YAYLALARDA HUZUR VAR

YAYLALARDA HUZUR VAR

Doğu Karadeniz kırsalında asker ve polis terör örgütü PKK’ya geçit vermiyor.
Örgütün uzun yıllardır kullandığı geçiş noktaları ile olası kullana bileceği alanları 7-24 kontrol altında tutan timler dağları boş bırakmıyor.
Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) Timleri ortak yürüttükleri Arama Tarama faaliyetleriyle Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Ordu illerinin sınırları olan Sivas, Erzincan ve Tokat il sınırları ile kırsal alanda adeta kuş uçurtmuyor. Faaliyetlere İnsansız Hava Araçları (İHA) İz takip, ceset arama, erzak arama ve bomba arama konusunda eğitilmiş hassas burunlu köpeklerde destek veriyor.
“Yapılan operasyonlar etkisini gösterdi”
Son 4 yılda bölgede ciddi operasyona imza atan Jandarma ve Polis timleri başta örgütün bölgedeki elabaşları olmak üzere sözde ‘Karadeniz Açılım Grubu’nda bulunan 22 teröristen 15’i etkisiz hale getirildi. Öldürülen teröristler arasında ikisi kırmızı’ listede altısı ise ‘gri’ listede yer alıyordu.
“Yayla evleri kontrol altında”
Teröristlerin ilk geçiş sıralarında veya saklanma amaçlı kullandıkları yayla evleri kontrol altında tutuluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yayla evlerinde erzak ve yaşam malzemesi bırakılmaması konusunda yaptığı çağrılarda halk tarafından karşılık bularak kış başında köylere dönen vatandaşlar yayla evlerini neredeyse tamamen boşaltmıştı.
Yaylalarda karların eriyip, yolların açılmaya başlamasıyla operasyonlarda yayla evlerinin çoğunlukta olduğu bölgelerde hız kazandı. Bölgede devriyeler zırhlı araçlar ile yapılırken gece görüş ve harekete duyarlı kameralar ile izleme yapılıyor.
“İstihbarat buldu, JÖPER ve JÖH’ler vurdu”
Son yıllarda bölgede yaşanan başarılı operasyonların görünmez kahramanları istihbarat timleri bölgede adeta uçan kuştan haber alarak timleri yönlendiriyor. Yapılan her başarılı operasyonun ardından elde edilen istihbarat bilgilerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkarken ‘görünmez kahramanlar’ olarak bilinen timler olası her tehdidi önlemek için adeta kırsalda sabahlıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar