Uluslararası Giresun limanındaki tartışma rant kavgası mı?

Uluslararası Giresun limanındaki tartışma rant kavgası mı?

Giresun Limanı, 1959 yılında hizmete girmiş ve şilep rıhtımı, yolcu rıhtımı, motor rıhtımı, balıkçı rıhtımı ve kılavuzluk rıhtımı olmak üzere 5 adet rıhtımı bulunan, Karadeniz bölgesinin önemli limanlarından biridir.
Giresun limanı, Doğu Karadeniz limanları içinde 11 metre derinliği olan tek liman olmasına rağmen Serbest Bölge olmayan da tek limandır!
Giresun Limanı için “Uluslararası Giresun Limanı (G.I.P)” adıyla modern bir proje hazırlanmış… İleri teknoloji ile inşa edilecek Uluslararası Giresun limanın en önemli özelliklerinden biri de dünyada bir ilk olan olumsuz hava şartların güvenle yükleme boşaltma operasyonlarının yapılabilir olmasıdır.
Uluslararası Giresun limanı, proje tamamlandığında Karadeniz’i Akdeniz’e, İç Anadolu’ya, Doğu ve Güneydoğu’ya bağlayacak olan, eski adıyla Dereyolu olarak bilinen 653 km’lik Karadeniz – Akdeniz bölünmüş yolu ile güzergahtaki bir çok şehre birer ticaret yolu kapısını aralayacaktır.
Tamamlandığında fevkalâde stratejik özelliğe sahip olacak olan Uluslararası Giresun Limanı, son günlerde ciddi tartışmaların odağı oldu.
Enteresan olan, liman üzerindeki tartışmalar; iktidarla muhalefet arasında değil, AK Parti milletvekilleriyle AK Parti İl Başkanı arasında cereyan ediyor!
İl Başkanı diyor ki inşaatın bir kısmı durduruldu. Milletvekili diyor ki hayır inşaat devam edecek.
***
Liman tartışmasında esas sorulması ve sorgulanması gereken hususlar:
– Bir parti il başkanının milletvekilleriyle istişare etmeden böyle önemli bir meselede bir karar aldırmaya gücü var mıdır? Var ise bu gücün kaynağı nedir?
– Bir İl Başkanı milletvekilleriyle ters düşerse, o saatten sonra o il başkanının etkinliği tartışma mevzuu olmaz mı?
– Üstelik seçim arifesinde böyle bir tartışmanın anlamı nedir ve de böyle bir tartışmanın mimarları kimlerdir?
– Bu kadar önemli bir yatırımı kimler geciktiriyor ve engelliyor?
– Yatırımın geçinmesinden ya da engellenmesinden kimlerin menfaati vardır?
– Bu engellemede komşu illerin bir rolü var mıdır?
– Bu kadar önemli bir projenin engellenme ve gecikme tartışmalarının yapıldığı ortamda il başkanı ve milletvekilleri konuşurken yetkili bakanların sesi acaba neden çıkmaz?
– Bu tartışmada geçmiş dönem bakanlarının bir payı var mıdır, olabilir mi?
***
Bu tartışmanın kazananı olmaz, lakin kaybedeni Giresun ve AK Parti olur!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?