DEVA:TIP FAKÜLTESİ EHİLCE YÖNETİLSEYDİ SEVK AZALIRDI

DEVA:TIP FAKÜLTESİ EHİLCE YÖNETİLSEYDİ SEVK AZALIRDI

DEVA: ÇERNOBİL SONRASI GİRESUN’A ONKOLOJİ MERKEZİ NİYE KURULMADI. İKTİDARA GELİNCE İLK İŞİMİZ GRÜ TIP FAKÜLTESİ’Nİ DE KTÜ SEVİYESİNDE MARKALAİTIRMAK” DEDİ.

Deva Partisi Giresun Kurumsal İletişim Başkanı Eren Naci Aksoy, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde hala güçlü bir onkoloji merkezi kurulmamasını eleştirdi.

Aksoy, “Üniversitemiz var ama Giresun halkını komşu illere sevkten niye kurtarmıyor. Yıllar akıp geçiyor ama Tıp Fakültesi niye komşu illerden hasta sevki almak yerine niye sürekli diğer illere sevk veriyoruz. Üniversite doğru idare edilemiyor mu?. Yoksa siyasi kadrolar mı üniversiteye sahip çıkmıyor. Bu işin sonu ne olacak?. Her gün 1-2 otobüs hasta Samsun ve Trabzon’a gidiyorsa biz Tıp Fakültesini yaklaşık 15 yıl önce niye açtık?. Çernobil sonrası niye Karadeniz’de her ilde kanser tedavi merkezleri açılmadı?. Niye bu bölge pilot bölge seçilmedi? Giresun’da sağlıkta planlama hatası mı var?. Futbolda yeni stad için ödenek bulunurken, onkoloji merkezi için niye ödenek bulunamadı?. Hala Tıp Fakültesi için ayrı bir bina niye yok. Trabzon, KTÜ sayesinde bölgede zirveye çıktı. Niye bizim fakültemiz KTÜ gibi markalaşamıyor. Yanlış Rektör seçimleri mi yapılıyor?” diye sordu.

Aksoy, “Kanser, günümüzde sürekli artış gösteren çok önemli bir sağlık sorunudur. Dünyada ölüm nedenlerinde ciddi bir yüzdeliğe sahip olan kanserin önüne geçilebilmesi ve tedavi edilebilmesi, kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile mümkündür. Kansere kalıtsal etmenler ile düzensiz beslenme ve stresli bir yaşamın sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar kansere yakalanma riskini artırmaktadır. Dolayısıyla kanser hastalığına dair bilinçlenmek; zihnen ve bedenen sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmek, çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmek kanserle mücadelede önemli bir yer teşkil etmektedir. Vatandaşlarımız kanser hastalığının farkında olmalı, bu hastalığa yol açan alışkanlıklardan uzak durmalı, başta kendimiz olmak üzere ailemizin ve toplumun sağlığına gereken özeni göstermeliyiz. Ayrıca kanserin erken tanı ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. Deva Partisi olarak halkımızın sağlığını önemsiyoruz. Arz talep dengesini kuran sağlık politikaları ortaya koyacağız. Muayene randevu aralığını tıp biliminin öngördüğü uluslararası standartlara getireceğiz. Hekimler doğru tanıyı koymakta zorlanmayacak; böylece tanı ve tedavi kalitesinin artmasıyla sağlık hizmetlerinde verimi azami seviyeye çıkartacağız. Sağlık çalışanları takviyesi ile hastaların doktora erişimini hızlandıracağız. Sevk zinciri mekanizmasını kurarak uzman branşlarda gereksiz yığılmaların önüne geçeceğiz.” Bu düşüncelerle Dünya Kanser Haftası’nda kanserle mücadele konusunda toplumumuzun daha da bilinçlenmesini temenni eder, kanser ile mücadele eden tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim. “dedi.

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?