Hayri TEMÜR
Hayri TEMÜR
hayri@giresungundem.com
ÇOCUK İÇİN BOŞANMAMAK BİR LÜTUF MU? 
  • 0
  • 1902
  • 04 Nisan 2021 Pazar
  • +
  • -

Evliliklerle çekirdek aile önce iki kişilik olur, sonra çocuğun da dahil olmasıyla bu aile genişler. Kiminin evliliği sağlıklı ilerler, kiminin ise sağlıksız… Sağlıksız evlilikler nihayetinde boşanmayla bitebilir. Evlilik kadar boşanmak da bir tercihtir.

İnsanlar çocukları olduktan sonra sağlıksız olan evliliklerine genellikle ve büyük çoğunlukla çocuk için katlanma yolunu seçerler.

Çocuk için boşanmamak, çocuğa karşı yapılan bir görev ve lütufmuş gibi algılanır. Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı bu noktada güzel bir yere parmak basar ve şöyle söyler: “Çocuğunuz için boşanmıyorsanız, o zaman buna değer bir evlilik yürütün. Hem boşanmayıp hem çocuğun psikolojisini bozmak çocuğa daha çok zarar verir”

Peki, ne yapmak gerekir? Boşanıp da çocuğu annesiz veya babasız mı bırakmak gerekir? Cevabı şu şekilde verebiliriz: Çocuk için boşanmıyorsanız, o zaman çocuk sizi el ele görsün. Birbirinize sarılırken görsün. Birbirinize iyi davranırken görsün. Annesini babasının kolları altında görsün. Sizi şakalaşırken görsün, kahkaha atarken görsün. Eğer bunları da çocuğunuz için yapamıyorsanız, siz boşanmamakta samimi değilsiniz, demektir.

Boşanmayla çocuğun psikolojisinin bozulabileceğini düşünen anne-babalar, boşanmayıp sağlıksız bir aile hayatında çocuğun ruh halinin olumsuz etkileneceğini de düşünmeliler.

Halbuki bir aile ortamı mutlu olmalıdır. Eşler birbirine güleryüzlü ve anlayışlı davranmalıdır. Bu sayede çocuklar da mutluluğun tadını damaklarında hissederler. Çocukların sağlıklı gelişimi tamamen anne-babaya bağlıdır.

Çocuk, anne-babayı sağlıklı bir evlilik içinde görürse, sağlıklı bir aile yapısı içinde ve sağlam bir psikolojide yetişir. Bir evlilikte karı-koca ilişkisinin nasıl olabileceğini anne-babasından görerek bilinçaltına yerleştirir. Doğru bir ilişkinin bu olduğuna inanır ve evlendiğinde o da aynı şekilde davranabilir.

Unutmayın, rahmetli Doğan Cüceloğlu’nun dediği gibi, “Bir insanın anavatanı çocukluğudur”. İnsan anavatanında nasıl bir aile ilişkisi içerisinde büyümüş ise yetişkinlinde de aynı şekilde davranması kuvvetle muhtemeldir.

Anne-babanın sağlıksız bir evlilik oluşturduğu ailede yetişen çocuk, muhtemelen kendi hayatında da sağlıksız bir aile ortamı oluşturacaktır. Zira geçmişten gelen yaşadığı deneyimler ile doğru aile ortamının bu olduğuna inanır.

Ahiriniz evvelinizden hayırlı olsun. Kalın sağlıcakla…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM