YENİ NORMALE DÖNÜŞ NASIL OLACAK?

YENİ NORMALE DÖNÜŞ NASIL OLACAK?

Vali Harun Sarıfakıoğulları, yeni tip koronavirüs sonrası, “yeni normal” olarak tanımlanan sürece geçişin değerlendirildiği toplantıda Giresun’da yatırımları bulunan sektör temsilcileri ve müteşebbislerle bir araya geldi.
Piraziz Ramada Otel’de, 8 Haziran Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilen toplantıya; Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekilleri Av. Sabri Öztürk ve Av. Kadir Aydın, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin, siyasi parti il başkanları, oda ve borsa başkanları, sanayiciler, müteşebbisler, iş insanları ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
Vali Sarıfakıoğulları, 1 Haziran tarihinde başlayan yeni normalleşme süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak; “Değerli milletvekillerimiz, kıymetli sanayiciler; ülke olarak zor bir süreçten geçtik. Bu süre zarfında hem sağlıkla ilgili gerekli önlemlerin alınmasında hem de pandemi sürecinden dolayı desteğe muhtaç kesimlere yardım etmek üzere hep birlikte seferber olduk.
İlk koronavirüs vakasının 11 Mart tarihinde ülkemizi görülmesiyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıkların talimatları, genelgeleri saati içerisinde ilimizde bulunan ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımıza tarafımızca tebliğ edilmiş, koordinasyonumda gerekli kararlar alınarak yürürlüğe konulmuştur.
Haziran ayı itibarıyla başladığımız yeni dönemde maske takma zorunluluğu, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve el temizliği başta olmak üzere genel hijyene özen gösterilmesi elzemdir. Burada bulunan tüm müteşebbislerimizin, sanayicilerimizin, bu kuralları işletmelerinde de birebir hayata geçirmelerini talep ve rica ediyorum” uyarısı yaptı.
Vali Sarıfakıoğulları, Pandemi ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalara değinerek, ülke genelinde ve il bazında yapılan çalışmalar konusunda katılımcılara bilgilendirmede bulundu.
VALİ SARIFAKIOĞULLARI “80 ÜLKEYE MASKE VE TIBBİ MALZEME GÖNDERDİK”
KOBİ’ler başta olmak üzere yeni açıklanan destek paketlerinde küçük esnafımız başta olmak üzere sanayicimiz, müteşebbisimiz bundan istifade ettiğini ve etmeye devam edeceğini söyleyen Vali Sarıfakıoğulları “Gerek kapasite kullanım oranları, gerek enerji tüketim oranları, gerekse istihdam oranlarına baktığımızda 1 Haziran tarihinden itibaren bir artış gözlemliyorum. İnşallah bu artış önümüzdeki günlerde de artarak devam edecektir.
Hepinizin bildiği üzere çok zor bir dönemi geride bıraktık. Bu periyotta aşağı yukarı bizim kadar nüfusu olan İtalya’da, Fransa’da, İspanya’da günde binlerle ifade edilen vefatlar söz konusu oldu. Amerika’da bugün 3 binin üzerinde günlük vefat eden sayısı var. Bütün bunları göz önüne aldığımızda biz gerçekten büyük bir Devlet, büyük bir Millet olarak, gerçekten özveriyle çalışan arkadaşlarımız sayesinde bu pandemi sürecini başarıyla sürdürüyoruz.
Aziz Devletimiz, 80 ülkeye maske yardımı başta olmak üzere tıbbi yardım gönderdi. Bugün bizim sadece bir tesisimizde günlük maske üretimi sayısı 150 bin’in üzerindedir.
“1 HAZİRAN TARİHİNE KADAR 18 BİN 549 FİLYASYON ÇALIŞMASI YAPILDI”
Giresun’da 1 Haziran tarihine kadar 18 bin 549 filyasyon çalışması yapılmış, ekiplerimiz virüsün izlerini adeta ev ev takip etmişlerdir. Bu kapsamda, Valilik ve Kaymakamlık personellerimiz, kolluk görevlilerimiz 87 Sağlık ekibi ve 191 kişilik sağlık görevlilerimizce büyük bir özveriyle, tarama ve şüpheli takibi sağlanmıştır.
“VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARINDA 2 BİN 411 PERSONEL 24 SAAT ESASINA DAYALI ÇALIŞTI”
Giresun Valiliği ve İlçe Kaymakamlıkları bünyesinde oluşturulan vefa sosyal destek grupları, pandemi sürecinde yoğun bir çalışma gerçekleştirmiştir. İl genelinde 2 bin 411 personel ile 24 saat esasına dayalı olarak vatandaşlara hizmet sunulmaktadır. Bu süreçte toplam 24 bin 673 vatandaşımızın başvurusuna cevap verilerek, il genelinde 37 bin 303 gıda ve 7 bin 090 hijyen paketi dağıtılmak suretiyle 44 bin 393 aileye ulaşılmıştır.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlarımıza devletimizin şefkatli elini en üst düzeyde hissettirme gayreti içinde başlatılan ‘sosyal destek projesi’ kapsamında, Giresun Valiliğimiz ve İlçe Kaymakamlıklarımıza yapılan başvurular incelenerek karara bağlanmış ve durumu uygun görülen 32 Bin 242 kişiye, Bakanlık tarafından Bin’er TL destekte bulunulmuştur.
