KARA: ESNAF AĞIR YÜK ALTINDA KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

KARA: ESNAF AĞIR YÜK ALTINDA KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Giresun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Kara esnafın yükünün ağırlaştığını ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı

Kara, “Ülkemiz zor bir yılı daha geride bırakırken yeni yılda esnaf ve sanatkarlar yeni yasal düzenlemelerle en azından ayakta kalabileceklerinin mesajını vermek istemektedir.

2023 yılı Ülkemiz insanları için adeta çile ile geçti. Doğal afetler,sel ve su baskınları maddi ve manevi çok büyük yaralar ve kayıplara yol açmıştır.Yaşanan felaketlerinde etkisi ile ekonomik anlamda çok bir zor yılı geride bıraktık. Esnaf ve Sanatkarlar bu süreçte haksız rekabetler sonucu adeta komaya sokulmuş, perakende yasası ise yılan hikayesine dönmüştür. Parekende yasası sadece esnaf ve sanatkarları değil vatandaşlarımızı da fahiş fiyatlardan koruma yasası olduğu gibi enflasyonla mücadele ve ekonomimizi koruma adına da çok ciddi  bir kanun maddesi olacaktır.”dedi

Kara şöyle konuştu

“Bu süreçte yüksek enflasyonla birlikte esnaf ve sanatkarların girdi maliyetlerinin dur durak bilmeden yükselmesi yeni yılda asgari ücretin %50 civarında artması ile esnaf ve sanatkarlar çok ağır bir yük altına sokulmuş bu ağır yükün altından nasıl kalkabilecekleceklerini kara kara düşünmeye başlamışlardır.

Öte yandan artan kiralar, elektrik, su, vergi ve akaryakıt başta olmak üzere esnafımızın girdi maliyetlerini her geçen gün artırmakta ve sanki bu olayların sorumlusu gibi esnaf adeta suçlanmakta ve zam sebebi gösterilmektedir.

Biz esnaf ve sanatkarlar olarak hükümetimizden marketler yasasının kanunlaşması ve  yeni yıl da esnafımızın prim gün sayısının mutlaka düşürülmesini, bağkurlu esnaflarımızın prim gün sayılarının  9 binden 7200 güne düşürülerek anayasamızın 173 ncü maddesi gereğince esnaf ve sanatkarlarımızın korunmasını ve adaletin sağlanmasını beklemekteyiz.

Ayrıca sosyal güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesinin verilmesini beklemekteyiz. Yine vergi dairesine kayıt olmuş fakat bağkura kayıt olmamış esnafımızın da emekli olabilmesi müjdesinin verilmesini bekliyoruz.

Öte yandan sigorta primlerini düzenli ödeyen esnafa verilen devlet desteğinin oranının yeni yılla birlikte artırılması bağkur ve işçi emeklilerinin aylıklarının yaşam koşullarına göre adaletli bir şekilde düzenlenerek piyasaların rahatlamasını, Enflasyonla daha kararlı bir mücadele ile topluma güven verilmesi gerektiğini yüksek sesle ifade edilmesini beklemekteyiz.

Yine esnaf ve sanatkarlarımızın rahat bir nefes alabilmesi için kamu ve özel bankalar esnafımıza düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanı sağlanması beklentilerimizdir. “dedi.Haber:Mustafa Cici

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?