YENİ REKTÖR KİM OLACAK?

YENİ REKTÖR KİM OLACAK?

Rektörlük için; Prof. Aygün ATTAR, Prof. Mustafa TÜRKMEN, Prof. Orhan YALÇIN, Prof. Mustafa CİN. Prof. Cevdet ÇOŞKUN ve Prof. Yılmaz CAN’ın adlarının geçtiğini belirten Yazarımız Kıran, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Giresun Üniversitesin’de Rektörlük seçimi için geriye sayım sürerken,Köşe yazarlarımızdan Mustafa Kıran, adaylık için adı geçen isimlerle ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Kıran, şu an itibarıyla mevcut Rektör Attar’ın şanslı konumda olduğunu ve dengelerin her an değişebileceğini belirterek” Kulislerde olası Rektör adayları olarak; Prof. Aygün ATTAR, Prof. Mustafa TÜRKMEN, Prof. Orhan YALÇIN, Prof. Mustafa CİN. Prof. Cevdet ÇOŞKUN, Prof. Yılmaz CAN’ın isimleri geçmektedir.

Seçim günü henüz belli değil. Bu tarih için YÖK e teklif yapılıp bir gün belirlenip belirlenemediğine ulaşamadık. Merkez yerleşkede yapılacak olan Rektörlük seçimlerinde il ve ilçedeki okullarda çalışan yardımcı doçentler dahil 392 Öğretim Üyesinin oy kullanması bekleniyor.”dedi

Kıran şu noktalara dikkat çekti: “Mevcut Rektör Aygün Attar Hanım dört yıl önce atandığında 100 olan akademisyen sayısını 392 çıkarmakla diğer adaylara karşı bariz bir avantaj sağlamıştır. Rektörlük siyasi partiler gibi gözde makamlar olduğundan; Sayın Attar’da Üniversiteye kendi döneminde aldığı her akademisyenden oy kullanma ve sadakat beklentisi içindedir. Zira dönemlerinde Üniversiteye her branşta 300 yakın yeni akademisyen alınmış bulunmaktadır.

İlk bakışta 28 Mart 2012 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zamanında Rektör olarak atanan Sayın Aygün Attar en şanslı adaydır.4 yıllık görev süresinde sayısız hizmetleri olmuştur. Akademik personel sayısını katlayarak artırdığı gibi Üniversitenin öğrenci sayısı da katlanarak artmıştır. İngilizce, Rusça gibi yabancı lisan bilgisi sebebiyle uluslararası üne sahiptir. Tarih hocası olması hesabıyla Türk Tarih ve Turancılık bilgisi onu Türk dünyasında güvenilir ve aranılan stratejik uzman yapmıştır. Çalışkan ve üreticidir. Zamanında Üniversitenin eğitim kadrosu 1.000 li rakamlara, öğrenci sayısı 28.000 lere çıkmıştır.

Buna mukabil personeli arasında ayırım yapan ve adil davranmayan bir unvana sahiptir. AKP nin etkin siyasi aktörlerince “şehirle bütünleşemediği, bilim üretemediği, akademisyenlerin ise aylık bülten ve makale, kitap” gibi bilimsel çalışmalar yapamadıklarından bahsedilmektedir.

Ayrıca Üniversite bünyesinde kurulan 15 adet Araştırma merkezinin hiçbir faaliyetinin olmadığını, bu merkezlerden biri olan “Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezinin” ilimiz fındık tarımına yönelik bir çalışmasının olmadığı söyleniyor.

Giresun Üniversitene bağlı olarak Mayıs 2007 yılında kurulan Tıp Fakültesi istenilen kaliteye ulaşamamıştır. Seçimlere 60 civarında oy potansiyeli olan Tıp Fakültesinde çalışan yardımcı doçent ve üstü hocalar maaş ve gelirlerinden dolayı huzursuzdur. Üniversite Döner Sermaye Başkanlığına aylık 150 bin lira kadar katkıları olan bu hocalar kurulduğu günden beri Döner Sermaye kurumundan bir kuruş dahi alamadıklarından şikayetçiler. Bu sebeple Giresun’a gelip, iki ay sonra okuldan ayrılan hocaların olduğu anlatılmakta. Daha önce Devlet Hastanesinde 16-17 bin lira maaş alan bir doçentin fakültede 4200-5000 lira arası aylık aldığı ve bu yüzden görevinden ayrıldığı söylenmektedir. Ancak kendi Tıp Fakültesinin hocalarına döner sermayeden pay vermeyen Rektör ve yardımcılarının, hak etmedikleri bu paradan pay aldıkları fısıltısı yayılmaktadır.

Tıp fakültesinde görev yapan hocaların tamamını eğer aday olursa Prof.Dr.Orhan Yalçın Hoca lehinde oy atacakları tahmin edilmektedir.

Gene Üniversitenin sevilen ve sayılan Hocalarından Prof. Dr.Cevdet Coşkun Hocanın da aday olacağı öğrenilmiştir. Cevdet Hocayı destekleyen 85-165 arası bir potansiyel oy tahmin ediliyor. Fen Edebiyat Fakültesi eski Dekanı olan Cevdet Hoca aynı zamanda GÜNİDER başkanıdır. Bu sayfaya girilirse Hocanın Rektör ve yönetimine sunduğu ve cevaplanmasını beklediği sorularını göreceksiniz.

