YÜKSEL YEŞİLOVA’DAN ACI GERÇEKLER

YÜKSEL YEŞİLOVA’DAN ACI GERÇEKLER

30 Ekim 1968 Adana doğumlu Yeşilova, Yurdum Kölnspor ile başladığı Teknik adamlık kariyerine Poli Timisoara, Sv Yeşilyurt, Studentese, Kahramanmaraşspor, Steaua Bukarest, C. Piata Neamt, Mersin İdmanyurduspor, Tarsus İdmanyurdu, Petr Ploiesti, Diamo Bükreş, Mordovia, Kuban Krasnador, Bregalnica Stip, Astra Giuglu takımları ile devam etti.
Giresunspor takımında 2009-2010 sezonunda görev yapmış olan, yurt dışında Türk futbolunu en iyi şekilde temsil eden isimlerden Yüksel Yeşilova, Gündem Gazetesi Spor Editörü Fırat Akyol’un sorularını içtenlikle cevapladı.
HÜSEYİN KALPAR’DAN SONRA GÖREVE GETİRİLEN ÜMİT ÖZAT BAŞARILI OLAMADI VE GÖREVİNE SON VERİLDİ. GİRESUNSPOR’UN SEÇİMLERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
Yeşilova: Öncelikle isimler hakkında konuşarak değil de genel olarak anlatmak istiyorum. Ülkemizde maalesef Teknik Direktör seçiminde büyük yanlışlar yapılıyor. Mesela düşmeye oynayan bir Takım Şampiyonluk yaşamış veya Süper ligde çalışmış bir Teknik Direktörü göreve getirip iyi bir iş yaptığını düşünüyor, aslında bu çok yanlış. Teknik direktör seçimi takımın profili ve hedefine göre yapılmalı. Eğer şampiyonluksa hedef daha önce Şampiyonluk veya Şampiyonluklar yaşamış bir Teknik Direktör, eğer takım düşme tehlikesindeyse daha önce düşme potasında takımlarda çalışmış bir Teknik Direktör getirilmeli. Çünkü ikisinin de Takım üzerinde Psikoloji etkisi farklı oluyor. Yani bu soru Teknik Direktörlerin daha önce çalıştıkları takımda hedeflerine ulaşmışlar mı? diye bakılırsa cevaplanmış olur.
GİRESUNSPOR’UN ARA TRANSFER DÖNEMİNDE YAPTIĞI TRANSFERLER İÇİN DÜŞÜNCENİZ NELERDİR?
Yeşilova: Hayretler içinde bu sene ara transfer döneminde Türkiye de yaşananları izledim. Bu ne çılgınlık bu ne sevdası? Takımlar sanki sezon başı gibi transferler yaptılar ve bu transferlerin çoğu gereksiz ve kalitesiz olduğunu gördüğümüz halde bile bile alındılar. Giresunspor için söylemiyorum genelleme yapıyorum.
Ara dönemde sadece Nokta transfer yapılır yani daha önceden izlenilen takip edilen futbolcular yürümeyen aksayan bölgelere yapılır ama bu yıl sanki bazı menajerleri mutlu etmek için yapıldı görüntüsü verdi.
Giresunspor için söylenirse Giresunspor’un aslında sadece 5 nokta transfere ihtiyacı vardı, alınan isimlere bakıldığında 12 futbolcu alındığında bile eksik bölgelere değil de daha önceden aksamayan ve alternatif olan bölgelere yine transfer yapıldığı gözüküyor. Tabiki bu benim görüşüm Takımın Teknik Direktörünün görüşü aynı olmak zorunda değil ve onun görüşü doğru olabilir.
MUSTAFA BOZBAĞ’IN LİG DEVAM EDERKEN OLAĞAN GENEL KURUL KARARI ALMASI SİZCE DOĞRUMUYDU?
Yeşilova : Bu soruyu cevaplamak istemiyorum çünkü bu konular benim bildiğim konular değil, ben Teknik Direktörüm yönetimin işine karışılmayacağını bilirim. Ama duygusal olarak cevaplarsam Mustafa Bozbağ bu liglerde ve Türk futbolunda önemli ve tecrübeli bir isim ve bu zor dönemde ayrılmamasının Giresunspor için daha yararlı olacağını düşünüyorum.
