YERALTI SUYU KİMİN ARAZİSİNDEN ÇIKARSA ÇIKSIN HERKES,YARARLANMA HAKKINA SAHİPTİR

YERALTI SUYU KİMİN ARAZİSİNDEN ÇIKARSA ÇIKSIN HERKES,YARARLANMA HAKKINA SAHİPTİR

Yeraltı suları genel su olup,devletin hüküm ve tasarrufu altındadır ve genel sulardan öncelikli kullanım hakkına riayet etmek şartıyla herkes yararlanabilir.

Örneğin;tapulu arazisinden kazı yaparak su çıkaran bir şahıs,çıkardığı suyun özel olarak kendisine ait olduğunu ileri sürerek komşusunun bu sudan faydalanmasına mani olamaz.

Çünkü tapulu arazi içinden çıkarılmış olsa bile,yer altından kazılarak çıkartılan su özel su olmayıp,yer altı suyudur,yer altı suyu genel sulardan sayıldığı için bundan öncelikli kullanım hakkına riayet etmek şartıyla herkes ihtiyacı oranında faydalanma hakkına sahiptir.

Yani arazisinden kazı yaparak su çıkaran şahsın bu suyu öncelikle kullanma hakkı vardır,ancak onun bu hakkına mani olmamak şartıyla,ihtiyaç fazlası sudan komşusu da faydalanabilir.

Tapulu arazi üzerinde kaynak şeklinde kendiliğinden yeryüzüne çıkan ve çıktığı arazinin sınırlarını aşmayacak ölçüde az olan su,özel sudur.

Buna rağmen,bir kimse tapulu arazisinden kaynak şeklinde çıkan suyun özel suyu olduğunu ileri sürerek komşusunun sudan yararlanmasına şartlara göre mani olabilir,ihtilaf konusu su arazi sahibinin arazisinden çıktıktan sonra bir dere halinde akarak araziden çıkıyorsa,şahsın arazisinden kaynak şeklinde çıksa bile genel su sayıldığı için arazi sahibinin öncelikli kullanma hakkına riayet etmek şartıyla,onun ihtiyacından fazla suyun komşusu tarafından kullanılmasına mani olamaz.

Aksi halde,arazi sahibinin suya müdahalesinin önlenmesine karar vermek gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?