YILMAZ: “ÖZEL İDARE İHALELERİ HALA KARANLIKTA..”

YILMAZ: “ÖZEL İDARE İHALELERİ HALA KARANLIKTA..”

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanı Mehmet Yılmaz,Özel İdare internet sitesinde ihalelerle ilgili şeffaflık olmadığını öne sürdü
Yılmaz ”İnternet sitemiz, hala şeffaf, saydam ,sürekli ve hesap verebilirlik ilkelerine ,yani kurumun misyonuna uygun değil. Halkımızın İl Özel İdaresi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşması olanaklı değil. Özellikle geçmiş ihaleler konusu hala karanlıkta”dedi.
Yılmaz şöyle konuştu : “Değerli arkadaşlar, Giresun’un geleceği için çok önemli bir rehber olması gereken 5 yıllık yeni Stratejik Planımız için Eylül ayı toplantımızda CHP Grubu olarak “GİRESUN’UN STRATEJİK PLAN ÇALIŞTAYI” nın yapılmasını önermiştik. Sn. Valimizin önderliğinde, Giresun Üniversitesi, Sivil Toplum Kuruluşları, Demokratik Kitle Örgütleri ,Siyasi Parti temsilcileri, İl Genel Meclis Başkanı ve Meclis üyeleri, Belediye Başkanları ve Meclis üyeleri , Meslek Odaları, Sendikalar, Birlikler, Kooperatifler, Muhtarlar, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı sağlanmalıdır bu önemli Çalıştay’a demiştik. Bunun yerine dar kapsamlı bir komisyon çalışması ile geçiştirildi bu konu.
Daha önce bize dağıtılan Planda gördük ki, plansız, içi yeterince dolu değil ,ağırlıkla kopyala yapıştırla hazırlanmış, hiçbir derinliği olmayan, yüzeysel, Giresun’ un ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak bir belge ortadaki. 6 ay gibi uzun bir hazırlanma süresi olmasına rağmen neden bu aya sıkıştırldı bu plan diye sormadan edemiyoruz. .
Değerli arkadaşlar, Stratejik Planı niçin bu kadar önemsiyoruz ? Çünkü biliyoruz ki, bu plan ne kadar kötü olursa ,buna bağlı yapılan, yıllık Performans Planları ve yıllık bütçe planları o denli plansız ve yetersiz olur. Yani Performans ve Bütçe Planları , Stratejik Plandan direkt etkilenir. Aralarında doğrudan ilişki vardır.
Değerli arkadaşlar, bu plana titizlik gösterilmediğinin ilk bulgusu dış paydaşlar listesinde göze çarpıyor.8.sıra İl Aile ve Sosyal Politikalar,9.sıra İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak 2 kez belirtilmiş.
Bilgi sahibi olmak istediğimiz bir diğer konuda , faaliyet ve hizmetleri etkileyen dış paydaşlar listesinde ,DOKAP ve TKDK’ nin adlarının neden olmadığıdır ? Özellikle son yıllarda İl Özel İdaremizin çok önemli bazı projelerine kaynak sağlayan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Tarım, Hayvancılık, Gıda gibi daha pek çok alanda projelere hibe veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunu unuttuk mu? Yoksa başka teknik gerekçeleri mi var listede yer almayışlarının?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar