YÜRÜYEN KUR’AN’A HÜRMET…!!!

YÜRÜYEN KUR’AN’A HÜRMET…!!!

Yüce yaradan, İnsanoğluna dünya nizamını, kendine kulluk görevlerini düzgün yerine getirmesi için değişik zamanlarda insanoğluna mesajlarını iletmek için peygamberleri vasıtasıyla insanoğluyla mesajlaştı.  Mesajları Peygamberler eliyle kitaplaştırıldı, ancak zaman içinde tahrip edilip değiştirilmekten kurtarılamadı.

İslam dini Peygamber efendimiz Muhammed S.A.V. “oku “emri ile tebliğ edilip vahiler geldikçe, Peygamber efendimiz KUR’AN ayetlerini yakınındakilere ezberlettirerek diğer kitaplar gibi tahrip olmasını engelleyip, değiştirme ihtimalini ortadan kaldırmış, KUR’AN’ın tamamını ezberleyen insanlar ise hafız sıfatıyla ALLAH kelamının tamamı aklında olan insanlar olduğu için toplumda saygı ve hürmet görmüş baş tacı yapılırken kişiden ziyade KUR’AN a saygı ve hürmeten toplumda en üst seviyede hürmete mazhar olmuş insanlar olup,  “Resûlullah S.A.V buyurdular ki: “Kim KUR’AN’I okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse ALLAH, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan ailesinden on kişi’ye şefaatçi kılınır.

Bir başka Hadis’te ise: “Günde iki yüz ayeti düşünerek okuyan birisi kendi çevresindeki 7 kabire (ölen kimseye) şefaat edebilir.”  denilmektedir. Din ve dünya işlerinde önder kabul edilip yürüyen Allah kelamına Müslümanların saygı ve hürmetinin icabı olarak el üstünde tutulmuşa da  günümüzde durum böyle mi..???

Günümüzde hafız yetiştirme faaliyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve diğer vakıf ve derneklerin eliyle devam etmekte olup, Kur’an ilmiyle birlikte yürütülüp hafız, fen ilmi tahsil etmiş insanlar yetiştirilmekte. Diyanet İşleri Başkanlığı,   müftülük, kadro açıp imam, müezzin, memur kadrolarına tahsis yaparken, hafız olana hürmet yerine yakınları kayırma düşüncesiyle hafızlara görev verilmeye imtina edildiğini görmekteyiz.

ALLAH, elbet kendi dilini beynine kazımış kullarını mağdur etmeyecek onları rızıklandıracaktır.

Mağdur olan KUR’AN terbiyesi ve diliyle yetişmiş insanlardan faydalanamayan mümin Müslümanlar olacaktır. İlahiyat fakültesini bitirmiş süper İngilizcesi olan ancak müftülük kadrolarında yer bulamayan milli eğitimde İngilizce öğretmenliği yapan hafız, spor öğretmenliği yapan hafız, beden sel özürlü diye imam yapılmayan seyyar satıcılık yapan hafız, yakınlarının tamamı imam olurken diyanete vekil olarak görev yapan hafız, kalıp, kalıp ustalığı yapan hafıza rastlamak mümkün. Hafız olanların bir şikâyetleri yoktur. Onlar kadere inanmakta mükâfatın Allahtan geleceğine inanmaktadır.

Yetişmiş ihlaslı bu hafızlardan istifade edemeyen Müslüman cemaat kayıptadır. Boş gördüğümüz bardak boş değildir. Hava ile doludur. İçine su konunca, hava çıkar su girer. Su çıkınca hava girer. Bu bir fizik konunudur; hiçbir zaman değişmez.

Bugün GİRESUN merkez Mithat Paşa Camiinde İlahiyat Fakültesi Mezunu bir İmam, hizmet verse daha iyi olmaz mı.? Bu hatip mükemmel İngilizcesiyle gelen turistlere dinimizi ve ilimizi daha iyi anlatıp daha etkili olmaz mı.?

İmam Hatip Liseleri’ni bitirmiş arkadaşların imam olarak kadrolandırıldığı bu günlerde hafız olarak yetişip, yüksek tahsil yapıpta din görevlisi olarak görev yapmak yerine diğer kurumlarda görev bulurken diyanet kadrolarında yer bulamamaları manidardır.

İstemem dünyanın, tacı tahtını;

Muradım, almaktır kul beratını.

Affınla tanıdım, Yüce Zatını

Sen ki bağışlarsın Rabbim diyeni

Mahşerde Kur’an’la haşreyle beni…

Oysa Müslüman inançlı müminlerin baş tacı ettiği hafızları dinimizi hurafelerden ve kişilerin şahsi düşüncelerinden soyutlayıp aslına uygun ibadet yapılması adına kurulmuş diyanet işleri başkanlığının görmezden gelerek ahbap, çavuş, yakın akraba,kendi etnik kökeni  gibi değerlere göre görevlendirme yapması batılın Kur’an karşısında galibiyeti değil mi.? Mezarlıktan geçen bir hafız için Kur’an’a hürmeten  yatan meftaların ayak kalktığı bilinmekteyken  MÜFTÜLÜKLERİN   gerekli önemi , saygıyı göstermemesi kurumun ne kadar duyarlı olduğunun, Kur’ana saygımızın ölçüsüdür vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?