Ülkücüler, TRT İçin Canikli’ye Seslendi

Ülkücüler, TRT İçin Canikli’ye Seslendi

TRT Belgesel’de Mart 2015 yılında ‘Onlar’ belgeselinde Milli Mücadele Kahramanı Gazi Topla Osman Ağa’ya yönelik ‘Cahil’ ve ‘Tuzakçı’ ifadelerine yönelik tepkiler sürüyor.

Giresun Ülkü Ocakları tarafından Bulancak Durağı mevkiinde bulunan Gazi Topal Osman Ağa anıtında Giresun Ülkü Ocağı tarafından basın açıklaması yapıldı.

Ülkü Ocağı Giresun İl Başkanı Hakan Gülenç, yaptığı basın açıklamasında, “Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’ya zaman zaman saldırılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesinin de maalesef devletimizin kanalı olan TRT Belgesel kanalında yaşanması bizleri ve Giresunluları derinden yaralamıştır” dedi.

“Türk kurtuluş savaşının önemli kahramanlarından 42. ve 47. Gönüllü alaylarının kurucusu Giresunlu Gazi Yarbay Topal Osman Ağa’yı Türk Milletinin gözünde kimse değersizleştirmeye çalışamaz” diyen Gülenç, “Osman Ağa, Giresun’da 1918 yılından Belediye Başkanlığı yapmış. 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti yenilince imzalan Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra Doğu Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurmak isteyen Rum çeteleri ile savaşmıştır. Bu bölgede Rum çetelerini etkisiz hale getirmiştir.  Kurtuluş Savaşı ateşi Anadolu’da yandığında Giresun’dan 42. ve 47. Gönüllü Alayları kurularak Gazi Yarbay Topal Osman Ağa önderliğinde savaşa katılmıştır. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Gazi Osman Ağa komutasındaki gönüllü alaylarımız isyanların bastırılmasında ve düşmanın Sakarya savaşında mağlup edilmesinde, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında, düşmanın İzmir’e sürülerek denize dökülmesinde büyük kahramanlık göstermişlerdir” ifadelerini kullandı.

 

Osman Ağa’ya zamam zaman saldırıların olduğunu ifade eden Gülenç, sözlerine şöyle devam etti;

 

“Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’ya zaman zaman saldırılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesinin de maalesef devletimizin kanalı olan TRT belgeselde yaşanması bizleri ve Giresunluları derinden yaralamıştır. TRT Belgesel kanalında yayınlanan Ali Şükrü Bey belgeselinde Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’dan cahil,  suikastçı katil olarak bahsedilmiştir. Bu söylemleri ve bu söylemleri yapan kişileri, yayınlayan TRT Belgesel kanalını kınıyor ve protesto ediyoruz. Türk Milletinin vergileri ile kurulan ve varlığını devam ettiren TRT nin Milli Kahramanımıza yönelik küçük düşürücü ifadelerin kullanılmasını kabul edemiyoruz.

Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin en çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğu bu dönemde milli hassasiyetlerin en güçlü olduğu, terör örgütlerinin hedefi olan Doğu Karadeniz bölgesinin kurtuluş savaşını birlikte veren Giresun ve Trabzon birbirine mi düşürülmek isteniyor. Bizlerin bu tür provokasyonlara gelmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Buradan Başbaşkan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli başta olmak üzere ilimizin tüm siyasi partilerini, sivil toplum örgütlerini, Giresun Dernekler Federasyonu ve Giresun dışındaki tüm Giresun derneklerini olayı kınamaya ve Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’mıza sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?