‘Uyuşturucu Da Başlı Başına Bir Terördür!’

‘Uyuşturucu Da Başlı Başına Bir Terördür!’

HABER: ÖZLEM ÖZSOY

Giresun Gazeteciler Derneği, basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Gazetecilerin daveti üzerine İftar yemeğine katılan Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, terörle mücadele ve uyuşturucuya ilişkin önemli konulara değindi.

Giresun Gazeteciler Derneği tarafından Öğretmenevinde basın mensuplarına iftar yemeği verildi. Başkan Bekir Bayram ve yöneticiler nezdinde Öğretmenevinde verilen  iftar yemeğine  Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Jandarma Alay Komutan Vekili Jandarma Albay Fatih Kılınç, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Yerel ve ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği iftar programında,yemeğin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başsavcı Ozan Kaya, FETÖ,PKK ve diğer terör örgütleri ile mücadelenin ve soruşturmaların aralıksız sürdüğünü söyledi. Kaya:

“Basının kendi içerisinde tam bir dayanışma ve birlik sergilemesi her şeyden önce önemli. Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili hem operasyonlarımız hem yargılamalarımız devam ediyor. Giresun ilinde göreve başladığım 21 Temmuz’dan itibaren sürekli olarak kamuoyunu bilgilendirilmesi çerçevesini de bir görev olarak görüyoruz. Yaptığımız soruşturmaların şeffaflığını ortaya koymak adına sürekli bir bilgilendirme faaliyeti içerisindeyiz. Haftada bir düzenli olarak yapılan soruşturma işlemleri sayı olarak kamuoyuyla paylaşıyoruz. Daha evvel sizlerle bir araya geldiğimde, Giresun gazeteciler camiası özellikle masumiyet ilkesinin ve karalanmama, lekelenmeme adına tam bir riayetle habercilik yaptığını farkındayım. Bu nedenle sizlere tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başsavcı Kaya, FETÖ örgüt üyelerinin sorgulanma nedenleri ve yargılanma sürecini de özenle anlattı.Başsavcı Kaya,kişilerin yargı kararıyla suçlu oldukları sabit oluncaya kadar masum oldukları gerçeğinden hareketle herkesin bu ilkeye dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.Kaya sözlerine şöyle devam etti:

BAŞSAVCI KAYA: ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE 68 KİŞİLİK BİR DAVA DOSYASI DAHA HAZIRLADIK

“Gerek Fetullahçı Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerine yönelik soruşturmalar devam ediyor. Zaman zaman şüpheli veya sanık sayısını bilgilerini siz değerli basın mensuplarıyla paylaşıyoruz. Bu soruşturmaların niteliği gereği birlikte yargılanmaları gereken şüpheli ve sanıkların var olması nedeniyle yapılan yargılama işlemleridir. Asıl olan kişinin tek yargılanmasıdır. Zira tek yargılama halinde hem o yargılamayı yapan mahkemeler zorlanmayacak hem yargılamada savunmada bulunan sanık kendini daha rahat savunabilecek. Ancak dediğimiz gibi eğer eylemler birliktelik taşıyorsa eylemler ortak iştiraklik taşıyorsa yargılamalar beraber yapılmalıdır. İlimizde şu ana kadar yapmaya çalıştığımız tek şüpheli ve sanık üzerinden yargılamaların yapılmasını sağlamak, bu vesileyle yargılamaları tek bir kişi için iddianameye bağlamak.

Fakat zaman zaman karşılaştığımız ortak işbirliği eylem ritüeli nedeniyle açılan davalarda 37 şüpheli hakkında aynı anda dava açıldığı oldu. Ve 37 kişinin yargılanması aynı mahkemede aynı anda oldu. Benzer bir dosya 24 kişiliktir. Önümüzdeki süreçte 68 kişilik bir dava dosyası daha hazırladık. Bu davada ortak bir hareket vardı. Örgüt içinde ilkokul yapılanması, lise yapılanması, bu yapılanmaların içinde kendi içerisinde sorgulanmaları aynı dosyada yargılanacaklar. Nedeni de şuan da 68 şüphelinin beraber yargılanacağı dava dosyası önümüzdeki süreçte önümüze gelecek. Onun dışında şuan da kamu oyunda  farklı illerde olduğu gibi 200 kişilik,300 kişilik yargılama yok” ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCI KAYA’NIN GÜNDEMİNDE UYUŞTURUCU TERÖRÜ DE VARDI

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, uyuşturucu ticaretinin de  terör kadar  tehlike arz ettiğini anımsattı. Kaya,uyuşturucuyla mücadele kapsamında Emniyet müdürlüğü  ve İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde hareket ettiklerini de söyledi.Kaya:

“Uyuşturucu da başlı başına bir terör. İçişleri Bakanımızın geçenlerde bir açıklaması vardı. Sizlerin vasıtasıyla kamuoyuna yansıtıldı. Uyuşturucu ile mücadele terörle mücadele kadar önemlidir.Siz terörü bitirebilirsiniz ama gençleri uyuşturucudan kurtaramazsak ileride çok ciddi sosyal  sorunlar yaşanır. Bugün özellikle Büyükşehirler başta olmak üzere bonzai ile zehirlenen gençler var. Benim de çocuğum var. Her şeyden evvel bir baba olarak uyuşturucuyla mücadele konusunda çok daha fazla etkin olmamız gerektiğine inanıyorum. İlimizde de sizlerin vasıtasıyla bunu  yenmeye çalışıyoruz . Çok sayıda uyuşturucu operasyonu yaptık. Hatta zaman zaman bu tepki de topladı. Giresun’da bu derece uyuşturucu mu var? Neden bu derece soruşturmalar, sorgulamalar neden fazla yapıldı diye.

Biz Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı olarak Emniyet müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu mücadelelerde basın mensupları ile elele çalışmanın önemine işaret eden Başsavcı Ozan Kaya ,”Basınımız verdiğimiz bilgiler ışığında kamuoyunu en güzel ve en doğru bir şekilde bilgilendiriyor. Size buradan teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?