YILMAZ’DAN ÖDENEK UYARISI

YILMAZ’DAN ÖDENEK UYARISI

Giresun İl Genel Meclisi CHP Başkanvekili Mehmet Yılmaz,”19 yıllık AKP İktidarının Giresun için sınıfta kaldığı en önemli konulardan birisi de  içme suyu  projeleridir. Geçen ay misafirimiz olan, DSİ Trabzon  22.Bölge yetkilisine  içme suyu konusunda  çeşitli sorular  sormuştuk. Bölgede Trabzon Atasu ve Gümüşhane Bahçecik Barajları sadece içme suyu barajı olarak DSİ tarafından yaptırılmışken, Prestijli  içme suyu projesi olarak lanse edilen Giresun  İkisu  Barajı neden “HES TESİSİ VE İÇMESUYU PROJESİ” olarak  planlandı? İkisu ’da  asıl yapılmak istenen HES iptal edildikten sonra maalesef  Dereli- Duroğlu-Keşap-Giresun Merkez ve Bulancak ilçelerimizin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bu projenin adı artık, GEZEN PROJE dir bizim için . Çünkü   İkisu olmadı. Batlama   İnişdibi. Olmadı. Ezeltere   Bulancak. O da olmadı  dön başa yeniden İkisu  Dereli.   İşte bir HES sevdasına heba edilen Giresun’un içme suyu geleceği  ve onlarca yılı demiştik.  “dedi

Yılmaz şöyle konuştu

 “Değerli arkadaşlar ,hazır konu içme suyundan açılmışken, yaz gelmeden  bizden acil su bekleyen köylülerimizin çilesini ve bazı projelerin neden sonuçlanmadığını  konuşmamız gerekiyor. İlk peşine düştüğümüz projenin adı Keşap Geçit Köy-Güney Köy  Grubu İçme Suyu Projesi dir.2013 yılında 14 köyün  içme suyu ihtiyacını karşılamak  üzere İl Özel  İdaremiz tarafından ihalesi yapılmıştır .  Keşap ilçemize bağlı, Güneyköy, Altınpınar, Kayabaşı, Sayca, Dokuztepe, Alataş, Demirci, Bayrambey, Küçükgeriş, Unaca, Halkalı, Arnavutköy, Geçit ve Çamlıca köylerinin içme ve kullanma suyu tahsisi ve projesi dir bu işin kapsamı. Projede 134 bin metre muhtelif çap ve ebatlarda boru,2 adet filtre tesisi,12 adet tahliye,8 adet vantuz,2 adet 10 m3 toplama deposu,20 m3 gömme deposu  ve bir adet güneş enerjili otomatik klorlama cihazı kullanılması öngörülmüştü. Ancak bu ihaleden sonra sadece 7 köy bu içme suyundan yararlanabilmiştir. Bayrambey köyünde arazi sahibi ile mütaahhit  arasında çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle, proje kapsamında olan Alataş, Demirci, Kayabaşı,  Güneyköy, Sayca, Dokuztepe, Altınpınar  köyleri  8 yıldır susuzluğa mahkum edilmiştir. Sayca köyüne kadar  boruları döşeli olan bu projenin bir an önce tamamlanarak  ,bu yedi köyün susuzluk cezasına son verilmelidir.

İkinci tamamlanmayan içme suyu projesi   aynı yıllarda Giresun Barça köyü  Gönep mevkiinde açılan keson  kuyudan yakın köylere içme suyu verilmesi  işidir. İl Özel  İdaremizin 7-8 yıl önce 1 milyon TL. harcayarak ihale ettiği Barça ve komşu köylerinin içme suyu ve isale hattı döşeme işi zamanla boruların kırılması ve pompanın elektrik parasının toplanması işinin çözülememesi  nedeniyle  bir türlü faaliyete geçirilememiştir. Özellikle Barça, Sarvan  köyünde yaz aylarında susuzluk hat safhadadır. Köylümüz isyan etmektedir. Üstelik ortada amacına ulaşmayan bir proje ve kamu zararı söz konusudur .

Üçüncü gündeme getirmek istediğim proje de ,Merkez  Batlama  ve  ortakol   köylerini de besleyebilecek,  İnişdibi  köyü  yukarısında planlanan doğal içme suyu göleti  projesidir. Yaklaşık 5 yıl önce DSİ projesi olarak gündeme gelen, olmayınca Özel  İdare yapacak denilen ,o da olmayınca şimdilerde tekrar DSİ’ye havale edilen ve bu iş için köylerimizin KÖYDES paylarından para kesilen 20 den fazla köyümüzü ilgilendiren bu içme suyu projesinin  akibetini  ve hangi aşamada olduğunu bilmek, özellikle  yaz gelince bir damla suya muhtaç olan köylümüzün en doğal  hakkıdır.  Bu içme suyu ile ilgili 3 ayrı projenin  araştırılması için 3 ayrı  önergeyi  huzurlarınızda İl Genel Meclis Başkanlığımıza  sunacağımızı ifade etmek isterim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar