Vekillerin EVET’ini Asiller Mühürler!

Vekillerin EVET’ini Asiller Mühürler!

“Kötü insanların kazanması için gereken tek şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır.” (Edmund Burke)

 

Türkiye değişiyor… Türkiye’de sistem değişiyor… Parlamenter sisteme “ELVEDA” hazırlığı başladı. İlk raunttun galibi Meclis; EVET!    

İkinci ve son rauntta Millet ne diyorsa o olacak!

Meclis’te EVET diyen Ak Parti ve MHP’nin rey potansiyeli % 60’ın üzerinde… Bu görüntü, milletin de EVET diyeceğinin işareti. Ancak hiçbir şey garanti değil.

***

Yıllarca ezilen, hor görülen, aşağılanan, okuyup devlet dairelerinde vazife almasınlar diye önlerine 1001 engeller konulan, prangalara mahkûm edilen milletin öz evlatları elhamdülillah; sabırla, azimle bu engelleri teker teker aşıyor, kırılmaz denilen prangalarını kırıyor ve hedefine adım adım ilerliyor… Necip Milletimiz özüne dönüyor.

 

“Artık muhtar bile olamaz” dedikleri sembol Erdoğan, önce cumhurbaşkanı oldu, şimdi de Devlet Başkanı olmasına ramak kaldı!

 

***

Başkanlık Sistemine geçiş süresinde Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti kurmaylarının 15 Temmuz’a kadar gündeminden düşmeyen Başkanlık sistemi, 15 Temmuz’dan sonra bu cenahta hiç dillendirilmemişti. Ta ki, Devlet Bahçeli’nin 3 ay önce Başkanlık Sistemini gündeme taşımasına gelinceye kadar.

 

Başkanlık kilidinin anahtarı; Devlet Bahçeli…

Devlet Bahçeli, Başkanlık Sisteminin gerek siyaset gündemine ilk gelişinde gerekse Meclis müzakerelerinde anahtar rolü üslenmiştir…

 

Devlet Bahçeli’nin Başkanlık Kilidine Anahtar olmasına da Meral Akşener sebep olmuştur.

Meral Hanımın Bahçeli muhalefeti ve muhalefetteki gücü; Devlet Bahçeli’yi “Başkanlık Kilidi Anahtarlığı”na zorlamıştır.

 

***

Anayasa değişikliğinde öne çıkan yenilikler:

Milletvekili sayısı 550’den 600′e çıkıyor, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18‘e iniyor…

– Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak, ilk seçim 3 Kasım 2019’da yapılacak…

– Cumhurbaşkanı geçerli oyların salt çoğunluğu ile seçilecek ve partisiyle ilişiği kesilmeyecek…

– Cumhurbaşkanı “Devlet başkanı” olacak, yürütme yetkisini üstlenecek…

– Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak…

 

***

Anayasa değişikliği yeterli midir?..

Kesinlikle hayır!

Mevcut maddeler içinde tartışılacak ve üzerinde çok konuşulacak hususlar olduğu gibi olması gereken daha nice hususlar da haliyle var.

 

Mesela;

– Milletvekili sayısının 600’e çıkartılması, Türkiye’nin ihtiyacı olduğu için midir? Hayır. Lakin Başkanlık Sisteminin çıkması için buna ihtiyaç vardı! Genel seçimlerde milletvekili adayları açıklanınca bu, çok daha net anlaşılacaktır!

 

– Keza, seçilme yaşının 18’e inmesi bir zaruret miydi? Bugün seçilme yaşı 25 de, 25 yaşında kaç milletvekili var? 5 veya 6…

25 yaşındakileri meclise taşımayanlar, 18’likleri mi meclise taşıyacaklar?

 

– Değişiklik teklifi, kamuoyunda yeterince tartışılamamıştır. Süre çok kısa olmuştur.

Ancak bunun da sorumluluğu;  muhalefetin, özellikle de CHP’nin üzerindedir.

 

MHP’nin açık desteği karşısında, değişikliğin Meclis’ten rahat geçeceği anlaşıldığı andan itibaren CHP, şayet körü körüne, anlamsız, sabote ve oyalama taktiği kullanma yerine Ak Parti ve MHP’ye, “gelin maddeleri beraber müzakere edelim” demiş olsaydı, çok daha tartışmasız bir Anayasa hazırlanabilirdi.

 

 

 

 

Referandumda EVET ihtimali…

Anayasa değişikliği mevcut haliyle eksik ve tartışılır olmasına rağmen, bugün itibariyle referandumda EVET çıkma ihtimali HAYIR ihtimalinden çok yüksek görülüyor.

 

Milletimizin gönlünde aşırı bir  “Tayyip Erdoğan” sevgisi var.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana bu sevgiyi azaltacak herhangi bir gelişme olmadı… Aksine 15 Temmuz darbe teşebbüsü bu sevgiyi daha da perçinledi.

 

Tayyip Beyin şahsî rey potansiyelinin Ak Parti’nin rey potansiyelinden daha fazla olduğu biliniyor.

Muhalefet partilerinin, özellikle CHP’nin Meclis müzakerelerindeki agresif ve nezaket dışı muhalefet metodu, ülke ve millet menfaatine dair bugüne kadar hayırlı rüya görmeyen iç ve dış şer odaklarının Anayasa değişikliğinde HAYIR safında ittifak etmeleri; kararsız seçmen ile Ak Parti içinde partililere kırgın ve muhalif kesimi; “HAYIR”cılarla aynı safta görünmemek, onlara deste veriyor olmamak adına “EVET” safında kenetlemiş görülüyor.

 

“Allah’ın yardımı ve fetih gelince, sen de insanların fevc fevc Allah’ın dinine gireceklerini görünce, hemen Rabbini hamd ile tesbih ve tenzih et. O’nun yarlıgamasını iste. Şüphesiz ki O, tevbeleri çok kabûl edendir.” (Nasr 1-3)

 

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?