VİCDANLARA ASLA SIĞMAZ

VİCDANLARA ASLA SIĞMAZ

Liglerin ikinci yarısından itibaren koronavirüs vakaları nedeniyle maça çıkamayan takımların  ‘Hükmen mağlup sayılacak’ kararına tepkiler var.

Hem takımların mevcut kadroları hem de salgın nedeniyle bazı futbolculardan yoksun maça çıkmaları takımları zor durumda bırakıyor.

Kulüplerin hem yoğun maç temposuna girileceği, hem de yaşanan salgın hastalık nedeniyle kadrosunda 40 oyuncuya izin verilmesi gerektiğini söyleyen Rıdvan Dilmen, “Takımlara hükmen mağlubiyet vermekten başka şansları kalmayacak. Göz göre göre geliyor. Anlamış değilim. Ama ben son derece karşıyım o hükmen mağlubiyet işine. Kulüpler resmi olarak bilgilendirilmeli, 40 oyuncuyu çıkarmalı.” Dedi.

BEŞİKTAŞ’TAN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ikinci yarıda koronavirüs nedeniyle maçlara çıkamayacak takımların hükmen mağlup sayılması yönündeki kararına Beşiktaş, “Vicdanlara sığmayacak bir karar. Telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara sebebiyet verecektir” diyerek tepki gösterdi.

Beşiktaş Kulübü, TFF’nin aldığı hükmen mağlubiyet kararı ile ilgili bir açıklama yayınladı.Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun, 21 Aralık 2020 tarihinde resmi internet sitesi aracılığıyla ilan ettiği, sezonun ikinci yarısında uygulanacak statü ve talimatlarda yer alan hükmen mağlubiyet uygulamasının, sporun ruhundaki yarışma, yarışarak kaybetmek ve kazanmak ilkesine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Federasyonumuzun, Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak statü ve talimatlarda yapmış olduğu değişiklikler, her ne kadar kulüplere birtakım kolaylıklar sağlıyor olsa da bir kulübün Covid-19 nedeniyle sahaya minimum 9 futbolcuyla çıkamayarak hükmen mağlup sayılacak olması, vicdanlara sığmayacak ve telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara sebebiyet verecektir. Türkiye Futbol Federasyonu’nu almış oldukları bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

KARTAL NELER SÖYLEDİ?

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, koronavirüslü oyuncu sayısı nedeniyle kadrosu 14 futbolcunun altına düşen takımların hükmen mağlup sayılmaları yönündeki tartışmayla ilgili açıklamada bulundu. Kartal, “Böyle bir uygulamaya kesinlikle karşıyız. Maça çıkmadan maç kaybedilmez. Gerekirse altyapıdan oyuncularla maça çıkılarak maçlar oynanmalı” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası maçlarında olduğu gibi koronavirüslü oyuncu sayısı nedeniyle kadrosu 14’ün altına düşen takımın hükmen mağlup sayılması konusunda kulüplerin fikrine başvurdu. Öneri üzerinde tartışmalar sürerken, Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor’un başkanı Hasan Kartal, Demirören  görüşlerini açıkladı.

Başkan Kartal, koronavirüs nedeniyle hükmen yenilgiye karşı olduklarını belirterek, “Böyle bir uygulamaya kesinlikle karşıyız. Maça çıkmadan maç kaybedilmez. Gerekirse altyapıdan oyuncularla maça çıkılarak maçlar oynanmalı. Yoksa bu maç trafiğinde müsabakaları tamamlamak zor olur. Erteleme bir seçenek gibi dursa da bu sefer ligin boyu uzaması gündeme gelir. Bu da daha farklı sorunlar çıkartır. Benim bu konudaki düşüncem; mutlaka maçlar oynanmalı. Maça çıkmadan maç kaybetmek gibi bir seçeneği de hiç doğru bulmuyorum. Ligin devam edebilmesi için illaki bir çözüm bulunacaktır. Herkes takımına sahip çıksın. Kovid-19 vakaları olmasın. Olursa da bizim düşüncemiz altyapılara yönelmek. Oradaki oyuncularımızın da kendilerini göstermeleri için bir fırsat doğacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?