“SEYAHAT İZİN KURULLARINCA 11 BİN KİŞİYE SEYAHAT İZİN BELGESİ DÜZENLENDİ”
28 Mart tarihinden itibaren normalleşme sürecinin başlangıcı olan 1 Haziran’ a kadar Giresun Valiliği Seyahat İzin Kurulu tarafından; terhis, hastalık, kalacak yeri olmayan, cenazesi olan, işbaşı, cezaevi tahliye ve ticari faaliyet gibi çeşitli nedenlerle yapılan 6 bin 859 müracaat içerisinden durumu uygun görülen 11 bin 705 kişiye seyahat izin belgesi verilmiştir.
“YURT DIŞINDAN GELEN 1.322 KİŞİ 14 GÜN SÜRESİNCE GİRESUN’DA MİSAFİR EDİLDİ”
Pandemi sürecinde içerisinde yurtdışından ilimize havayoluyla getirilen vatandaşlarımıza da ev sahipliği yapan Giresun’da; Kuveyt, Amerika, Hollanda, Almanya ve Rusya’dan gelen bin 322 vatandaşımız, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenci yurtlarında misafir edilerek, 14 günlük karantina süresinin sonunda selametle memleketlerine uğurlanmıştır.
“BU SÜREÇTE, İL VE İLÇE BELEDİYELERİ TARAFINDAN DEZENFEKTE HİZMETİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK ALANDA HİZMET VERİLDİ”
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Giresun Valiliği bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek grupları ile koordineli bir şekilde çalışan Giresun Belediye Başkanlığına bağlı ekipler ile İlçelerde Kaymakamlıklarla koordineli biçimde çalışan belediyeler tarafından personel ve lojistik destek sağlanırken, temizlik ve hijyen çalışmaları için belediyelerce dezenfektan ekipleri oluşturulmuştur.
Bu süreçte Giresun Belediye Başkanlığı tarafından kurulan dezenfektan ekibi tarafından; dolmuş, ticari taksi, servis aracı ve İl Emniyet Müdürlüğü araçları başta olmak üzere Bin’e yakın araç ile Şehir genelinde tüm cadde ve sokaklar, hastaneler ve sağlık kuruluşlarının çevresi periyodik aralıklarla özel solüsyonlarla dezenfekte edilmektedir.
Yine, İl Merkezinde Giresun Belediyesi tarafından; 55 cami, 37 mescit, 70 ilk, orta, lise ile özel eğitim kurumları, kamu kurumları, özel kuruluşlar, kütüphaneler, banka ATM’leri, muhtarlık binaları, huzur evi, yaşlı ve çocuk bakım evi, basın ve yayın kuruluşlarının çalışma ofisleri ve çeşitli işletmeler, kamuya ait tüm hizmet binaları, şehirlerarası otobüs terminali, kuaförler, berberler, güzellik merkezleri, kafeler, restoranlar, kıraathaneler, çöp konteynerleri, dolmuş durakları, park ve bahçeler, spor aletleri, çocuk oyun grupları gibi birçok alanda dezenfektasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir.
“SOKAK HAYVANLARI İÇİN, BELİRLENEN NOKTALARA SU VE MAMA BIRAKILMAKTADIR”
Pandemi ile mücadele kapsamında birçok iş yerine getirilen kısıtlamalar ve kontrollü sosyal hayat sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirlenen beslenme noktalarındaki su ve mama kapları; belediyeler ve ilgili kamu kurumları ile gönüllü hayvan severlerin de sağladığı katkı ve işbirliği içinde periyodik olarak mama bırakılmak suretiyle kontrol edilmiştir.
“PANDEMİ İLE MÜCADELEDE EMEĞİ VE KATKISI BULUNAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Bu süreçte hizmet eden kamu görevlilerimize, sağlık çalışanlarımıza, güvenlik güçlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve siz hayırseverlerimize hasleten teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın her türlü talebi gece gündüz demeden, imkanlar ölçüsünde seferber edilerek karşılanmaya çalışıldı. Bu süreçte kurallara uyan vatandaşlarımıza da ayrıcı teşekkür ediyorum.
Buradan İl Sağlık Müdürlüğü nezdinde bu işin gerçek mimarları olan bütün sağlık çalışanlarımıza da buradan sevgi ile saygı yad etmek istiyorum. Onlar bu işin gerçek mimarları. Biz sadece bu süreci yönetmeye çalıştık ama gerçek kahramanlar onlar. Dünyanın en iyi yetişen, en özveri ile çalışan hekimleri ve sağlık çalışanları ülkemizde. Bu başarı Türk hekimlerinin ve sağlık çalışanlarının başarısıdır. O’nları yürekten kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?