Cahit Akdoğan
Cahit Akdoğan
cahitakdogan28@gmail.com
YABANCI DİLDE TABELA İSTİLASI
  • 0
  • 75
  • 10 Temmuz 2024 Çarşamba
  • +
  • -

Başta büyükşehirler ve turizm bölgelerimiz olmak üzere ülkemizin hemen hemen her köşesinde yabancı dilde yazılan tabelalar hızla artış göstermektedir.

En küçük yerleşim yerlerinde bile uluslararası marka ürünleri tabelalarının yanı sıra sanki bir marifetmiş gibi iş yeri tabelalarında yabancı dil kullanmak neredeyse moda haline gelmiş durumda.

Cadde ve sokaklar, binaların dış yüzeyleri, iş ve iş yeri önleri, imla hatalarıyla dolu olan yabancı tabelalar, görüntü kirliliğine de yol açmaktadır.

Ülkemizin birçok yerinde insan kendini sanki başka bir ülkede zannetmektedir.

Bu durum bizler için fecaattir.

Gerçi Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği standartlara göre;  yabancı dilde düzenlenen tabelalarda; yabancı kelimeler Türkçe metnin altına%25 küçük puntolarla yazılması, bu tabelalarda üstte %75 oranında Türkçe, altta ise %25 oranında yabancı dilde olması gerektği belirtilmektedir.

T.S.E.nin bu standardını uygulayan maalesef çok az sayıda iş yeri bulunmaktadır.

Kentlerimiz yabancı dilde yazılmış tabela işgaline uğrarken, konunun birinci  muhatabı belediye başkanları ve diğer ilgililerin T.S.E.nin bu konudaki mevzuatı uygulamamaları akıl alır gibi değildir. Eğer bu kötü gidişatın önüne geçilmez ise tarih bu mevzuatı uygulamayanları bir gün yargılar.

Az sayıda da olsa bazı belediyelerin yabancı dilde yazılmış kurallara uymayan tabelalarla ilgili mücadelele başlatması umut vericidir.

Milli kimliğimiz ve dilimiz açısından büyük tehlike arz eden yabancı dilde tabela kullanımına sınırlama getirilmeli ve yabancı dilde tabela mevzuatındaki kurallara riayet edilmesi sağlanmalıdır.

Özellikle bu konuda belediye başkanlarımız başta olmak üzere tüm yöneticilerimiz daha hassas olmalıdır. Türkçe tabela kullanımı özendirilirken yabancı tabela kullanımına da caydırıcı tedbirler getirilmelidir.

İlimiz Kent Konseyinin Yeni Başkanı Akademisyen Dr.Cem Feridunoğlun’dan ilk icraat olarak  ilgilileri harekete geçirecek çalışma başlatmasını bekliyoruz.

Milli hassasiyetleri yüksek olduğu bilinen Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse bu sorunu çözebilirse ilimiz tarihine altın harflerle geçecektir. Başkan Köse ve ilimizdeki diğer belediye başkanlarının yabancı dilde tabela karmaşasındaki bu problemi daha da büyüyerek kangren haline gelmeden çözmeleri halkımızın beklentisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM