Zentürk Sordu Attar Cevapladı

Zentürk Sordu Attar Cevapladı

TV-24’DE Gündemi değerlendirdi.

 

Giresun Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, dün gece 23.00’de 24 TV’de, Ardan Zentürk’ün hazırlayıp sunduğu, Moderatör Gece Programına telefonla canlı bağlanarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye ziyareti, Ankara saldırısı ve Putin’in Suriye’den çıkma emri konularında önemli açıklamalarda bulundu.

 

İlk olarak, Zentürk’ün Ankara saldırıları tesadüf mü sorusunu cevaplayan Attar “Tesadüf olmadığını düşünüyorum ve saldırıyı lanetliyorum. Giresun Üniversitesi olarak, bugün gerçekleştirdiğimiz bir miting ve kalabalık bir yürüyüşle bu saldırıyı kınadık. Bu saldırıyı bahane ederek ve fırsat bilerek, devlete ve hükümete yapılan saldırıları da ihanet olarak görüyorum. Gün bugündür. Böyle davranarak, düşmanın ve bu ülkeyi bölmek, yıkmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmemek gerekiyor. Topluma; siyasileriyle, STK’larıyla, tüm kurum ve kuruluşlarıyla neyin yapılmak istendiğini iyi anlatmak zorundayız” diye cevap verdi.

 

Rusya’nın bu denklemdeki yeri sorusunu da cevaplayan Attar “Enerji politikalarında, Türkiye ve Azerbaycan’ın yakınlaşmasını istemeyen Rusya ve diğer güçlerin attıkları adımlar olarak da düşünülebilir. Saldırılar nedeniyle ikinci kez Azerbaycan ziyaretini iptal etmek zorunda kalan Sayın Cumhurbaşkanımız gidemediği için, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in ziyaretiyle yeni bir boyut kazandı. Dost ve kardeş dayanışmasının göstergesi olan bu adım aynı zamanda güzel bir cevap olmuştur. Türkiye-Azerbaycan enerji hatları için bu ziyaret hayati önem taşımaktadır ve stratejik önemi büyüktür.

 

Putin’in Rusya, Suriye’den çıkacak açıklamalarında samimiyetini sorgulamak lazımdır. Savunma bakanı da 15 Mart itibarı ile Suriye’den çıkacaklarını belirtti. Ancak bu çıkış sadece hava unsurlarında olacak. Dün gece yarısı alel acele Putin’in, ekonomi ve maliye bakanlarıyla yaptığı toplantı önemlidir. Yani ekonomik olarak sıkıntıya girdiler. Daha önce de söylemiştim. Rusya’nın ekonomisi iyi değil diye. Bu çıkışın ardındaki asıl mesele ekonomik sıkıntıdır” diye konuştu.

attar zentürkkk

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?