“Yeniden darbe olmaması için hangi tedbirler alınmalı?”

“Yeniden darbe olmaması için hangi tedbirler alınmalı?”

SP ‘Asıl Sınav Şimdi Başlıyor’ 

Saadet Partisi İl Başkanı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelinen nokta için bir takım değerlendirmelerde bulundu

Ömer Öztürk değerlendirmesinde; “15 Temmuz şer gecesi, darbeciler için bir son, Türkiye’miz için aydınlık bir geleceğin başlangıcı olacaktır. Milletimiz bu konuda üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır. Demokrasiye, Milli İradeye ve ülkeye sahip çıkma adına canını ortaya koymuştur. Hükümet açısından, ülke yönetimi bakımından ise asıl sınav şimdi başlamaktadır. Atılacak adımlar da, en az 15 Temmuz gecesi milletimizin ortaya koyduğu basiret ve feraset kadar önemlidir.” Dedi.

Saadet Partisi olarak asıl önemli olanın bundan sonra Türkiye’de, bir daha bırakın darbe yapmayı, hiç kimsenin darbeyi aklından geçiremeyeceği köklü, hukuki, siyasi ve kurumsal dönüşümlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Öztürk; “Bunun için Saadet Partisi olarak hükümete ve kamuoyuna çözüm amaçlı bir takım önerilerde bulunuyoruz;

  • Milletimizin dirliğini, ülkemizin ise birlik ve bütünlüğünü temin edecek olan uzlaşmacı bir anayasa mutlak suretle hayata geçirilmelidir.
  • Yapılacak hukuki, siyasi ve kurumsal düzenlemelerde, ülke kaygısıyla hareket edilmelidir. Bütün yasal düzenlemelerde tek ölçüt Milli İradenin güçlendirilmesi olmalıdır.
  • Yaşadığımız coğrafya güçlü bir orduyu zorunlu kılmaktadır. Bu süreçte cunta zihniyeti ile mücadele ederken, Balyozda, Ergenekon’da olduğu gibi bir yanlış yapılmamalı, Ordunun yıpratılması gibi tarihi bir hataya düşülmemelidir.
  • Kendi silahını, kendi tankını ve kendi uçağını üreten güçlü ve bağımsız bir savunma sanayii oluşturulmalıdır.
  • Her zaman söylediğimiz gibi bir ülkenin en büyük gücü tankı, tüfeği değil, vatanına bağlı, imanlı ve ihlaslı evlatlarıdır. Bu çerçevede Harp okullarına girişte İmam Hatip ve Meslek Lisesi mezunlarına konan engel mutlaka kaldırılmalıdır.
  • Bu kanlı cunta girişiminin ardındaki dış güçler asla ihmal edilmemelidir. Kukla ile uğraşırken, kuklacı unutulmamalıdır. Sicili ve geçmişi zaten karanlık olan İncirlik Üssü’nün 15 Temmuz gecesi üstlendiği rol ve ihanet ortadadır. Bu ihanet merkezi ya derhal kapatılmalı ya da tümüyle kahraman Türk subaylarının emrine verilmelidir.
  • Dış politika topyekûn yepyeni bir anlayış ile ele alınmalıdır. Çevre ülkelerle düşmanca ilişkilerin sadece teröre değil fakat aynı zamanda darbeci zihniyetlere de zemin hazırladığı net bir şekilde görülmüştür. Komşularla ilişkiler güvenlik başta olmak üzere dostluk ve işbirliği zemininde yeniden dizayn edilmelidir.
  • Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, darbe geleneği ile milli gelir arasında doğrudan bir bağlantı vardır: Darbeler, iktisadi gelişmeyi hep olumsuz yönde etkilemiştir. Öte yandan milli gelirin düşük, adil paylaşımın ise bozuk olduğu ülkeler, yoğunlukla darbe girişimlerine muhatap olmaktadır. Bu yüzden acilen tüketim ekonomisinden-üretim ekonomisine geçilmeli, adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. Türkiye’nin 81 ilinde üretim ve kalkınma seferberliği başlatılmalıdır.

 

Atılacak her adım; Eğitimi “Milli”, Ekonomisi güçlü, Ülkesi güvenli, Hukuku “Adil” Milleti huzurlu ve Demokratik sistemi oturmuş, Yeniden Büyük Türkiye’nin kuruluşuna hizmet etmelidir.” İfadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?