VALİ’DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM PUAN

VALİ’DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM PUAN

Giresun İl Pandemi Kurulu, 2 Haziran Salı günü saat 10.30’da Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında toplandı.
Valilik Konferans Salonunda, ilgili kurul üyeleri ile birlikte dar kapsamlı olarak gerçekleştirilen Pandemi Kurulu toplantısında, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren başlayan normalleşme süreci ile ilgili İçişleri Bakanlığımız tarafından gönderilen genelgeler doğrultusunda alınan kararlara ilişkin tedbirlerin görüşüldüğü toplantının açılışında bir değerlendirmede bulunan Vali Harun Sarıfakıoğulları, alınan kararların kontrollü sosyal hayata dönüşün başlangıcı olduğunu belirterek, özellikle maske. sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını tavsiye etti.
Vali Sarıfakıoğulları konuşmasında koronavirüs ile mücadelede görev alan tüm paydaşlara teşekkür ederek: “ Ülkemizle beraber bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında idarecilerimiz, belediye başkanlarımız ve tüm çalışanlarımızla STK’larımızın maddi ve manevi fedakarlıklarını takdirle karşılıyorum.
VALİ SARIFAKIOĞULLARI: “ONLAR BU İŞİN GERÇEK KAHRAMANLARIDIR”
Sağlık çalışanlarımız bu sürecin sağlık boyutunun pozitif anlamda neticelenmesi konusunda ciddi destek verdiler. Ben tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar bu işin gerçek kahramanlarıdır. Burada başta sağlık çalışanlarımız ve Giresun Belediye Başkanı’mız başta olmak üzere; ilçe kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerine, kolluk birimlerimize, yardımcı sağlık personellerimize, öğretmenlerimize, imam hatiplerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve bu çalışmaya gönül veren, emek veren herkese teşekkür etmek istiyorum.
“MUTLAKA MASKE TAKILMASI, SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLMESİ VE KİŞİSEL HİJYENİN SAĞLANMASINA İLİŞKİN YÜKÜMLÜLÜĞÜZ VAR”
Bu dönem içinde emeklerini, maddi imkanlarını vakfeden ve bu işe gönül verenleri yürekten kutluyorum. Normalleşme süreci içerisinde mutlaka maske takılması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve kişisel hijyenin sağlanmasına ilişkin yükümlülüğüz var. Bütün umuma açık işyerleriyle ilgili genelgelerimizde dikkat edilmesi gereken hususlar bütün ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Bizde hem internet sitemizde hem de diğer sosyal medya mecralarında bunları yayınlıyoruz. İnşallah bu yeni dönem hayırlı olur. Bu hastalık ataklarının hem ülkemizde hem de dünyada bir daha görülmemesini temenni ediyorum.
“KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT DÖNEMİNDE ARTIK BİRÇOK KURALLA BARIŞIK BİR BİÇİMDE YAŞAYACAĞIZ”
Covid-19 salgınında kontrollü normalleşme sürecinin ikinci adımını attık. Restoranlar, kafeler, çay bahçeleri, plajlar, tabiat parklarımız, müze ve ören yerlerimiz, yol üzerindeki dinlenme yerlerimiz dün itibarıyla açıldı. Fakat bu ikinci adım normalleşme süreci içinde bir takım kuralları da beraber getirmektedir. Kontrollü sosyal hayat döneminde artık birçok kuralla barışık bir biçimde yaşayacağız.
Mart ayından bu yana sadece paket servis yapan restoranlarımız normalleşme süreciyle birlikte 1 Haziran tarihinden itibaren tekrar müşteri kabul etmekle beraber masalar arasında en az 1,5 metre mesafe kuralına uygun olarak faaliyette bulunacaklardır.
