Yenikapı’da Aksu, Rüzgarı

Yenikapı’da Aksu, Rüzgarı

İstanbul Yenikapı’da düzenlenen 11. Giresun Günleri’ne katılan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, istihdam ve göç nedeniyle Giresun’un her geçen gün küçüldüğünü, yerinde kalkınma ve bölgesel teşvikle göçün tersine dönebileceğini söyledi.

Bu yıl 11.’si düzenlenen Giresun Günleri açılışından önce bir haber ajansına görüşlerini açıklayan Başkan Kerim Aksu, Giresun’un çok güzel bir coğrafya ya sahip olduğunu, hemşerilerin bu güzellikleri bırakıp büyük kentlere gitmesinin mutlaka durdurulması gerektiğine dikkat çekerek; “Giresun 430 bin nüfusa sahip. Ancak dünya üzerinde 2 milyondan fazla hemşerimiz yaşıyor. İnsanlar doğduğu yerde geçim ve geleceğini elde edemezse büyük kentlere, başka ülkelere gitmek zorunda kalır. Giresun her geçen gün eriyor. Göçü durdurup, gidenlerin geri dönmesi için çalışma yapılmalı” dedi.

Bölgesel ve yerinde kalkınma projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Aksu şöyle devam etti: “Bölgesel teşvik programı hazırlanarak, o bölgenin ürünleri, değerleri, potansiyeli teşvik edilmelidir. Giresun’da dünyanın en kaliteli fındığı üretiliyor, ancak tekstil teşvik kapsamında. Siz İstanbul’a yakın illerle Giresun’u aynı teşvik torbasına koyarsanız, yatırımcı büyük pazara en yakın bölgeye yatırımını yapar. İstanbul bu yükü taşıyamaz hale gelmiştir. İstanbul’a göç edenlerin büyük bir çoğunluğu bu zorluklardan dolayı buradadır. Hemşerilerle sürekli diyalog halindeyiz. Giresun özlemleri hiçbir zaman bitmiyor. Geriye dönüş için projeler yapılmalı.”

Yenikapı’da 4 gün devam edecek Giresun Günleri etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu; “Giresun Günleri bizleri buluşturuyor. Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var. Bizim Giresun sevdamız var. Giresun söz konusu olduğunda akan sular durur. Burada olduğum için, sizlerle beraber olduğum için mutluyum. Bizler beraber olduğumuz sürece hiçbir güç bizi yolumuzdan alı koyamaz. Bu organizasyona emek verenleri kutluyorum.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Yenikapı Giresun Günleri açılış töreninde Giresun Federasyon başkanı Mehmet Kuğu, Milletvekilleri, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra davetli protokol tarafından açılış gerçekleştirildi.

Giresun Günleri etkinliğine Giresun Belediyesi’ni temsilen, Başkan Kerim Aksu, Başkan Vekili Hayati Tökez, Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Meclis Üyeleri ve görevli personel katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?