Yakar, iddialar için ne söyledi?

Yakar, iddialar için ne söyledi?

Su faturalarına eklenen Evsel Katı Atık bedeliyle ilgili eleştirilere cevap veren Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, iddiaların tamamının yalan olduğunu belirtti.

Başkan Yakar, 6 yıl önce bakanlığın aldığı kararı uyguladıklarını söyledi. Giresun merkez ile ilçelerin 10 ay önce uyguladığı bir uygulamanın Bulancak’ta muhalefet meclis üyelerinin de oyları ile meclis kararı ile yeni uygulanmaya başladığını belirtti. Başkan Yakar, yalan ve hakaret içeren haberlerle vatandaşı yanıltanlarla ilgili de yasal işlem başlattıklarını belirtti.

Bir yerel gazetede su faturalarına kanunsuz bir şekilde “Evsel Katı Atık bedeli ile ilgili bedel eklendiği, Belediye meclis kararı olmadığı gibi Bulancak Belediyesine suçlamalar yöneltilmişti. Konu hakkında bir açıklama yapan Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, her yapılanı karalama, çarpıtma, iftira ve hakaret etme vesilesi olarak kullananların bir kez daha yalan haberlerle vatandaşı yanıltmaya çalıştığını görüyoruz.

Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin belirlenmesinin 27 Ekim 2010 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikle belirlendiğini ifade eden Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar “Biz bu uygulamaya 6 yıl sonra geçtik, Giresun il ve ilçelerinde 10 ay önce başlatılan Evsel Katı Atık ücreti Ekim ayı itibariyle Bulancak’ta başlamış oldu. Bulancak ilçesi sınırları içinde evsel katı atıkların transfer toplama ve taşıma ve bertaraf hizmetini yürütmekte olan Belediye Başkanlığımızın ve söz konusu hizmetler için oluşan giderleri tam maliyet esasına göre belirlenmiş olup, bu maliyetlerden Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) gelirleri düşülmüş ve BULASKİ Müdürlüğü hane bazında abone sayıları dikkate alınarak “2016 Yılı Evsel Katı Atık Tarife Raporu” hazırlanmıştır.” dedi.

Yakar, “Bizim getirdiğimiz bir konu değil, Türkiye genelinde uygulanıyor”

Evsel Katı Atık vergisinin belediye ile ilgili olmadığı, Tüm Türkiye genelinde uygulanması zorunlu olduğunu söyleyen Başkan Yakar, “27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğe istinaden düzenlenen ve Evsel Katı Atık Ücret Tarifelerinin Belirlenmesine Yönelik Kılavuza göre hazırlanan Bulancak Belediyesi Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi Bulancak Belediye Meclisi’nin 12.07.2016 tarih ve 251 sayılı kararı ile kabul edilmiştir” dedi.

Yakar; “Evsel atıkların %65 ‘i konutlardan oluşmaktadır.”

 

Bulancak ilçemiz sınırları içinde evsel katı atıkların transfer ve bertaraf edilmesi hizmetlerinden yararlananlar, konutlar ve konut dışı alanlardır. Bulancak İlçesi sınırları içinde oluşan evsel katı atıkların % 65’inin konutlardan, % 35’inin ise konut haricinde kalan atık üreticilerinden kaynaklandığı değerlendirmesiyle hesaplanan tarifeler, Bulancak Belediye Meclisimizce kabul edildikten sonra 2016 yılı Ekim ayı itibariyle geçerli oldu.

2016 yılı tarifesine göre meskenlerde 0.90 TL yansıyacak

Yakar “Belirlenen bu ücretlerin yayınlanan yönetmeliğe göre bu kullanılan su oranının meskenlerde ton başına 0.76+KDV olacak şekilde su faturası aracılığıyla tahsil edilecektir. Elde edilen bu gelir Çevre Şehircilik Bakanlığı Yönetmeliği gereği Evsel Katı Atık işlemlerinde kullanılacaktır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?