YILMAZ’DAN DEVRİM GİBİ ÖNERİ

YILMAZ’DAN DEVRİM GİBİ ÖNERİ

CHPLİ YILMAZ: BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ KAPATILMALI VE GÜÇLÜ İL MÜDÜRLÜKLERİ KURULMALIDIR

Fransa gibi gelişmiş ülkeler yerelde hizmet akışını hızlandırmak için 40 bin belediye ve 23 bin ilçe kurarken,Türkiye’nin hala Bölge Müdürlüklerine mahkum edilmesi CHP’nin tepkisine neden oluyor.Daha önce ,kapatılan tüm belde belediyelerini yeniden açma ve muhtarlara üniversite mezunu danışman atama vaat eden Kılıçdaroğlu’ndan sonra ,CHP Giresun il Genel Meclisi grubu da ,Bölge Müdürlüklerinin acilen kapatılmasını ve güçlü il müdürlükleri kurulmasını istedi

Giresun İl Genel Meclisi CHP grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz,ayrıca Giresun Kurultayı da önerdi.Mecliste söz alarak grubunun görüşlerini anlatan Yılmaz”CHP Grubu adına gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Hepinizi  saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, ülkemiz için ,  tabi ki aynı zamanda ilimiz için de artık  kara göründü. Dolayısı ile 20 yıllık AKP İktidarı içinde yolun sonu görünüyor .Bundan sonra bize  düşen ,Giresun’u yeni bir iktidara, yani Millet İttifakı iktidarına hazır hale getirmektir. Yeni bir Giresun  Konseptini , yeni bir Giresun’u nasıl şekillendireceğimizi , önceliklerini,sorunlarını ve çözüm önerilerini, tüm Giresunluların tek bir ağızdan nasıl seslendirebileceğini yani kısaca bir Giresun Acil Yatırım  Rehberini bugünden hazırlamak zorundayız. Tüm bunlar için atılacak ilk adım, daha önce de gündeme getirdiğimiz “GİRESUN KURUL TAYI ” nın mutlaka toplanmasıdır. “dedi

Yılmaz şu noktalara dikkat çekti

“Giresun Şehri için İlk hedefin de her zaman önerdiğimiz gibi “Güney Çevre yolu Projesi” nin en az 5 km. derinlikte ve çıkışı Armelit’ ten öteye atılarak yapılması sağlanmalıdır. Ancak o zaman Giresun halkı demir parmaklıkları ortadan  kaldırıp , geçmişindeki gibi Karadeniz ile kucaklaşıp ,yeniden bir deniz şehri olabilecektir.     Değerli arkadaşlar, AKP İktidarının 20 yıldır patinaj yaptırdığı hatta  komşularının çok  gerisine düşürdüğü Giresun’umuzun acil çözüm bekleyen sorunlarını, projelerini ve söylemekten dilimizde tüy biten çözüm önerilerimizi yaklaşan seçim döneminde yeniden hatırlatmayı ve yeni iktidarımıza sunmayı çok önemli bir görev sayıyoruz. Bizim de CHP’ si olarak başını çekeceğimiz bu iktidara sunacağımız Giresun Raporunun önemli başlıklarını şimdiden halkımızla paylaşmaktan ayrıca  onur duyuyoruz.

Başlıklar ve özetle; Öncelikle Karayolları ve DSİ Bölge Müdürlükleri kapatılıp güçlendirilmiş İl Müdürlükleri kurulmalıdır.Böylelikle Giresun’un Trabzon hegamonyasından kurtulması sağlanacaktır.

1.Kalkınma için ulaşım stratejisi şöyle olmalıdır

a)Doğu bağlantısı yani İran Kapısı için Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirmesi ve Demiryolu Bağlantısı.

b)Giresun-Dereli-Sivas ve Mersin Limanı bağlantısı Akdeniz Kapısı için Karayolu İyileştirmesi.Eğribel Tünelinin tamamlanması ve Pınarlar Tüneli ihalesi.

2.Fındık konusu. Giresun kaliteye en az %10 taban fiyat farkı ile pozitif ayrımcılık. Dolara endeksli taban fiyatı ve  TMO elindeki fındığın bu yıl için en az 4 Dolar’dan satılması.Yani 61 TL’lik satışın mutlaka engellenmesi . Dördüncü Fındık Şurasının yeniden Giresun’da toplanması.

  1. Siyasetcilerin Yap –boza çevirdikleri Giresun Limanı’nın sadece bir yük limanı değil ,yıllardır önerdiğimiz gibi Ro Ro seferi ve Turizm amaçlı Cruvasier gemi yanaşması sağlanarak faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi gerekir

4.AKP iktidarında 10 yıl önce yıkılan Sokakbaşı Kültür Sitesinin yerine hala yapılamayan ,Atatürk Lisesi önünde yeri yetersiz ve yanlış olan Kültür Merkezi Projesinin , başta Mimarlar Odası ,Turizm Tanıtma  Çevre Kültür Dernekleri gibi sivil toplum kuruluşlarının önerileri dikkate alınarak yeni yerleri belirlenmelidir.

  1. 50 yıl önce ilk Annakkaya’da planlanan,20 yıldır AKP iktidarında yapılamayan ve HES’e kurban edilen, bugünlerde Giresun Belediyesi’nin adını değiştirerek yeniden lansmana çıkardığı ve DSİ’nin yapacağı eski adıyla İkisu İçme Suyu projesinin hızla  gerçekleştirilmesi şarttır

6.Giresun Adası, Gedikkaya ve Giresun Kalesinin  Turizm içindeki konumunun güçlendirilmesi gerekir

7.Turizm ,çevre ve Madencilik faaliyetlerinin çatışma alanlarının tespit edilerek  Turizm lehine bir master plan ortaya konmalıdır.

8.Sisdağı yaylası yolunun tamamlanması.

9-Bulancak- Aydındere yolunun bitirilmesi

10.Yağlıdere Gölyanı obası  projesi ve yolunun tamamlanması lazımdır

  1. Espiye Zefre -Alucra tarihi İnanç Turizmi projesinin hayata geçirilmesi ihtiyaçtır.

“Giresun Kurultayı” ile ortaya konacak daha pek çok projenin yaşama geçirilmesi için gelecek Millet İttifakı İktidarında görevimiz ne olursa olsun Giresun için tüm gücümüzle çalışacağımıza söz vermeliyiz.Biz CHP Grubu olarak Giresun halkına bu konuda söz veriyoruz.

Haber: Fatma Uğurlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?