Hayri TEMÜR
Hayri TEMÜR
hayri@giresungundem.com
MALLAR VE ÇOCUKLAR İNSANA FAYDA SAĞLAMAYACAK (MÜCADELE SURESİ, 58/17. AYETİN KISA BİR ANALİZİ) 
  • 0
  • 758
  • 21 Mart 2023 Salı
  • +
  • -
“Malları da evlatları da Allah katında kendilerine hiçbir yarar sağlamayacak. Onlar cehennemliktir; orada ebedî olarak kalacaklar. (Mücadele, 58/17)”
Mücadele, 58/17. ayette bahsedilen kişilerin önceki 14-15 ve 16. ayetlere baktığımızda İslam düşmanlarıyla işbirliği yapan, yalan yere yeminler ederek insanları Allah yolundan saptırmaya çalışan münafıklar olduğunu görmekteyiz.
Yüce Allah sözünü ettiğimiz Mücadele, 58/17. ayette ise mallar ve evlatlar üzerinden, özelde münafıklara, genelde ise tüm insanlara bir mesaj vermektedir.
Ayetin mesajını şu şekilde anlamak mümkündür: “İnsanları Allah yolundan saptırmaya çalışan, ayetleri görmezden gelen, hayatı Allah bilinciyle yaşamayıp tamamen dünya hayatına meyleden insanların malları ve çocuklarının, yani genel manada kendilerini güvence altında hissettikleri ne kadar maddi imkanları olsa da bunların Allah katında hiçbir değeri yoktur. İnsan, ancak dünya hayatında yaptığı salih amellerle (iyi işler) kendini Allah katında güvende hissedebilir. Dünyada insana kendini güvende hissettiren mal, mülk, para, makam, evlat vs. ahirette hiçbir anlam taşımayacaktır.”
Yüce Allah mal ve çocuklar üzerinden verilen bu mesajın yine başka ayetlerde de üzerinde durmaktadır: Al-i İmran, 3/10-116; Mümtehine, 60/3.
İnsan, oyun ve eğlenceden ibaret olan (Ankebut, 29/64) dünya hayatının süsüne (Kehf, 18/46) aldanmayıp, dünya hayatında maddi imkanların çokluğuyla kendini güvence altına almak durumunda hissettiği gibi hayatı Allah bilinciyle yaşayarak ve salih ameller (iyi işler) işleyerek de kendini güvence altına almalıdır. En akıllıca davranış şüphesiz ki insanın kendini ahirette güvence altına almaya çalışmasıdır.
Konuyla ilgili Peygamberimiz’in (a.s) şu muhteşem hadisini de unutmamak gerekir: “Üç şey, ölen kimsenin ardından gider: Aile çevresi, malı ve yaptığı işler. Bunlardan ikisi döner, biri ise kendisiyle birlikte kalır. Aile çevresi ve malı döner, yaptığı işler kendisiyle birlikte kalır. (Buhârî, Rikak, 42; Müslim, Zühd, 5)”
Rabbim bizleri dünyası için çalışırken ahiretini kenara atanlar olmaktan muhafaza buyursun. Bizleri vahyi anlayanlardan, yaşayanlardan ve yaşatanlardan eylesin. Kur’an’ın ve Hz. Peygamber’in (a.s) rehberliğinden ayrılmayan kulları arasına katsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM