YARATICI VE ÜRETİCİ BELEDİYE

YARATICI VE ÜRETİCİ BELEDİYE

Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Murat ERSOY ile ‘Verimlilik Haftası’ kutlamaları üzerine bir görüşme yaptık ve Giresun Belediyesi’nin bu konuda ne gibi katkılarının olduğunu konuştuk.

Sadece Giresun Valiliği’nin, Giresun Üniversite’nin ya da Giresun’da görev yapan bürokratların değil; Giresun Belediyesi’nin de aktif olarak faaliyet göstereceği bir ‘Verimlilik Haftası’nın çalışmalarının nasıl olabileceği konusunda görüş belirten Başkan Yardımcısı ERSOY; “Verimlilik Haftası sebebiyle biz de Giresun Belediyesi olarak yaratıcı ve üretici Belediye çalışmalarının nasıl ortaya çıkartacaklarını, bu çerçevede daha önceden başlattığımız birçok proje yoğun bir çalışma temposu içinde devam ediyor. Özellikle şehrin bir bölümüne verilemeyen doğal gazın vatandaşlarımıza kısa bir süre içinde ulaştırmanın planlarını yapıyoruz. Sosyal ve kültürel çalışmalarımızda son hızıyla devam ediyor. Ayrıca Giresun Belediyesi Proje Ekibi ile Üniversite’de okuyan gençlerimizi buluşturarak yeni projelere imza atmak istiyoruz” dedi.

BELEDİYE PROJE EKİBİYLE YENİ PLANLAR VE PROJELER

Giresun Belediyesi Plan Proje Müdürü Selim ÖZGÜREL ile başlangıç olarak Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) projesini konuştuk. Giresun Belediyesi’nin daha aktif katılımlı olması, Üniversite ve Giresun Belediyesi’nin buluşulmasının yanı sıra; ortak proje ve fikirlerde birleşmesi ön plana çıkan konulardı. Müdür ÖZGÜREL ile yabancı ülkelerin yabancı öğrenci stratejileri hakkında görüştük. Bu çerçevede Giresun’da bine yakın yabancı öğrencinin eğitim görmesinin Giresun ekonomisi ve kültürü üzerindeki önemini değerlendirmeye aldık. Ayrıca Giresun Üniversitesi’nde eğitim veren bine yakın Akademisyeni ve öğrencileri fikir alışverişi ve yeni projeler kapsamında Giresun Belediyesi ile buluşturmanın görüşmelerini yaptık. Giresun’un yaya alt geçitlerinin boyanmasından; Karadeniz’i kirleten çöplerin toplanıp, çevrenin düzenlemesine kadar fikirler üzerinde görüştüğümüz Müdür ÖZGÜREL, Üniversite öğrencilerinin bu konuda da aktif katılım göstermelerini beklediklerini söyledi. Giresun Belediyesi ve öğrenci kaynaşması ile ilgili öneriler hakkında detaylı bir şekilde görüştük.  Bu kapsamda Giresun Belediyesi’nde ayda 1 öğrenci buluşması düzenlemesi gündeme geldi. Eskişehir Üniversitesi’nden birkaç örnek verildi. Giresun Belediyesi Plan Proje Müdürü Selim ÖZGÜREL, öğrencilerin Giresun’da gezdiği yerlerden ilgilerini çeken bölgelerin fotoğrafını çekmelerini isteyerek, öğrenci gözünden şehrin görünümünün önemine vurgu yaptı.

BELEDİYE + ÜNİVERSİTE + ÖĞRENCİ

Giresun Belediyesi Plan Proje Müdürü Selim ÖZGÜREL ile Verimlilik Haftası kapsamında Giresun Üniversitesi öğrenciler ve Akademisyenlerin de aktif katılım gösterdiği çalışmaların yapılmasını konuştuk. Hem üniversitede, hem de lisede zamanın verimli kullanılmasının da önemini vurguladık. Ayrıca Giresun Belediyesi’nde tüm kaynakların verimli kullanılıp kullanılamadı soruları üzerinde istişare yaptık. Yaratıcı yerel yöneticilik altında Belediyeler arası buluşma planları görüşüldü. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ve Kalkınma Bakanlığı’nın Karadeniz’de girişimciliği artırmasına yönelik teşvik çalışmaları hakkında fikir alışverişi yaptık. Karadeniz’in göç veren bölge olması ve bölgedeki halkın gelecek kaygısı ile İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlere göç etmesi bölgenin en büyük sorunu olarak vurgulandı. Girişimciliğin eko sisteme etkisini konuştuk. Karadeniz’de Avrupa Birliği Araştırma Merkezi’nin olmaması ve Giresun’da bu merkezin açılmasıyla ilgili fikirlerini paylaştı. Üniversite’de Danışmanlık Araştırma Merkezi açılması ve bu birim sayesinde yeni fasılların konuşulması ve tanıtım toplantıların görüşülmesinin ardından Müdür Selim ÖZGÜREL ile görüşmemiz son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?