GÜNİDER’in paylaşımlarına bakıldığında Sayın Cevdet Hoca AKP li çevrelerin ve Muhafazakar kesimin adayıdır. Sayın Attar’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanının önüne çıkarılacak üç isimden biri gibidir.

Şubat ayında yapılacak seçimlerde Milliyetçi Muhafazakar kesimin iki adayından birisi 2012 deki seçimlerde de aday olan Prof.Dr. Mustafa Türkmen Hocadır. Sayın Türkmen’e 2012 seçimlerinde 30 oy gibi o zaman hayli yüksek bir meblağda destek verilmişti. Milliyetçi kesimin ikinci adayı Prof.Dr. Mustafa Cin Hocadır. Eğer aday olursa camiadaki destek sayısı ortaya çıkacaktır.

AKP nin Sayın Cevdet Hocadan başka birde Prof Dr. Yılmaz Can gibi aslen Giresunlu bir adayının daha olacağını zannediyoruz. Sayın Canikli’nin Tam desteğini arkasına alan Sayın Can; geçmişte Giresun Üniversitesinde 1,5 yıl vekâleten Rektörlük yapmıştır. Vekâletinde şu an yerleşkeye dahil edilen arazilerin kamulaştırılması ile yerleşkede yükselen fakültelerin binalarının projelerini çizdiren ve temellerini atan bizzat kendileri olmuştur.

Bu adayların yanında hiç adını duymadığımız sürpriz adayların da çıkması ve listeye girecek kadar oy almaları olasıdır.

Ama görünen o ki Sayın Attar başa oynamaktadır. YÖK’e sunulacak 6 adayın birinci sırasında Sayın Attar olacaktır.

2014 yılında göreve başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerden gelen listelerin sırası ile pek oynamadığı, oy sıralamalarına uyup; ilk üç adayı Cumhurbaşkanına sunduğu bilinmektedir. Tabii ki eğer Saraydan müdahale olmazsa…

Giresun’a ekonomik katkısı tartışılamayacak kadar rantabl olan Giresun Üniversitesinin Rektörü şu veya bu olmuş ahaliyi pek ilgilendirmiyor. Ahaliyi ilgilendiren Giresun’a Modern bir Tıp Fakültesi Hastanesi yapılacak mı? Giresunlu hastalar çevre ve Büyük şehirlerin Tıp Fakültelerine gitmekten kurtulacak mı? Üniversite üzerinde yoğunlaşan siyasi restleşmeler bitecek mi?

Şu an konum olarak Doğu ve Güneydoğudaki üniversitelerin bir kısmını bile yakalayamamış eğitim ve öğretim kalitesi yükselecek mi?

Amacımız havanda su dövmek değil, bağda üzüm yetiştirmektir.”

 

REKTÖR 1

yılmaz can

giresun-rektorattar1114

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Rektör adayı bulamayan üniversitelerin yanında heradayı biribirinden değerli. yalnız Giresuna yıllardır büyük katkılar sağlayan sayın hocamız Mahir Kadagal’ı da aday olarak görmek istyoruz. Giresun,böyle bir fırsatı kaçırmamalıdr. Tüm adaylar iyidir tabi ama Mahir hocanın arkasındaki destekte görülmelidir. saygılar

  Emekli Eğitimci Erdoğan Kadakal’ın oğludur. İlköğrenimini Süle Köyü İlkokulu’nda, orta öğrenimini Sivas Yıldızeli Pamukpınar Öğretmen Lisesi orta kısmında ve lise öğrenimini Gümüşhane Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 1989 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı’na girdi ve 1993 yılında bu bölümden mezun oldu. 1993 Eylül’ünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1996 Haziran’ında “Lineer Diferansiyel Operatörlerin Bazı Temel Özellikleri” başlıklı tezi ile tamamladı. 16.02.1994 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı.

  1996 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora programını kazandı. Üniversitedeki yeni yapılanmadan dolayı Araştırma Görevliliği kadrosu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’ne aktarıldı. Mayıs 2000’de “Sınır Şartlarının Birinde Özdeğer Parametresi Bulunduran Regüler Sınır-Değer-Geçiş Problemi” isimli Doktorasını bitirdikten sonra aynı dönemde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent Doktor olarak atandı. 11.04.2006 tarihinde Üniversiteler arası Kurulun yapmış olduğu sınavın sonucunda Doçent oldu. 05.02.2008 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Uygulamalı Matematik Anabilim Dalı’na Doçent Doktor olarak atandı. 2010 yılında Matematik Bölüm Başkanlığına ve ardından 2011 yılı Mayıs ayında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürlüğüne atandı. 07.09.2011 tarihinde Profesör oldu. Halen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde Prof Dr olarak görev yapmaktadır.

  Yurt içi ve yurt dışı dergilerde birçok makalesi yayınlanmıştır. Uluslar arası ve ulusal konferans ve sempozyumlarda yer almıştır. Ayrıca “Genel matematik-I” ve “Genel Matematik-I Problem Çözümleri” isimli iki adet kitapta yazarlık yapmıştır. Oğuzhan Emre ve Gülsüm Rengin adında iki çocuk babasıdır.

  Kaynak: http://www.gumushane.gen.tr/index.php?ind=news&op=news_show_single&ide=12710#ixzz3uL0T01Ya
  Follow us: @gumushane on Twitter | gumushane.gen.tr on Facebook

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?