ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYMAK

ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYMAK

Gurur duymak başarılı bulmanın mutluluğu, başarıdan iftihar etmek, mesela… Giresun Cumhuriyetimizin kuruluşunda payı olan önemli bir şehir olduğu için doğup büyüdüğüm içinde yaşadığım şehrimle hep gurur duyuyorum. Bundan on iki on üç yıl önce bu önemli şehre üniversite kurulmuş olması bizleri ziyadesiyle sevindirmişti. Kuruluşunu gerçekleştirenlere hep teşekkür etmişimdir. Bu bilim yuvası kuruluşundan bu yana her yönetimin kendi sevk ve idaresinde imkânları zorlayarak bu günkü konuma gelmiş olması kolay olmamakla beraber, hala birçok sıkıntıların aşıldığı söylenemez. Ama! sürekli büyümeye talipli bir üniversitemizin olduğunun farkındayız. Üniversitemizde gelmiş geçmiş idareciler elbette noksanlarıyla da olsa kendi vizyonunda hizmet anlayışıyla çalışmalar yapmıştır. Bu bağlamda düşündüğümüzde, günümüz de üniversitemizin geliştiğini, üniversitemizle şehrimizin daima yükseliş içinde olduğu gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Buradan hareketle üniversitemizin gelişimi ile İftihar etmemiz gerekir. Yani! Üniversitesiyle Giresun önemli bir şehirdir. Peki! Giresun halkı acaba bu gerçeğin farkında mı? İşte burada biraz durup düşünmeli. Giresun halkında bu farkındalık ne kadar var Elbette.. bu konuda tereddüt içinde kalıyoruz. En azından üniversitemizin etkinliklerine katılımdaki gözlemlerimle ben böyle düşünüyorum.
Bu yazıyı kaleme alırken, siyasi mülahazalardan uzaktayım çünkü… üniversitemizde her etkinlik öncesi bizi bütün kılan Bayrağımız dalgalanırken İstiklal Marşımız coşkuyla okunuyor, tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapılıyor, ancak!.. Bakıldığında çeşitli sebeplerle etkinliklere katılımın az olduğunu görüyoruz. Üniversite içinden ve dışından fikri düşüncelerden ve kişisel menfaat çevrelerinden yazdıklarımı eleştirenler olabilir ama… Ben bir Giresunlu olarak üniversitemizle gurur duyduğumu şimdiden ifade etmek isterim.
Ben açıkça; Üniversitemizin Rektörü Sn. Cevdet Coşkun ve rektör yardımcılarını, danışmanlarını üniversitemizin gelişimi ve bağlantılı olarak şehrimizin gelişimindeki gerek bilimsel, gerekse kültürel ve fiziki çabalarından dolayı kutluyorum. Giresun halkına ve bazı sivil toplum örgütlerine buradan soruyorum? Üniversitemizin önemli çalışmalarından haberiniz var mı? Bu çalışmalara ne kadar katılım sağlıyorsunuz? Üniversite yönetimi sizleri etkinliklerine davet ettiğinde biliyorum ki!.. Katılan misafirlerini kusursuz ağırlıyor, yoksa etkinliklere katılmama sebepleriniz arasında olur olmaz isteklerinizin yerine getirilmemesi olmasın? Halbuki! karşılıksız sevmek kadar erdemlik olamaz.
Üniversitemiz 2018–2019 Eğitim ve Öğretim yılını açtı. Açılış dersini taa.. Nerelerden gelip bir başka üniversitenin saygın rektörü verdi. Peki!.. Giresun halkı siz nerdeydiniz, bu açılışa kaçınız katıldı. Hele üniversitemizde takdire şayan bir Sempozyum yapıldı. Bu çok önemli tamı tamına üç gün sürdü. Yurt içi ve yurt dışından iki yüzü aşkın bilim adamı tebliğler sundu. Dört yüz küsur bildiri yayınlandı. Bu bilim dünyası için çok önemli olmasına karşın, bu sempozyumun ayrıca şehrimiz içinde dikkat çeken bir yanı vardı. Gerek kültürel, gerek ticari, gerekse ekonomik ve turizm açısından şehrimiz için önemli olduğu varsayımıdır.
Bu gibi bilimsel sunumlara katılım sağlamalısınız. Bu önemli çalışmalar ve şehrimizdeki üniversitenin başarıları, bütün bu faaliyetlerin şehrimizde yapılması sizi hiç mi heyecanlandırıp gururlandırmıyor. Otuz iki bin öğrencisi, altmış yedi profesörü, üç yüzü aşkın akademik kadrosu ve idari kadrosuyla otuz beş bine yaklaşan bir ilim irfan yuvasının çalışmaları sizleri hiç mi ilgilendirmez. Giresun da bir bilim yuvasının hala farkında olunmaması beni derinden üzüyor. Her birisi nezih, nezaketli saygıya değer hocalarımızın düşüncelerinden fikir ve bilimsel çalışmalarından feyiz alıp faydalanmak, haberdar olmak hiç mi aklınıza gelmez. Aslında üniversitemizde olan her etkinliği takip etmek şahsıma ne kadar haz veriyorsa, Giresun halkına da o hazzı vereceği inancındayım. Bence başarılı çalışmalar takip edildiğinde başaranlarda taktir edilir. Üniversitemizdeki çalışmaları kuruluşundan bu yana yakından has bel kader takip edenlerdenim. Güzel çalışmalarla başarılara koşulması ve diğer yeni kurulmuş üniversiteler içinde çeşitli konularda önde, önemli sıralarda olması beni ayrıca mutlu ediyor. Yıllar önce bir köşe yazımda üniversiteye giden her öğrenci köyünde kentinde birer aydınlatan ışıktır diye yazmıştım. Şimdi… Şehrimizi aydınlatan otuz bini aşkın ışığımız var elbette! gurur duyuyorum.
Buradan üniversitemizde kendisine verilen imkânlar dâhilinde en iyi çalışmaların altına imza atan, canla başla üniversitemizin gerek fiziki, gerek bilimsel, gerek kültürel, gerekse eğitim ve öğretimin kalitesi yönünde aralıksız çalışmaları olan, eğitim ve öğretim yılının açılışı akabinde, yabancı ve yerli iki yüzü aşkın bilim adamının katılıp tebliğler sunduğu… dört yüzü aşkın bildirilerin sunumu olan sempozyumla üniversitemize ayrı şekil verip vizyon yükleyen başta üniversitemizin sayın Rektörü Cevdet Coşkun’a ve emeği geçen rektör yardımcılarına danışmanlarına ve herkese Giresunlu bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Üniversitemizle gurur duyuyorum. İnanıyorum ki Giresun Üniversitesi parlayan yıldız olmaya devam edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?