65 yaş üzeri işletme sahipleri maske ve hijyen kuralları dahilinde işlerinin başında olacaklardır. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ‘Hayat Eve Sığar’ koduyla seyahat izin belgesi alabilecek ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartıyla tek yönlü olarak seyahat edebileceklerdir. 18 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz yanlarında veli ve vasilerinin bulunmaları şartıyla seyahat izin belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.
4 Haziran Perşembe gününden itibaren havalimanımızdan uçuşlar başlayacaktır. Yine dün saat 09.00 dan bu yana dolmuş ve otobüslerde % 50 doluluk oranıyla seyahat etme şartı kaldırılmıştır. Fakat dolmuşlara kesinlikle ayakta yolcu alınmayacaktır.
“İŞYERLERİNİN GÜNLÜK DENETİMLERİ YAPILMIŞTIR”
Bu süre zarfında; Mart ayının ortalarından, 1 Haziran Pazartesi gününe kadar hem emniyet birimlerimiz hem de jandarma teşkilatımız tarafından sınırlama getirilen işyerlerinin günlük denetimleri yapılmıştır. Bu denetimler kapsamında jandarma bölgemiz itibarıyla 409 idari müeyyide uygulanmış ve 732 bin 389 TL idari para cezası tahakkuk ettirilmiştir.
İl Emniyet Müdürlüğümüz ve sorumluluk sahasında seyahat tedbirleri noktasında il merkezimizde 20 bin 921 ve ilçelerde 75 bin 990 olmak üzere toplam 96 bin 911 araç kontrol edilmiş, yine bu araçlarda bulunan 38 bin 887 kişi kontrol edilmiş, ilçelerle beraber toplam 171 bin 683 kişi kontrol edilmiştir. Kontrol edilen ticari araç sayısı 10 bin 991, kontrol edilen ticari araçlardaki kişi sayısı 28 bin 462, kontrol edilen toplam araç sayısı 108 bin 285 tir. Yine kontrol edilen bütün araçlardaki kişi sayısı 198 bin 695 tir. % 50 den fazla yolcu taşıyan 57 sürücüye ceza uygulanmış, yine hıfzıssıhha kanununun 282 maddesi nezdinde 90 kişiye cezai müeyyide tahakkuk ettirilmiştir.
Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri kapsamında toplam 5 bin 970 merkezde olmak üzere 15 bin 276 denetim gerçekleştirilmiş, yine birahane ve alkollü içki sunan yerlerde bin 278’i merkezde olmak üzere 3 bin 482 denetim gerçekleştirilmiştir.
Berber, kuaför ve güzellik salonları itibarıyla yine merkezde 3 bin 354 olmak üzere 11 bin 747 denetim yapılmıştır. Lokanta restoran, kafe ve pastanelerde de 3 bin 428, yine il bazlı 17 bin 189 denetim gerçekleştirilmiştir. Market çalışma saatleri ve yoğunlukların denetlenmesi kapsamında 5 bin 910 il merkezi, toplamda 16 bin 825 denetim yapılmıştır. Pazar yerlerinde Giresun merkezde 45 ve tüm ilde 641 denetim gerçekleştirilmiştir. İl ve ilçe merkezlerinde 9 bin’in üzerinde vatandaşımızın izolasyonu Halk Sağlık Merkezlerinde hem de kolluk birimlerimizce gerçekleştirilmiştir. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza 134 bin 856 TL ceza uygulanmış, bunların bir kısmı ihtar edilip evlerine gönderilmişlerdir.
1 Haziran’dan önce vefa sosyal destek guruplarımızda yer alan bin 325 gönüllümüzle birlikte il genelinde 24 bin 673 başvuru kabul edilmiş ve bunların 24 bin 491’inin talebi yerine getirilmiştir” dedi.
“Koronavirüs ile ilgili çalışmalarından dolayı başta Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları olmak üzere emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, 14 Mart tarihinden itibaren devam eden süreçte Giresun Belediyesi tarafından yapılan icraatlarını pandemi kurulu üyeleriyle paylaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?