ılımlı sol gurupların zamanla merkeze gitmesine neden olur ve 0/0 35 lik kesim zamanla azalacaktır. Kırsal kesimde sol artık bitmiştir, salon particiliğini bırakıp halkın isteklerine kulak vermesi gerekir.

Buradaki olgu ancak TÜRKİYE de sol olarak ifade edilen TÜRK soludur. Avrupa ve Amerika’daki sol anlayışı bizim toplumdan farklıdır, Ülkemize 1950 yıllarda yerleşen merkez, batılı ve kapitalist ülkelerin çizgisi solu engellenmiş, saptırılmış, bozulmasına neden olmuştur. Bizdeki sosyalistler artık belli bir sınıf görünüme girmişlerdir. Halktan ve kırsal kesimden kopuk Şehir merkezlerine sığınmış azınlık zümre görünümündeler.  Avrupa ve ABD ye bakalım gelişmiş toplum kendini seçmenine anlatıyor ve bir veya iki dönem sağ parti kazanıyorsa öbür dönem sol partiler iktidara geliyor buda günün şartlarına göre kendini ve siyasetini yenilemekten geçer. Bizdeki solun toplumla kaynaşması ve onlar ile ortak yol bulmak için; günün şartlarına göre kendilerini donanımlı ve onlar gibi düşüne bilen bireyler olarak yetiştirmeliler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar