Hatice SATGUN
Hatice SATGUN
hatice@giresungundem.com
YAŞAYAN KORE GAZİSİ GİRESUNLU HALİL TOPKARA
  • 1
  • 8919
  • 13 Ağustos 2020 Perşembe
  • +
  • -

1931 yılında Giresun’da, Doğankent (HARŞİT) ‘te doğan Halil Topkara yaşayan bir Kore Gazisi. Giresun’un Doğankent İlçesi’nin, Söğütağzı Köyü’nün Yukarı Mahallesi’nde bulduk kendisini. Evinde ziyaret ettik.
1951 yılında askerde iken, İzmir Limanından 3500 askerin de içinde bulunduğu bir gemi ile, Kore’ye yolculuk yapmış. Yolculuk güzergahında bulunan Umman Denizi’nin çok zor şartlarda, 8 ila 9 gün arasında geçildiğini anlatan Halil Dede, o yolculuğun verdiği korkuyu beliriyor gözlerinde bir anda. Köyünün gençlerinden asker olanlardan da bahsediyor. Giresun’dan dört kişinin Doğankent Harşit’ten de üç kişinin adını anıyor. Şimdi hayatta değiller diyor: Hasan Öztürk ve Çatak’tan İsmail Topar. Allah rahmet eylesin.
Birinin ölmekten çok korktuğunu ve geri dönmek istediğini, ancak sağ salim Kore’ye varıp da karaya ayak basınca ‘Ölmek var dönmek yok’ diye bağırdığını anlatırken, ‘ben öyle değildim, ben cesurdum’ diyor. Kore Dağlarında ise tam 16 ay asker olarak savaştığını anlatıyor. Hali Dede’ye; ‘memleket hasreti içinde moraliniz ne durumda idi’ sorumuza bir anda gözlerinden akan yaşlarla yutkunarak ve kızararak cevap veriyordu. ‘İsmail! Oğlum İsmail gözümün önüne geliyordu’ diyerek ağlıyor ve anlatamıyordu daha…
Halil Dede askere ve Kore’ye giderken iki çocuğunu ve eşi Fadime Topkara’yı geride bırakarak gitmişti. ‘Ne zaman gözlerimi kapatsam gözümün önüne geliyordu’ diyor. Az sonra Halil Dede birkaç tane Korece kelime hatırlıyor ve kötüye ‘kaka’ diyorlardı diyerek söze devam ediyor. ‘Halil Dede Kore’de kime karşı savaşıyordunuz?’ Diye soruyorum. Diyor ki;’kızım Kore bir devlet idi o zamanlarda. Güney Kore, Kuzey Kore olarak ayrı değildi diyor. Kuzey Kore Güney Kore’yi denize dökmüştü, ülkenin içinde savaş vardı.
Biz de Güney Kore’ye yardım ediyorduk’ diyor. Peki Halil Dede senin Kore Dağları’nda söylediğin, o zamanlardan kalma bir türkü varmış, bize de söyler misiniz? diyorum. Gözleri parlıyor ve hemen başlıyor söylemeye. Kore Dağlarında kar bölük bölük Şubeden ayrıldım yüreğim yanık zaten ben olmuşum yaralı geyik Kardeş gel gezelim Kore Dağları’nda Kore Dağlarında ot kucak kucak Ne bilsin Türkler basacak Yağmur yerine mermi yağacak Kore Dağlarında atma martinimi Martinimin namlusu Kırıkkale yapısı Süpürün kordonu Türkler geliyor Gelen Türkler değil aslan geliyor. Diyor gayet güzel bir türkü tonunda okuyarak. Ardından birkaç da mani okuyor bize. Türkünün içinde geçen China (ÇAYNİSLER) basacak diyordu.
Anlıyoruz ki Çinliler ile de savaşmışlar. Çinliler Kuzey Korelilere yardım ettiklerinden onlarla da savaşılıyor olmuş. Elinde tuttuğu plaketi görerek soruyorum. Kendisi devlet yetkililerinin arayıp sorduklarından zaman zaman bayramlarda da olsa ziyaretlerinden bahsediyor. ‘Geliyor, geliyor kaymakam bey geliyor.’ diyor. Kore’den tamamen döndükten sonra, Kore Devleti arkalarından onlara madalyalarını göndermiş.
Bakırdan yapılmış madalya, biraz ağır, içi dolu ve arkasında Korece yazılar yazan Gazilik Madalyası gönderilmiş. Konu madalyaya gelince: ‘Devletimize başvurulursa bu madalya değiştiriliyormuş, türkçe yazan madalya veriliyormuş ama ben değiştirmedim, duruyor böyle’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Giresun Valiliği aracılığı ile Şehit Aileleri Ve Gaziler Müdürlüğü tarafından 2004 yılında Kore Gazisi olduğumuz için minnettarlık ve teşekkür plaketi verilmiş. Hali Dede’nin bir isteği olup olmadığını sorduğumuzda yakacaklarının olmadığını ve yetkililerin kendilerine yakacak yardımında bulunmasını istediklerini söylüyor. Biz de yetkililere ileteceğimizi söyleyerek, ellerini öperek ayrılıyoruz oradan. Onlar hep var olsunlar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM