Yüce’den önemli hamle..

Yüce’den önemli hamle..

ÇAY KALİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ, ARAŞTIRMA PROJESİ PROTOKOLÜ İMZANLANDI

Başkanlık  ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında “ Çay Kalitesinin Geliştirilmesi Araştırma Projesi” protokolü; Başkanımız Sn. Ekrem YÜCE ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından imzalandı.

Protokol Töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN;” DOKAP ile birlikte çayın kalitesinin geliştirilmesi projesini imzaladık. Çay bölgemizin olmazsa olmaz ürünlerinden bir tanesidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak bizde, ülkemiz ve bölgemiz için vazgeçilmez bir ürün olan çay konusunda uzmanlaşmayı öncelikli amaçlarımızdan birisi olarak belirledik. Üniversitemizde bu konuda değişik araştırma alanları kurduk. Çay kalitesinin arttırılması ve gelecek nesillere daha kaliteli çay alanlarının bırakılması noktasında DOKAP İdaresi ile bu projeyi imzaladık. Ben DOKAP İdaresine ve Başkan  Ekrem YÜCE’ye verdiği ve vereceği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Ekrem YÜCE, ise Protokol töreninde yaptığı konuşmada; “RTEÜ Rektörümüzün ve üniversitemize bağlı Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanımız ile birlikte DOKAP olarak bölgemizin olmazsa olmaz ürünü olarak tabir ettiğimiz çayımızın ekiminden bu güne kadar 70 yılı aşmıştır. Bu zaman dilimi içerisinde ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerimizi görmekteyiz. Bugün ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan bahçelerimizin ‘yeterli verim veremiyorum’ dediği an DOKAP bünyesinde yaptığımız bu iş birliği ile şu anda imzaları atıyoruz. Protokolümüzü imzaladık. Bu imza törenini Rizemiz başta olmak üzere tüm sektöre hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Proje ile çay kalitesinin arttırılması için analizlerin yapılması, çay ıslah çalışmalarının yapılması ve çay sektörünün daha rekabetçi bir yapıya kavuşturulması amaçlanıyor

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?