UZUNALİOĞLU: KADIN ÖZGÜR BİREY OLMALI

UZUNALİOĞLU: KADIN ÖZGÜR BİREY OLMALI

CHP Giresun İL Başkanı Gültekin Uzunalioğlu kadınlar gününü kutladı.Uzunalioğlu” 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, mücadele ve dayanışma  günüdür. Her kadın emekçidir. 8 Mart , kadınların ailede, toplumda, siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda eşit bir birey olarak görmeyen düşüncelere karşı oluşturduğu dayanışma ruhunun ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin ortadan kaldırılması mücadelesinin simgesidir.

Kadının özgür bir birey olması kültürel, tarihsel ve dinsel gerekçelerle engellenemez. Bu gerekçelere dayanılarak kadınlarımız eğitim hakkından, iş hayatından, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılamaz.

Ülkemizde toplumumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız ne yazık ki eşit bir şekilde eğitim ve istihdam olanaklarına ulaşamamakta, kültürel ve siyasal alanda yeterince temsil edilememektedirler.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaygın olması toplumsal ilerlemenin önündeki en önemli engeldir. Aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyet eşitsizliğine neden olan politikalar, kadının insan haklarının ihlalinde başrol oynamaktadır.

Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine etkin ve eşit biçimde katılmaları için eşit fırsatlar tanınmalıdır.

Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısı hızla artmaktadır. AKP iktidarının çekildiği rafa kaldırdığı, kadına karşı şiddetin önlenmesinin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesini iktidarımızda derhal yürürlüğe sokacağız.

Kadın hak ve kazanımlarından geriye götürmeye yönelik her türlü girişimin karşısındayız. Bir sonraki 8 Mart’ı kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye’de kutlayacağımız inancı ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarım.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?