YILMAZ’DAN DEVİR VE SATIŞLARA SERT TEPKİ

YILMAZ’DAN DEVİR VE SATIŞLARA SERT TEPKİ

Giresun Özel İdare’ye ait arsa veya malların hangi kanununa göre Giresun Belediyesi’ne devredildiğini soran Yılmaz, “Eski Genel sekreter bu yüzden Görevden alınmadı mı?” diye sordu.

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz köylünün malı ve mülkünün satışına karşı olduklarını söyledi

İl Genel Meclisi’nde söz alan Yılmaz, “Geçtiğimiz ay CHP Grubu olarak  bir sözlü soru önergesi ile  gündeme taşıdığımız “Zeytinlik Projesi” kapsamında onarım ve restorasyon ile  bir Milletvekili Danışmanına kıyak geçilmesi  dahil 5 sorumuza   idarenin yanıtını beklediğimizi  ifade etmek isterim. Diğer taraftan yine daha önce vermiş olduğumuz Dereli Yaylacık, Eğrianbar ve diğer köylerdeki madencilik faaliyetleri ile ilgili soru önergemizin yanıtı olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılacak sunumun bu ay gerçekleşmesini umut ediyoruz.” dedi

Yılmaz şöyle konuştu

“Yine çok iyi biliyorsunuz, bu mecliste en çok karşı olduğumuz ve ret oyu verdiğimiz konular, İl Özel İdaremizin dolayısı ile köylümüzün malının mülkünün satışı, becayişi ile yine bazı yatırımların   Giresun Belediyesi’ne bedelsiz devredilmesi olmuştur. Özellikle dolgu alanlarına yapılan Özel idare yatırımlarının  Belediye’ye devir konusu ile ilgili Meclis Başkanımızın ,CHP Grubunun hizmete karşı olduğu yönündeki basın açıklamasını tebessümle okuduk.

Değerli arkadaşlar, dolgu alanlarına yatırım yapamayacağımızı biz söylemiyoruz.    5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 6.maddesinin b fıkrası söylüyor .Belediye sınırları içine bu hizmetleri yapamayacağımızı. Yine 13.07.2020 tarihli İçişleri Bakanlığı Teftiş Raporu söylüyor. Bakın ne söylüyor sayfa:66 ve 67 de.  ” Merkezi İdare veya Giresun Belediyesi tarafından yapılması gereken bazı hizmetler idarece çok masraf edilerek yapılmış ve bunlar hiç bedel alınmadan da Giresun Belediyesine devredilmiştir .Giresun Belediyesi sorumluluk alanında bulunan (Teyyaredüzü Gençlik Merkezi yaklaşık zamanında 5.6 Milyon TL harcanarak),Hacı Hüseyin Mahallesinde(15 Temmuz Parkı Gençlik Merkezi 10 Milyon TL.) ile Gemilerçekeği mevkii (Botanik Bahçe 6 Milyon TL. harcanarak)olmak üzere toplam (3) adet Gençlik Merkezi, Spor Alanı gibi rekreasyon alanının (tamamen İl Özel İdare kaynak ve imkanları ile toplamda zamanında 25 Milyon TL. harcama ve masraf yapılarak) hizmete sunulmuş akabinde de 2020 yılında söz konusu bu üç yer de Giresun Belediyesi’ne bedelsiz olarak tahsis edilerek devredilmiştir.” Diyor.          Yine 14.09.2020 tarihli İçİşleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı ,eski Genel Sekreteri görevden alma gerekçelerinin 5. Maddesi de şöyle  söylüyor:

“Merkezi İdare veya belediye tarafından yapılması gereken bazı yatırımların Özel İdare tarafından gerçekleştirilerek, hiçbir bedel almadan devredildiği tespitlerine yer verilmektedir.” Maalesef bugün de devam ettirilen satış furyası ,geçmişte siyasilerin kuruma yaptırdıkları, üzerine afiyet olmayan bu hoyrat yatırımların ve işlerin  faturasıdır.”

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?