ÜRETİCİ ŞAŞKIN ZİRAAT ODALARI SİYASİLER PİŞKİN

ÜRETİCİ ŞAŞKIN ZİRAAT ODALARI SİYASİLER PİŞKİN

Yaklaşık 1 ay önce açıklanan ‘Fındığa müdahale geliyor’ başlıklı haberde şunlar kaydedilmişti:

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesi üreticimizi mağdur etti”

“Bakan Çelik de gerekirse TMO’nun devreye girmesini sağlayabileceklerini, 50 bin tonun üzerinde fındık alabileceklerini bildirdi”

“Çelik, markette 70-80 lira olan iç fındığın üreticide, kabuklu fındıkta 10 liranın altına düşmesinin haksız rekabet yarattığını, üreticinin mağdur olmamasının kendisi için önemli olduğunu belirtti”

-“Bakanımızın fındıkta kararlı duruşu ve açıklaması üreticimizi memnun etmiştir” -“Tarım Bakanımıza, tarımın hemen ,hemen bütün konularında sorunları aktardık. Bakan Çelik de sorunların en kısa zamanda çözüleceğini, bu konuda Ziraat Odaları ile ortak çalışmak istediklerini bildirdi”

Trabzon’da yapılan toplantı üreticiyi umutlandırdı. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katıldığı toplantıdan fındıkla ilgili müdahale kararı çıkmayınca 29 Şubat Pazartesi günü serbest piyasa haftaya 8.75 liradan başlayarak üreticide şok etkisi bıraktı.

29.02.2016 Tarihinde Tarım Bakanı sayın Faruk Çelik Katılımıyla yapılan toplantıda

FINDIĞA MÜDAHALE OLMAYACAK!

Rekolteyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapacak. İhracatçılar ve Ziraat Odaları rekolte açıklamayacak. Trabzon’da düzenlenen toplantıda fındığa müdahale alımı olmayacağı sonucu ortaya çıktı.

FINDIK ÜRETİCİSİ VE SEKTÖRÜ TEPE TAKLAK

“ Fındık üreticilerinin sorunlarını, fındık fiyatlarındaki düşüşü Sayın bakana iletildi. Fakat burada önemli bir olay var. Biz fındık fiyatlarının artması için mücadele ederken, belli bir güç fındık

fiyatlarının düşmesi için farklı bir mücadele veriyor. Fakat biz bu mücadelemizi tüm kararlılığımızla sürdüreceğiz. Yılmadan, korkmadan üreticilerimizin hakkını korumak için yazmaya devam edeceğiz.”

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının da yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de fındık fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor. Geçen sezon 20 liraya kadar çıkan fındık fiyatı bu sezon üreticiyi mağdur etti. 12 liradan sezona başlayan ve 14 liraya kadar yükselen fındık fiyatları, nedeni bilinmeyen bir düşüşün içine girdi ve önce 10 lira, sonra 9 lira derken 8 lira bandına geriledi.

FİYAT DÜŞÜK, FINDIK ÇİFTÇİNİN ELİNDE KALDI

Fındık fiyatının düşmesi sadece Ordu ve Giresunlu üreticileri değil, Batı Karadenizli üreticileri de kötü etkiledi. Üreticiler devletin alım yapmasını beklerken bazı alıcıların fiyatı aşağı çektiği iddiaları gündeme geldi.

Fındık fiyatı 5 TL birden düşünce müdahale gündeme geldi. Sezon başında fiyatı 15 TL’ye yaklaşan fındığın kilosu, piyasada 9-10 TL arasında işlem görmeye başlayınca, üreticiler hükümetten duruma

müdahale etmesini istedi. Fındık üretici örgütlerinin temsilcilerinin Trabzon’da İtalyan Ferrari firmasının satın aldığı Oltan Gıda’nın önünde, Batı Karadeniz’deki üreticileri ve Odaların  da katıldığı.

Siyah çelenk bırakma eylemi düzenlendi.  Düzenlendi de ne oldu? “Çuvalın Altını Deldiler” Giresun, Ordu Samsun, Düzce bölgesindeki çiftçinin elinde ürünün 3’te 2’sinin kaldığını Fiyatın artacağı yönündeki beklenti hayal kırıklığı yarattı. Fakat bazı kişiler fındık çuvalının altını deldiler. Fındık

fiyatının düşmesi durumunda devlet ve hükümetin otomatik olarak müdahale alımı yapması gerekmektedir Rize’den. Başlayan Giresun, Trabzon Ordu,Samsun,Düzce’ye kadar olan bölgenin iktidar muhalefet  milletvekilleri kazandılar. Aldıkları oyun yüzde 90’nını fındık üreticisi verdi. Öyleyse Hükümet ,muhalefet  acilen Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) devreye sokarak fındık alımı yapması  gerekmektedir’’

“Bu Fiyat Kabul Edilemez” Şimdi Odalar Beyaz Çelenk Bırakın  Böyle devam eder ve hükümet duruma müdahale etmezse durum daha vahim hale geleceğini ve fındığın yok pahasına gideceği görülmektedir.  “Ferrari adlı bir İtalyan firması ülkemizde mevcut fındık fabrikalarını 5 yıl içinde satın alma hedefiyle piyasa girmiştir. Şimdiden yüzde 70 oranında piyasaya hâkim hale gelmiştir. Birkaç tane başka firmanın ihracat bağlantılarını kestikleri zaman tekel olacak ve fındığın fiyatını tek başına belirleyecektir. Şimdiden fiyatın bu kadar düşmesinin nedeni Ferrari firmasının piyasaya hâkimiyetidir.”

“Ancak her yıl böyle bir fiyat politikası devam etmemelidir. Bir yıl 20-25 TL, diğer yıl 9 TL gibi bir fiyat politikası kabul edilemez.” Şimdi Ziraat odaları nerdesiniz? Ferrari firmasına beyaz çelenk bırakın.

Ülkemizin dünyanın %70ni ürettiği tek gücü olan fındık 20 liradan 8,5 liraya düştü, bakıyorum, da Karadeniz ve özellikle Rize’ den Giresun, Trabzon Düzce,ye kadar olan illerin vekillerinin gıkı çıkmıyor, yazıktır, günahtır, fındık üreticileri, üreticisi olarak, soruyorum? Bu insanların emeğini hakkını kim yiyor ve yediriyorsa haram, zıkkım olsun, Hakkı’mızı helal etmiyoruz, varın gerisini siz düşünün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?