SPOR TOTO 1. LİG İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Yeşilova: Spor Toto Ligi bence hedefinin dışına çıkmış çok boş bir lig olma yolunda ilerliyor. Bu liglerde Kalitesiz yabancı sporcular, Yaşı geçmiş Süper ligde iş bulamayan futbolcular ile doldu. Aslında hedef bu olmamalı. Bu lig Milli takıma ve Süper ligdeki takımlara Köprü lig olmalıydı yani daha çok geçlerimizin görev aldığı bir lig olmalıydı. Daha başka sorun ise bu ligi sürekli takip ediyorum ve bu işi gördüğüm kadarıyla burada takımlar taktik ve fizik çalışmamış görüntüsü veriyor. Yazık çünkü son yıllarda Türkiye’deki tesisleşme stadyumlar ve Maddi imkânlar Dünyada birçok Süper ligde yok.
GİRESUNSPOR TARAFTARI MAÇLARA İLGİ GÖSTERMİYOR, BUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Yeşilova: Giresunspor’da görev aldığım için taraftar potansiyelini çok iyi biliyorum.
Hiç kimsenin taraftarı stada davet etmesine gerek yok çünkü o takımı gerçekten kalpten seven çok ve ne zaman nerde destek vereceklerini çok iyi bilirler. Yapılacak şey güçlü bir kadro, enteresan birkaç transfer yeni bir heyecan bütün taraftarı stada getirecektir. Çünkü artık futbolda insanlar aynı şeyi görmek istemiyor.
YÜKSEL YEŞİLOVA, NE ZAMAN TÜRKİYE’DE TEKRAR GÖREV ALACAK?
Yeşilova: Bunu zaman gösterecek. Aslında Türkiye’de insanlar aynı Teknik Direktörleri görmekten sıkıldı ama futbol maalesef menajerlerin gelir kaynağı olmuş ve hepsi çalıştığı hocaların tekrar görev almasını istiyor maalesef bu da şimdiki Türk futbolunun buralara gelmesine sebep oluyor. Şimdi bir örnek vereyim.2 hafta kadar önce Boluspor Teknik Direktörünü görevden aldı ve bu teknik direktör 1 hafta geçmeden Altay ile anlaştı, Şimdi sorum şu Boluspor bu Teknik direktörü neden gönderdi? Başarısızsa neden Altay aldı? Başarılıysa neden Boluspor gönderdi? Yani anlaması güç Türkiye’deki Teknik Direktör trafiğini. Avrupa’da başarısız bir Teknik Direktör önce birkaç yıl bir alt liglerde görev alır ve tekrar başarılı olduğunu gösterdiği zaman yeniden bir üst ligde iş bulur. Ama maalesef Türkiye’de bu önemli değil 3-4 takım düşürmüş teknik direktör menajerlere olan ilişkiden dolayı çok rahat iş buluyor.
YABANCI FUTBOLCU SAYISI ELEŞTİRİLİYOR. BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Yeşilova: Bence sayısı değil de kalitesi eleştirilmeli, Çünkü kaliteli bir yabancı hem takımına hem Türk futboluna faydalı olacaktır. Ama daha önce dedim ya bu iş tamamen çıkar ve maddiyata dönüşmüş o yüzden bu kadar kalitesiz yabancılar Türkiye’ye geliyor.
GİRESUNSPOR KÜME
DÜŞER Mİ?
Yeşilova: Son yıllardaki en kritik dönemde Giresunspor bunun herkes bilincinde olmalı, Düşme potasındaki psikoloji çok farklı her zaman olan şeyler bile zor olmaya başlıyor, örneğin penaltı atmak bile zorlaşıyor. O yüzden çok dikkat edilmeli. Ama burada şunu da belirteyim Tahtası açılmamış bir Eskişehirspor’u veya Bir gün önce transferleri yetişmiş Elazığspor’u yenemiyorsan o zaman düşmeye en büyük adaylardan birisin. Bu işin şakası kalmadı kimse kimseye sorumluluk atarak veya suçlayarak değil herkes hatasını görüp bir an önce düzeltmeli. Türkçesi Giresunspor için tehlike çanları en yüksek sesiyle çalıyor.
Türk ve Dünya futbolunu çok yakından takip eden, bilgi ve birikime sahip olan Yeşilova’ya çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar