ÜNLÜ SANATÇI NAZAN SIVACI

ÜNLÜ SANATÇI NAZAN SIVACI

 

Giresun kökenli sanatçıları ve ünlülerin kısa-yollu tanıtımına devam ediyorum.

Ancak sanatçımızın öz-geçmişine girmeden önce yaşadığımız bölge ve yerleşkelerde öne çıkan kültürel ve folklorik yaşam farklılıklarını üç-beş cümle ile ifade etmek isterim.

Bizim çocukluk ve gençlik dönemlerimizde;Giresun merkez ve sahil ilçe merkezlerinde daha çok Türk Sanat Müziği sevilip-söylenirken, sahilden rakım yükseldikçe Türk Halk Müziği ön plana çıkardı…

Bu folklorik farklılık; elbetteki gündelik üretim ve yaşam biçiminden ileri geliyordu…

Kent kültürü ile Kırsal-alan kültürünün farklılıklarından ileri geliyordu.

Örneğin, kırsal alanlarda yaşayanlar; dağ başlarında güttüğü sığırın ve davarın peşinde “Uzun-hava Türkülerine” merak salarken,sahilde ve kent merkezinde yaşayanlar genellikle Türk Sanat Müziğinin her makamından şarkılar okurlardı.

Tıpkı; Tirebolu çocuğu olan Nazan Sıvacı gibi…

Adı:Nazan

Soyadı: Sıvacı

Doğduğu ilçe: Tirebolu

Doğum Tarihi:(Bayanların yaşı sorulmadığından olacak bulamadık)

İli: Giresun

Mesleği: TRT Sanatçısı

Tarzı: Türk Sanat Müziği

Kariyeri: Birçok ödülün sahibi (liste uzun olduğu için yazmıyorum)

Çok eski tarihi bir geçmişe sahip; Tirebolu’da dünyaya gelen Nazan Sıvacı,İlkokul eğitimini doğduğu ilçede tamamladıktan sonra,ailesinin görev gereği İstanbul’a taşındığı için Ortaokulu; İstanbul Fatih Kız lisesinde okudu…

Daha Ortaokul ikinci sınıftayken, yeteneği öğretmenleri tarafından tespit edilen Nazan, okuduğu okulun sanat ve kültür gecelerinde görev alır ve aynı zamanda da bütün dikkatleri üzerinde toplamaya başlar.

Özgün bir sese ve yeteneğe sahip olan Nazan Sıvacı’yı öğretmenleri İstanbul Konservatuarı Türk Musikisi Bölümünde sanat hocalarında Nevzat ALTIĞ,Dürdane ALTAN, Fikret DEĞERLİ gibi sanat hocaları ile tanıştırılır ve bu ünlü sanat adamlarının öğrencisi olur.

1976 yılından 1978 yılında kadar İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi İcra Heyeti hocalarından; Radife Erten ve Muzaffer Birtan’dan dersler alan Nazan Sıvacı, 1978 yılında İTÜ Türk Musikisi sınavına girerek, sınavı ‘Birincilikle’ kazandı…

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Korosu’nda ünlü sanatçı İnci ÇAYIRLI gibi hocalarla çalışarak repertuarını genişleten Nazan SIVACI, 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuarının Türk Sanat Musikisi Bölümünden mezun oldu.

Aynı yıl Rıza RİT Konservetuar İcra Heyeti Sınavını kazanarak “Sanatçı Öğretim Üyesi” statüsünde Musiki hayatına başladı.

1987 yılında TRT Ankara Radyosunun açtığı “Yetişmiş Sanatçı” sınavını en iyi derece ile kazanarak Ankara Radyosunda göreve başladı.

1989 yılında İstanbul Radyosuna tayin olan Nazan SIVACI, Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak, yurt-içi ve yurt-dışında birçok konser verip ve birçok ödülünde sahibidir.

Ve sanatını hala sürdürmektedir…

Bir başka ünlünün tanıtımında görüşmek üzere…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?