ÜNİVERSİTE NEREYE KOŞUYOR?

ÜNİVERSİTE NEREYE KOŞUYOR?

Gazetemiz yazarı Ahmed Çıtlakoğlu, Giresun Üniversitesi’nin yalnızlığa terk edildiğini öne sürdü.
Çıtlakoğlu, “İktidarda sıkıntı yok, rektörde de sıkıntı yok.
Neden koskoca ve de bağımsız bir üniversite, gelişmesi ve güçlenmesi için iş adamlarının, belediyelerin, siyasetçilerin eline mahkûm edilir?” diye sordu.
Rektör Cevdet Coşkun’un önceki gün yaptığı basın toplantısı ile ilgili önemli mesajlar veren Çıtlakoğlu, “Giresun Üniversitesi yalnızlığa terk edilmiş. Sahibini arıyor. Giresun, üniversitesine sahip çıkacak Belediye Başkanını arıyor!” dedi.
Çıtlakoğlu özetle şu noktalara dikkat çekti: “Diş Hekimliği Fakültesi Bulancak, Denizcilik Fakültesi Espiye, Turizm Fakültesi Keşap İlçesinde faaliyete geçecektir.
***
Diş Hekimliği Fakültesi neden Bulancak İlçesinde kuruluyor?
Denizcilik Fakültesi neden Espiye İlçesine kaydırılıyor?
Bu fakülteler neden Giresun Merkezinde değil?
Bu sualler ilk planda çok makul gibi görülebilir, lakin gazın ayağı hiç de öyle değil!
***
Diş Hekimliği Fakültesinin bina ve demirbaşlarını Bulancak Belediyesi, Denizcilik Fakültesini de (arsa ve bina inşasını) Espiye Belediyesi üstlenmiş…
Turizm Fakültesinin inşasına da Keşap Belediyesi’nin katkıları olmuş.
***
Ancak bu safhada esas sorulması gereken sorular:
– İlçe belediyeleri bu fakülteleri kendi ilçelerine almaları için gayret gösterirlerken acaba Giresun Belediye Başkanlığının bu fakültelerin merkezde kalması için bir gayreti ve de maddi bir katkı talebi olmuş mudur?
– CHP’li Giresun Belediyesi, Diş Hekimliği ve Denizcilik Fakültesinin Merkezde yapımı için bir katkıda bulundu da acaba üniversite bunu kabul mü etmedi?
Dahası Sn. Rektör, Giresun İl Özel İdareye ait, otel için yapılan şu anda satılma safhasındaki binayı Diş Hekimliği Fakültesi için istediklerini, lakin gerçekleşmediğini söylüyor.
– Özel İdare Binasının Diş Hekimliği Fakültesi için üniversiteye verilmesine mani olan siyasî aktörler kimlerdir?
– AK Parti içinde, kendi kurdukları üniversitenin gelişmesini ve kendi atadıkları Rektörün ve ekibinin başarılı olmasını istemeyen acaba birileri mi vardır?
Daha da önemlisi:
Hadi diyelim ki eski Rektör döneminde birtakım tartışmalar yaşanmış, bazı yatırımlarda bilerek ya da bilmeyerek bazı engellemeler olmuştu.
Peki, bu döneme için ne denilecek?
İktidarda sıkıntı yok, rektörde de sıkıntı yok…
Neden koskoca ve de bağımsız bir üniversite, gelişmesi ve güçlenmesi için iş adamlarının, belediyelerin, siyasetçilerin eline mahkûm edilir?
Üniversiteye tahsis edilen ödenek; 2017’de 148 milyon iken, 2018’de 160 milyon olmuş… Yani topu topuna yüzde 8’lik bir artış!.. Adeta sakın yeni yatırım yapma dercesine.
Merkezi yönetim üniversiteye neden gereken yardımları yapmaz?
Bunun sorumluları kimlerdir?
***
Hâsılı kelam: Giresun Üniversitesi yalnızlığa terk edilmiş. Sahibini arıyor!
Giresun, üniversitesine sahip çıkacak Belediye Başkanını arıyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?