YENİ REKTÖR

YENİ REKTÖR

Mart ayı içinde Giresun Üniversitesi’nde çalışan yardımcı doçent dâhil tüm akademisyenlerin tercihiyle 103 oy alarak ikinci sıraya yerleşen sayın Prof. Dr. Cevdet COŞKUN; YÖK ün tercihleri, Sayın Cumhurbaşkanını onayı ile Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne resmen atanmış bulunuyor.

Hocamız Erzurum doğumludur. Uzun yıllar Giresun Üniversitesi’nde hocalık ve idarecilik deneyimleri vardır. Sevilip sayıldığından olsa gerek milliyetçi ve muhafazakar tabandan da oy almıştır.

İzlenimlerimiz siyasiler ve Hükümet çevreleri ile sosyal diyalogları iyidir.

Hakkında söylenilenlere bakılırsa kindar, despot değil, insani ilişkilere değer veren demokrat biridir.

Rektörlük için seçimler başladığında eski Rektör Sayın Attar hakkında çok menfi eleştiriler dinledik. Giresun’a gelen öğrenci kontenjanını artırmak ve mevcut fakültelere yeni hocalar almak dışında müspet bir hizmetinin olmadığı anlatılıyordu.

Sayın Attar’ın başarısız olmasının diğer bir sebebini de; 14 yıllık AKP iktidarları ve İlimizin AKP’li vekilleri ile yeteri kadar kontak kuramamasına bağlayanlar var.

Eski Rektör hakkında pek de hayra olmayan bir takım iddiaları yeri geldiğinde bizler dile getirmek zorunda kaldık. Sadece belgeli ve somut olanları yazdık. En başarısız alanlarını vurguladık.Mesela” dediğim dedik” davranmasını, Tıp Fakültesi öğretim üyelerine döner sermayeden pay vermemesini,Akademisyenler arasında ayırım yapmasını, Giresun doğumlu genç hoca adaylarına fakültelerde iş vermemesini.keyfine göre yeni akademisyenler atamasını, Giresun esnafı ve sivil toplum kuruluşları ile yakın ilişki kuramamasını,üniversitenin bilimsel bir çalışmasının olmaması gibi ciddi konuları dillendirdik.

Bunlara ilaveten dehasını yazmadığımız onlarca nedenler yüzünden Sayın Attar oylamada birinci çıkmasına rağmen koltuğunu Sayın Coşkun’a devretmek zorunda kaldı.

Artık bu tarihten sonra yüzümüzü yeni Rektörün icraatlarına döneceğiz.

Şu an yeni Rektöre biraz avans vermek gerekiyor. G.Ü.R’de teşkilatlanmasını ve yapılanmasını bitirsin. Kamu oyuna sunduğu ve ısrarla yapmak istediği projelerini takip edeceğiz.

Şu an acilen Giresun’un modern ve donanımlı bir Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ve bu hastanenin tecrübeli hocalara ihtiyacı var.

1992 yılında Giresun Devlet Hastanemize başvuran kanserli hasta sayısı 120 iken,bu gün 16 ilçemizde 450 köyümüzün her birinde onlarca kanserli hasta mevcuttur.Yani Giresunlular kanser denen illet bir hastalığın pençesinde boğuşmaktadır. Tıp Fakültemiz bünyesinde çok yönlü Onkoloji Ana Bilim Dalı açılarak; yerli hastalarımızın Trabzon ve Samsun Tıpa taşınmaları önlenmelidir. Hocaları memnun etmek için döner sermayeden hisselerine düşen paylar ödenmelidir.

Giresun Üniversitesinde önü kapatılan gençlerimize üniversitemizin kapanan kapıları açılmalıdır. Yeni yatırımlarla yeni fakülteler yapılıp öğrenci ve hocaların sayı ve kapasiteleri artırılmalıdır.

Hocalar arasındaki ayırım ve huzursuzluk giderilmeli, ses getirecek bilimsel çalışmalara yönlendirilmemelidir.

Sayın Coşkun oyunu aldığı meslektaşlarına göstereceği ilgiyi, ve adaleti karşı oy kullanan arkadaşlarına karşı da kullanmak zorundadır. Ülkemizin karışık ortamında bir de ilimizdeki Üniversiteden kaynaklanan idari bir kargaşa istemiyoruz. Tabi ki bal tutan parmağını yalayacaktır.Kötü yapan,art niyetle davrananlar gitsin.Kurunun yanında yaşlar yanmasın.

Kulağımıza gelen en affedilmez husus; hiç derse girmeden maaş ve ders ücreti alan hocalar varmış.Doğruysa çok ayıp.Ailesi evladını 81 ilden ilimize boş sınıflarda zaman öldürsün diye göndermiyor.Okusunlar alanlarında bilgili ve donanımlı birer meslek edinsinler istiyor.

Sayın Rektörün arkasında hazır bir destek de var. Mazeret dinlemek zamanı geçti.Yolu açık, Giresun’umuza da hayırlı olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?