Vali Karahan: “Giresun, bir tarih hazinesidir”

Vali Karahan: “Giresun, bir tarih hazinesidir”

Giresun Valisi Hasan Karahan,”Giresun gerçekten yavaş yavaş hatırlamaya başladığımız bir tarih hazinesidir. Çok kültürlü, çok dilli, çok dinli bir dünya şehri olması dolayısıyla zenginliklerini, farklı kültürleri buluşturup meydana getirdiği medeniyetin kalıntılarını şehrimizde görüyoruz” dedi.

Karahan, DOKA ve İl Özel İdaresinin birlikte yürüttüğü “Giresun Kültür Varlıkları Literatürü ve Kazandırılması” projesi kapsamında hazırlanan “Giresun Evleri”  ve hazırlık çalışmalarına 2 yıl önce başlanan” Geçmişten Günümüze Giresun” isimli kitaplarının tanımına katıldı.

Burada konuşan Karahan, Giresun evlerininin önemine değindi.

Karahan,”Giresun gerçekten yavaş yavaş hatırlamaya başladığımız bir tarih hazinesidir. Çok kültürlü, çok dilli, çok dinli bir dünya şehri olması dolayısıyla zenginliklerini, farklı kültürleri buluşturup meydana getirdiği medeniyetin kalıntılarını şehrimizde görüyoruz. Valilik ve İl Özel İdaresi olarak Üniversitemizin de desteğiyle değerlerimizi gün yüzüne çıkarıp insanlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Giresun Evleri yaşayan kültür anlamında en değerli kaynağımız. Dik Sokak, tarihi camilerin restorasyonu, Ada ve Giresun Kalesi gibi büyük projelerle kültürümüzü ihya etmeye çalışıyoruz. Giresun’un kendine has kimliği kaybolup gitmesin, güçlenerek devam etsin diye gayret ediyoruz. Emeği geçen herkese, Giresun Evlerini yaşatan ve sabırla korumaya azmeden insanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?