Üretici İçin Çare Arayan Yok Mu?

Üretici İçin Çare Arayan Yok Mu?

KARAN’DAN FKB VE SİYASİLERE SERT TEPKİ

Karan, fındık fiyatını planlı şekilde düşürüp sonrada yağ gibi suyun üstüne çıkarak, Ziraat Odalarını günah keçisi ilan edenlere veryansın etti. 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ziraat Odalarını suçlayarak, üreticinin gözünde günah keçisi gibi göstermeye çalışanları üreticiye karşı dürüst olmaya davet etti.

Karan yaptığı açıklamada fındık fiyatını ustaca, üreticiyle alay eder gibi düşürenlerin şimdi oklarını Ziraat Odaları’na çevirdiğini ifade etti.

SİYASİLER VE STK’LAR NEREDE?

Karan, “Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki, fındık sadece Ziraat Odaları’nın derdi değildir. Dolaylı veya dolaysız fındıktan girdi sağlayan herkesin derdidir. Biz Ziraat Odaları olarak üreticini hak ve menfaati noktasında hiç kimseden çekinmeden yolumuza devam ediyoruz. Ancak bu yolda ne yazık ki, yalnız kaldığımızı düşünüyoruz. Lafa gelince üreticinin yanında olduğunu ifade eden başta siyasiler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun paydaşlarını tam olarak yanımızda göremiyoruz. Yanımızda derken binlerce üreticiden bahsediyoruz. Fındık fiyatının 14 lira seviyesinden 9-9.5 liraya kadar düşmesinden sadece üretici kaybetmedi. Bakkalı, manavı, kasabı, lokantası kısaca, Giresun ekonomisi kaybetti.

Siyasileri, STK’ları ve toplumunun tüm paydaşlarını bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Sadece üretici cebindeki para azalmıyor, hepimizin cebindi para eriyip gidiyor. Birde çıkıp bazı kesimler Ziraat Odalarını suçlamaya kalkıyor. Siz önce kendi sorumlu olduğunuz kesimlerin sorunlara çare olun, sonra çıkıp başkalarını eleştirmeye kalkın. Fındık fiyatını belirleyen birkaç alıcının taşeronu olmayın, üreticinin yanında olun. Ziraat Odaları doğru bildiği yolda üreticini yanındadır bundan hiç kimsenin kuşkusu olması. Üreticimiz bize bizde üreticimize güveniyoruz. Üretici kim dost, kim düşman çok iyi biliyor. Siz sadece üreticin yanında yer almasını bilin” dedi.

“FİSKOBİRLİK’İ SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMASINI BEKLİYORUZ”

Ziraat Odası Başkanı Karan, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ın 15 Ekim 2015 tarihinde basına yansıyan; “Fındık fiyatı 10 liranın altına düşerse biz fiyatı 10 liradan aşağı düşürmeyiz, yani 10 liranın altında fındık almayız” yönündeki açıklamasını hatırlatarak FİSKOBİRLİK yönetimini sözünde durmaya çağırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?