USTALIK VE KALFALIK BELGESİ UYARISI

USTALIK VE KALFALIK BELGESİ UYARISI

USTALIK VE KALFALIK BELGESİ UYARISI

 

 

Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, ustalık ve kalfalık belgesi uyarısında bulundu.

Kara, yaptığı açıklamada, 3308 Sayılı Kanun kapsamında bulunan meslek dallarıyla ilgili kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenlere müracaat hakkı verildiğini belirtti.

“Mesleğin 3308 sayılı yasa Kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını tamamlayan ve 19 yaşından gün alan meslek erbaplarının mesleğin kapsama alındığı tarihten önceki bir tarihte 1(Bir) gün O meslek dalında çalışmış olduğunu belgelendirmeleri (Vergi Kaydı, SKK kaydı, Bağkur kaydı ile beraber bir işletmede 1 gün de olsa çalıştığını belgelemelerinin ) aftan yararlanmak için yeterli olacaktır” diyen Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşyeri açmak için 3308 Sayılı Meslek Eğitim Kanuna göre ustalık ve kalfalık belgesi alınmasının zorunlu olduğundan,  birçok meslek dalında kişilerin ustalık belgesi olmadığından dolayı işyeri açamıyorlardı. Yapılan müracaatlar sonuç vererek 27. Mesleki Eğitim Kurulunda bu konu görüşülerek çıkan karara göre de kapsamdaki meslek dallarında bir af gündeme getirildi. Meslek grubuna dahil olanlar Mesleki Eğitim Merkezlerine müracaatlarını yapacaklar. Önce müracaat edenler kalfalık imtihanına girecekler ve kalfalık belgelerini alacaklar. Daha sonra müracaatlarını yaparak ustalık belgesi alma yoluna gidilecektir. Bu af, mesleği 3308 Sayılı Kanun kapsamına alınıp, müracaat edemeyenleri kapsıyor. Mesleği kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş (19 yaşından gün almış) olan kişiler ise doğrudan kalfalık sınavına girecekler. Önce kalfalık belgesi alacaklar. Bu şartları taşıyan belge alma isteyenlerin Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne müracaatları gerekmekte olup, tüm halkımızın bilgisine sunulur”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?